Ogznet.com
Dünya Üzerindeki Bu Yerlerde Diğer Gezegenleri Oradaymış Gibi Deneyimleyin Paylaş:

Dünya Üzerindeki Bu Yerlerde Diğer Gezegenleri Oradaymış Gibi Deneyimleyin

Dünya Üzerindeki Bu Yerlerde Diğer Gezegenleri Oradaymış Gibi Deneyimleyin

Elon Musk’ın roket şirketi SpaceX, 2025 yıı civarında kızıl gezegene inen ilk insanlarla birlikte Mars’a yüzlerce insan götürmek istiyor. Ekim 2016’da eski ABD başkanı Barack Obama’da 2030’larda insanları Mars’a göndermeyi öneren bir makale yayınlamıştı.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Eğer uzaya gitmek istiyorsanız daha beklemeniz gerekiyor, ancak gezegenlere yakından bakmak isteyen hevesli uzay turistleri için, dünyada belirgin bir şekilde gezegenlere benzeyen bazı yerler var.

Mars

Rainbow Bridge Ulusal Anıtı
Photo by Tom Gainor on Unsplash

Güney Utah'ın kırmızı çöl manzarası, komşu gezegenimizin jeolojik yapısına benziyor. Bu bölgedeki bir yürüyüş, karşınıza koyu kırmızı kanyonları, dağları ve tepeleri çıkaracaktır. Kendinizi Büyük Kanyon'un Mars versiyonu olan Valles Marineris'te yürüyüş yaparken hayal edin. Eyaletin bu bölümünde yer alan Rainbow Bridge Ulusal Anıtı, kırmızı-kahverengi Kayenta kumtaşından yapılmış yaklaşık 90 metre uzunluğunda muhteşem bir doğal kemerdir. Bölge ayrıca, simüle edilmiş, potansiyel bir Mars araştırma istasyonu için iki katlı bir Mars Desert Research Station'a da ev sahipliği yapıyor. 2001'den beri istasyonda iki-üç haftalık görevlere binden fazla insan katıldı. İnsanları mümkün olan en kısa sürede Mars'a göndermeyi savunan Mars Topluluğu, gelecekteki görevler için aktif olarak gönüllüler topluyor. (Mars Topluluğu'ndan Mürettebat 138'in Mars Çöl Araştırma İstasyonu'ndaki kızıl gezegene bir göreve hazırlanmasını izleyin.)

Venüs

Albuquerque International Balloon Fiesta
Photo by Joe Ross on flickr.com

İnsanlar Venüs'ü ziyaret ederlerse, volkanik yüzeyine asla inemeyebilirler, bulutlarla kapanmışır, sülfürik asit yağdırabilir ve yer kabuğu sıcaklığı 471 santigrat dereceye kadar çıkar. Bunun yerine, ziyaretçiler bir gün NASA'nın varsayımsal High Altitude Venus Operational Concept (HAVOC) (HAVOC) görevi için öngördüğü güneş enerjili bulut şehirlerde yüzeyin üzerinde gezebilir. Bu yüksek rakımda, sıcaklıklar ve diğer koşullar Venüs gezegeni koşullarından daha az düşmanca olacaktır. Ancak siz yinede Venüs'te bir tatil deneyimi için, 500'den fazla balonun fırlatıldığı Albuquerque International Balloon Fiesta'daki gösteriye gidin. Bu birinci sınıf balon etkinliği Ekim ayında yapılır ve dokuz gün sürer ve canlı fenerler gibi parlayan bağlı balonların altında akşam etkinliklerini içerir.

Ay

Hawaii'deki Mauna Kea
Photo by Harshil Shah on flickr.com

İnsanları ay yüzeyine ilk kez indiren Apollo 11 görevinde bir astronot olan Buzz Aldrin, "Dünya üzerinde eğitim aldığımız tüm yerler arasında, Big Island'ın en çok ay gibi hissettirdiğini" yazdı. Aldrin ve diğer astronotların 1960'larda ay yürüyüşlerini yaptıkları Mauna Kea'nın yamaçlarındaki yaklaşık 3352 metre yüksekliğindeki alan, "Apollo Vadisi" takma adı ile anılır. Jeologlar, astronotları volkanik oluşumlar üzerinde, lav tüplerine geçişler ve yer ziyaretleri, dalgalı lav akışları ve Pele'nin saçı olarak bilinen fiberglas benzeri oluşumlar dahil olmak üzere hızlandırılmış bir kursa tabi tuttu. Hawaii'deki en yüksek volkan olan Mauna Kea'nın doğru tüfün olduğunu söyleyebilirsin. Zirvede kümelenmiş birinci sınıf gözlemevleri kompleksi sayesinde, hâlâ ay gezgini testlerini yapıyor ve önemli astronomik gözlemler sunuyor. Gün boyunca, deneyimli yürüyüşçüler sekiz saatlik bir gidiş-dönüş trekking ile zirveye tırmanabilirler. Her gece açık olan ziyaretçi merkezinden de gün batımını izlemek ve yıldızlara bakmak için yanardağın zirvesine gidebilirsiniz.

Callisto

krater göl
Photo by Egor Kunovsky on Unsplash

Güneş sistemimizdeki en ağır kraterli nesnelerden biri, 17. yüzyılda Galileo tarafından keşfedilen Jüpiter'in ayı Callisto'dur. İskandinav mitolojisinde düşmüş savaşçıların evi olarak adlandırılan ay yüzeyindeki bir krater olan Valhalla, yaklaşık 4.023 km çapında ve en büyüğüdür. Callisto'dan farklı olarak, Dünya atmosferi gök cisimlerinden dünyayı korur, ancak yine de bu etkilerden payına düşeni alır. Valhalla'nın kenarında durma hissini yaşamak istiyorsanız, gezegenimizdeki göktaşı çarpmalarının yarattığı 190 onaylanmış kraterden birini ziyaret edebilirsiniz. En büyüğü, Güney Afrika'da yaklaşık 160 km genişliğinde buruşuk bir dağ halkası olan Vredefort krateri, o kadar büyük ki, Dünya'nın en büyük kraterlerinden birinin içindeymişsiniz gibi hissetmeyebilirsiniz bile. Kuzey Quebec'teki tundradan yükselen daha küçük, daha genç ve daha sağlam Pingualuit kraterini de kontrol edebilirsiniz. İlk araştırmacılardan biri yanlışlıkla, neredeyse tamamen yuvarlak olan özelliğin elmasları bulabileceği bir kimberlit tüpü olduğuna inanıyordu. Bugün Pingualuit'e gidenler, bunun yerine olağanüstü derecede berrak suyla dolu derin bir tatlı su gölü olan Nunavik'in Kristal Gözünü bulacaklar.

Jüpiter, Satürn ve Uranüs'ün Auroraları

Jüpiter, Satürn ve Uranüs'ün Auroraları
Photo by Tom Gainor on Unsplash

Güneş, tüm güneş sistemimizi etkisi altına alan güneş fırtınaları sırasında parçacıklar fırlatır, ancak yalnızca manyetik alanları ve atmosferi olan gezegenler bu parçacıkları şaşırtıcı ışık şovlarına dönüştürür. Bilim adamları bu görsel şovu Jüpiter, Satürn ve Uranüs'ün kutuplarında gördüler. Dünyada, bu fırtınaları Kuzey ve Güney Kutuplarımızın yakınında görebilirsiniz; kuzeyde aurora borealis veya kuzey ışıkları ve güneyde aurora australis olarak. Gökyüzündeki bu dans eden kurdeleler yeşil, mavi, kırmızı veya mor tonları alır ve parçacıklar atmosferimizin gazlarıyla etkileşime girdiğinde ortaya çıkar. Bu şovu görmek için biraz planlama ve biraz da şans gerekir. İzlanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya uzak kuzey enlemlerinde yer almaktadır, bu nedenle iyi görüntüleme yerleri oluştururlar. Karanlık bir gökyüzüne ihtiyacınız olacak, bu nedenle gecelerin uzun olduğu Eylül ve Nisan ayları arasında gitmek en iyisidir. İyi hava ve yeni ay da görünürlüğü artıracaktır. Bir güneş fırtınasından sonra ışıklar daha da yoğunlaşır, ancak bu tür olayları önceden tahmin etmenin bir yolu yoktur. Alaska, Fairbanks'teki Jeofizik Enstitüsü, auroranın şu anki durumunu takip ediyor ve çok yakın vadeli bir aurora tahmini ile önümüzdeki saat içinde neler olabileceğine dair bir fikir veriyor.

Enceladus

Kanada'daki Morrison’s Quarry'deki SCUBA eğitim sitesi
Photo by James Petts on flickr.com

2011'de Cassini sondası, Satürn'ün uydularından biri olan Enceladus'un güney kutbundan fışkıran su buharı ve buz fıskiyeleri tespit etti. Bu keşif, donmuş yüzeyinin altındaki bir su rezervuarına işaret ediyordu. Araştırmacılar ayın minik yalpalamasını analiz ettiklerinde, hesaplamaları daha da şaşırtıcı bir şeye işaret etti; buzlu kabuk ile kayalık çekirdeği arasında küresel bir okyanus. Bu sulu kabuğun içinden yüzmek nasıl olurdu? Grönland kıyılarındaki buzdağlarının altına dalmak, size Enceladus deneyimi hakkında bir fikir verebilir. Buzdağlarının alt kısımlarının çukurlu dokuları sürekli olarak eriyor ve dönüşüyor, bu nedenle iki dalış aynı olmaz. Ancak, buz gibi soğuk sulara buz düştüğünde, bu değişiklikler dalgıçlar için gerçek bir tehlike anlamına gelebilir. Buz altı dalış için daha erişilebilir bir yer istiyorsanız, Kanada'daki Morrison’s Quarry'deki SCUBA eğitim sitesini düşünün.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!