Ogznet.com
Gezi Listenize Ekleyebileceğiniz 7 Yeni UNESCO Dünya Mirası Alanı Paylaş:

Gezi Listenize Ekleyebileceğiniz 7 Yeni UNESCO Dünya Mirası Alanı

Gezi Listenize Ekleyebileceğiniz 7 Yeni UNESCO Dünya Mirası Alanı

UNESCO, her yıl, ünlü Dünya Mirası Listesine eski ve yeni yerler ekler. Nesli tükenmekte olan türlerin dolaştığı eski bir ormandan, binlerce tapınak ve manastırdan oluşan şehir silüetine kadar, işte gezi listenizde olması gereken yeni belirlenmiş alanlar.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. Jaipur City, Hindistan

Jaipur City, Hindistan
Photo by Aditya Siva on Unsplash

Gül rengi saraylarına ve kalelerine bir kez baktığınızda Rajasthan’ın tarihi surlarla çevrili başkentinin neden "Pembe Şehir" dendiğini anlayacaksınız. Jaipur’un büyüleyici Mogul mimarisi, geçen yıl UNESCO unvanı kazanmasının nedenlerinden biri; Diğeri ise şehrin, Batılı planlama yöntemlerinin (bir ızgara sokak modeli), antik Hindu yöntemleriyle (şehri sektörlere ayıran) benzersiz birlikteliğidir. Girift cephesi şehrin uykusuz sokaklarına bakan en az 953 pencereye sahip 16. yüzyıldan kalma bir tepedeki Amber Kalesi'ni, Şehir Sarayı'nı veya kırmızı kumtaşı Hawa Mahal'i ziyaret etmeyi kaçırmayın.

2. Vatnajökull Milli Parkı, İzlanda

Vatnajökull Milli Parkı, İzlanda
Photo by Tomáš Malík on Unsplash

İzlanda'nın %13'ü, Batı Avrupa'nın en büyük milli parkını oluşturan devasa buzullar ve buz oluşumlarından oluşan 12950 km karelik buzlu harikalar diyarı Vatnajökull tarafından oluşmaktadır. Yaz ve sonbahar aylarında, parkın parkurları ve siyah kum tepeleri yürüyüşçülere ve ATV'lere açılır. Kışın, her şey köpekli kızak, buz tırmanışı ve rehberli buzul yürüyüşleri ile ilgilidir. Bunların en iyisi göz kamaştırıcı buz mağaralarına açılır.

3. Bagan, Myanmar

Bagan, Myanmar
Photo by Roxanne Desgagnés on Unsplash

Bagan ovalarından yükselen, 3.500'den fazla antik Budist tapınağı, stupa ve manastırdan oluşan bir labirent. Onları yakından keşfetmek güzeldir, ancak hava yolculuğu için bir sıcak hava balonuna binmedikçe hepsini göremezsiniz. Deneyimin, Myanmar'ın yaşayan mirasını görmenin en büyülü yollarından biri olduğu söyleniyor. Lawkaoushaung Tapınağı özellikle gün batımı manzaralarıyla tanınırken, Ananda Tapınağı yaldızlı kulelere ve budalara sahiptir.

4. Frank Lloyd Wright'ın 20. Yüzyıl Mimarisi

Frank Lloyd Wright'ın 20. Yüzyıl Mimarisi
Photo by Tomas Eidsvold on Unsplash

Bagan tapınakları veya Jaipur şehri kadar eski olmasalar da, öncü Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan en iyi binalar arasında yer alan yapı. Ünlü yapılarından sekizi, 20. yüzyıl modern mimarisinin gelişimindeki önemli rolleri nedeniyle yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı unvanını aldı. Grubun en tanınmışları, Pennsylvania'daki Fallingwater evi ve New York City'deki Solomon R. Guggenheim Müzesi, açık plan tasarımı ve arı kovanı benzeri spiral rotundası "organik mimari" olarak bilinen bir simge.

5. Ohri Gölü, Arnavutluk

Ohri Gölü, Arnavutluk
Photo by Jana Koenig on Unsplash

Avrupa'nın en derin ve en eski göllerinden biri olan Ohri Gölü, Arnavutluk-Makedonya sınırının üzerinde yer alır ve yüzyıllardır yerel halk için bir tatil yeri olmuştur. Ohri Gölü bölgesinin bazı kısımları, Bizans simge yapıları ve Osmanlı mimarisinin hayatta kalan kalıntıları nedeniyle 1979'da UNESCO Dünya Mirası unvanını kazandı, ancak gölün tamamı, tarih öncesi bitki ve hayvan türlerini ve erken Hıristiyanlık kalıntılarını onurlandırmak için 2019'da eklendi. Bölgede iseniz keşfedilecek çok şey var: Aziz Jovan Kaneo Kilisesi'ni ziyaret edin, 10. yüzyıldan kalma ana meydanı çevreleyen dükkan ve pazarlarda dolaşın ya da Su Müzesi'ndeki su altı kazılarını keşfetmek için dalışlara gidin.

6. Braga'daki Bom Jesus do Monte Tapınağı, Portekiz

Braga'daki Bom Jesus do Monte Tapınağı, Portekiz
Photo by Vladimir Varfolomeev on Flickr

Kuzey Portekiz’deki Bom Jesus do Monte Tapınağı'na gitmeden önce güzel bir gece uykusu çekmek isteyeceksiniz. Braga'nın hemen dışındaki bu 14. yüzyıl hac bölgesine ulaşmak için, ziyaretçilerin 577 basamaklı 305 m'lik bir yokuşu tırmanması gerekiyor. İnanışa göre bu şekilde inançlarını kanıtlayabilecekleri şekilde inşa edilmiş. Beş Duyu Merdiveni olarak adlandırılan granit merdiven, heykeller ve damlayan çeşmelerle (her biri bir duyuya adanmış) dağılmış Barok mimarisinin güzel bir örneğidir. En üstte, arazinin bakımlı bahçelerine ve Braga'nın nefes kesici manzaralarına bakan kilise yer alır. Elbette, 1882'de inşa edilen ve hala tamamen suyla çalışan fünikülerle daha kolay ve daha hızlı bir yol da var.

7. Hyrcanian Ormanları, İran

Hyrcanian Ormanları, İran
Photo by Ninara on Flickr

Hazar Denizi'nin güney kıyısı ve Azerbaycan sınırı boyunca dik yamaçları bulunan Kuzey İran'ın Hazar Karma Ormanları, 50 milyon yıl öncesine kadar uzanır ve İran'ın en değerli vahşi yaşamının bazıları için bir sığınaktır. Bu hayvanlar içinde kuşlar ve nesli tükenmekte olan Pers leoparı ve uzun zaman önce Hazar kaplanı (şimdi soyu tükenmiş) dahil olmak üzere 58 memeli. Yemyeşil iç mekanı ve havadar sahil şeridi nedeniyle bölge, yüzyıllardır Tahran'dan ve orta İran'ın diğer kuru iklim bölgelerinden güzel bir kaçış noktası olarak kaldı. Burada, Alamut Kalesi, korunan köyler, yerel çay çiftlikleri ve sisli doğal manzaralar gibi antik yapıları görmek için Golestan Ulusal Parkı ve Alamut Vadisi'nde yürüyüşe çıkın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!