Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri

Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri

/ Okuma süresi: 6 dk, 22 sn / Yorum (0)
A A A

Temel dijital kamera özelliklerinin listesi. Bir kameraya ne kadar fazla özellik sığarsa, kameranın kullanılması o kadar zor olur. Birçoğunun ne zaman kullandıklarını ya da resimlerinizi nasıl etkilediklerini bilmiyorsanız, çok fazla teferruat olabilir. İstediğiniz ve ihtiyaç duyacağınız özellikleri seçmenize yardımcı olmak için , en yaygın ve popüler olanların kısa bir listesi:

İlginizi Çekebilir
En İyi 10 Ücretsiz Sanatsal Fotoğraf Editörü Programı

En İyi 10 Ücretsiz Sanatsal Fotoğraf Editörü Programı

En iyi ve ücretsiz sanatsal fotoğraf editörü program listesi. Bu fotoğraf düzenleyicileri, fotoğrafınızı sanata dönüştürmenize izin veren bir dizi sanatsal efekt sağlar. Bu efektler mürekkep efekti, kara kalem efekti, yağlıboya resim, çizgi film, sul..

Temel Dijital Kamera Özellikleri

Çıkarılabilir Bellek Kartı: En ucuz dijital fotoğraf makineleri hariç tümü görüntülerini kapasitesi değişebilen bellek kartlarına kaydeder. Alanınız tükendiğinde, yedek bir kartın çıkarılması sadece saniyeler sürer. Fotoğrafları bir bilgisayara aktarmak için kartı çıkarın ve bilgisayarınızın bellek kartı okuyucusuna takın.

Sarsıntı Giderici: Düşük ışıkta çekim yaparken veya telefoto lensinizi büyütürken bulanıklık, çizgiler veya yumuşak odak oluşturabilen deklanşöre basarken, en sağlam eller bile tamamen sarsıntısız duramaz. Titreme önleme (görüntü sabitleme), daha net görüntüler elde etmek için titremeleri nötrleştirmeye yardımcı olur. Birçok kamera bu özelliği kapatmanıza izin verir, ancak bu özelliği her zaman açık tutmak iyi bir fikirdir.

Burst Mode:  Bu fonksiyon, bir profesyonelin motor işlevi gibi hızlı bir şekilde art arda çoklu çekim yapmanızı sağlar, böylece tüm önemli aksiyon çekimlerini kaçırmazsınız. Her fotoğrafın çekilmesi arasındaki gecikme süresi oldukça değişkendir.

Makro Modu: Çiçek üzerindeki bir böcek gibi ayrıntılı yakın çekimleri yapmak için konunuzun inçlerine odaklanmak için makro modunu kullanın. Çekimler bir kameradan diğerine değişebilir, bu yüzden satın almadan önce belgeleri okuyun.

Basitleştiren Dijital Kamera Özellikleri

Otomatik odaklama: Profesyonel fotoğrafçılar bile kameralarını otomatik odaklamada tutma eğilimindedir. Kameranın vizöründe netleme alanlarını tanıyarak nasıl çalıştığını anladığınız sürece, otomatik netleme genellikle manuel netlemeden daha iyidir.

Otomatik Pozlama: Doğru miktarda ışık yakaladığınızdan emin olmak, iyi fotoğraf çekmenin anahtarıdır. Otomatik pozlama, enstantane hızı ve f-stop gibi ilgili ayarlarla ilgili kararları size verir.

Odak-Yardımcı Lamba: Bir kamera merceği karanlık bir odada netleme yapamaz. Deklanşöre birçok kameranın yarısına basılması, bir kameranın otomatik odaklama işlevinin düzgün çalışması için yeterli aydınlatma sağlayan kırmızı veya yeşil bir ışık veya bir dizi ön flaş üretir.

Yüz Tanıma: Resminizdeki yüzleri tanımlayarak, bu özellik portreler veya grup çekimleri için en uygun pozlamayı ve netlemeyi sağlar.

En İyi Çekim Seçici: Bir kamera bir resmin birkaç versiyonunu görüntüleyebilir, ya milisaniyeden ayrı çekim yapar ya da çeşitli renk veya poz ayarları kullanır. En sevdiğin birini seçin.

Çekim Modları: Pek çok kamera, plaj, havai fişek ya da ay ışığının aydınlattığı bir manzara gibi çeşitli özel durumlara uygun deklanşör hızı , f-stop ve netleme için çeşitli önceden ayarlanmış modlar sunar.

Otomatik Düzeltme: Daha fazla çok yönlülük için, bir resmin pozlamasını, rengini ve bazı durumlarda gölgelerini ayarlayabilirsiniz.

Dokunmatik ekran: Düğmelerle uğraşmamayı tercih ederseniz, parmağınızı veya kalemi kullanarak kullandığınız dokunmatik ekran kontrolleri daha sezgisel ve kullanımı daha hızlı olabilir.

Kontrolü Elde Etmek için Dijital Kamera Özellikleri

Diyafram ve Deklanşör Önceliği: İyi pozlama, kameraya giren ışığın (diyafram açıklığı veya f-stop) pozlama süresiyle (enstantane hızı) dengelenmesini gerektirir. Diyafram açıklığı önceliği ile istediğiniz f-stop'u seçersiniz ve fotoğraf makinesi otomatik olarak size en uygun pozlamayı sağlayacak enstantane hızını seçer. Deklanşör önceliği ile deklanşör hızını ayarlarsınız ve kamera uygun diyaframı seçer.

Manuel Pozlama: Obtüratör hızını ve diyaframı açarak, fotoğrafçılık bilginizi kullanabilir ve doğru pozlamayı seçebilirsiniz; bu özellikle karışık ışıkta çekim yaparken veya pozlama ile deneme yapmak istediğinizde yararlıdır.

Manuel Beyaz Dengesi: Güçlü bir araç olan beyaz dengesi, kameranın "ne göreceğini" beyaz olarak tanımlamanıza olanak sağlar ve böylece ortam ışığının neden olduğu renk değişimini ortadan kaldırır. Akkor (iç mekan) aydınlatma ve güneş ışığı farklı beyaz dengeleme gerektirir.

Manuel Odaklama: Bazen, kameranızın otomatik odaklama işlevi yanlış odak noktasında veya öznede kilitlenir. Manuel odaklama, yaratıcılığınızın ve kompozisyonunuzun önemli yönünü kontrol etmenizi sağlar.

Dijital Kamerada Kullanabileceğiniz veya Kullanamayabileceğiniz İlginç Özellikler

Video: Çoğu kamera, web için uygun olan düşük çözünürlüklü video özelliği sunar. Daha iyi kameralar daha yüksek kare hızlarına ve tam kare boyutuna sahiptir.

Time Lapse: Bir süre boyunca bir dizi resim çekmek için kameranızı bir tripoda kurun.

Ses Kaydı: Konuşmaları kaydetmek, resimlerinizle ilgili notlar almak veya etrafınızdaki sesi yakalamak için kameranızı kullanın.

Panorama Yardımı: Vizörünüzdeki kareler, bilgisayar yazılımı kullanılarak bir kanyonun veya silüetin panoramik manzarasına birleştirilerek bir dizi resim çeker.

Kablosuz Uzaktan Kumanda: Bu kendi kendine portreler için kullanışlıdır.

Metin Etiketleme: Resim dosyalarınıza tanımlamak için resim yazıları veya anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Slayt Gösterisi: Kamera ekranındaki veya bağlı bir TV'deki veya bilgisayardaki resimlerin derlemelerini göster. Bazı kameralarda, slayt gösterisini kaydedin ve paylaşın.

Kablosuz Bağlantı: Fotoğraflarınızı bir e-posta adresine, web sitesine veya bir bilgisayara veya yazıcıya göndermek istiyorsanız, kablosuz bağlantı iyidir.

Dijital Kameradaki Kullanımı Şüpheli Özellikler

Kırmızı Göz Ön Flaşı: Bir dizi ön flaş, konunun göz bebeklerini kapatarak kırmızı göz etkisini azalttığı söyleniyor, ancak tek yaptığı insanları rahatsız etmek ve pozun çekildiğini düşünmeleri. Bir kameranın oynatma veya fotoğraf düzenleme yazılımında bulunan kırmızı göz giderme araçları tercih edilir.

Dijital Zoom: Dijital zoom, telefoto lensinizi genişletirken önemli görüntü bozulmalarına neden olacak şekilde pikselleri birbirinden ayırır.

İlginizi Çekebilir
En İyi ve Ücretsiz Fotoğraf Kolaj Yapma Programları

En İyi ve Ücretsiz Fotoğraf Kolaj Yapma Programları

Kolajlar oluşturmak gerçekten eğlenceli - hem de internet üzerinden. Bu günlerde internet, özellikle sanal bir kolaj yapmak için yaratılan farklı tipte yazılımlar sunuyor. Bir çok kolaj programı tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir. Bir kolaj oluşt..

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 106 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.