Vücut Tarayıcıları ile Giysi Tasarımı

Vücut Tarayıcıları ile Giysi Tasarımı

Üç boyutlu vücut tarayıcı hazır giyim endüstrisi için önemli bir teknolojik gelişimdir. Online giyim yaygınlaştığından bu yana hazır giyime yönelik Amerika’da kişilere ait antropometrik bilgilerin elde edilmesiyle geliştirilmiştir. Bu veriler beden ölçülendirmede ve giysinin vücuda uygunluğu konusunda katkı sağlamıştır. Bu veriler konfeksiyon da güvenilir vücut tarama ölçülerini kullanabilme ve buna dayanarak üretim olanağı sağlamıştır.

Yapılan bu çalışmaya ek olarak vücuda uygunluk ve antropemetrik bilgilerin birleştirilerek uygulanabilmesi adına yöntemler oluşturulmuştur. Bu teknik konfeksiyonda etkili bedenlendirmenin gelişimine önemli katkı sağlamıştır. Araştırmada hedef pazarın uygun bir şekilde bedenlendirilebilmesi için ölçü serisi elde edilmiştir. Ölçü model ve bedenlendirmede kullanılan mevcut standartlar değiştirilmiştir.

3 boyutlu vücut bilgilerinin vücut tarayıcılarından hızlıca elde edilebilmesinin kitlesel pazarlamaya büyük bir katkısı bulunmaktadır. Yüksek kalitede tasarım ve üretim yöntemleriyle tüketicilere uygun fiyatlarla vücuda tam uygunluk gösteren ürünler satın almasına olanak sağlamıştır. Araştırmalarda vücut ölçülendirmede antropometrik veriler kullanılıp geliştirilmeye başlanmıştır.

Yapılan tarama ile değişik bedene ait giysilerin 3 boyutlu dönebilen bir görüntü ile simülasyonu yapılabilmektedir. Bilgisayar programında vücuda uygunluğunu ve uyumsuz noktaları kolaylıkla saptanabilmektedir.

Üç boyutlu kafa ve ayak tarayıcısı gibi değişik özelliklere sahip tarayıcılar bulunmaktadır, tüm vücut tarayıcıları ise hazır giyimde tercih edilmektedir. Bu tarayıcıların ölçüm metotları hızlı ve pratik olması standart ölçülerin oluşturulmasına yönelik yapılan çalışmalara ve kişiselleştirme için kişiye ait vücut ölçülerinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Hazır giyimde tüm vücut tarayıcılarının kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralamıştır

  • Beden ölçü araştırmaları için vücut ölçülerinin belirlenmesi.
  • Kişisel üretimde kalıp hazırlığına yardımcı olma
  • Hedeflenen pazara yönelik olarak örnek mankenlerin düzenlenmesi
  • Giysinin vücuda uyum durumunun çözümlenmesi

Onlinegiyim.com İle Giyim Tasarımı

Tarayıcılar ile gerçekleştirilebilecek büyük beden fantazi giyim kişiselleştirmede, tarayıcıdan elde edilen veriler ile kişilere ait ölçü tabloları oluşturulmaktadır. Sonrasında müşterinin tercihi doğrultusunda model, kumaş ve renge ait verilerin bilgisayara girilerek, oluşturulan ölçü tablosu uyarlanabilmektedir. Bu bilgiler kullanılarak kalıp arşivindeki bulunan en uygun kalıp belirlenir, belirlenmiş olan kalıp baz alınarak kişinin ölçülerine göre değişim yapılarak yeni kalıp oluşturulur. Yeni kalıplara göre tek bedenlik pastal hazırlanır ve tek kat olarak kesim işlemi yapılır. Günümüzde ise vücut tarayıcıları yardımıyla elde edilen bilgilerin sisteme aktarılıp giysi kalıplarının hızlıca elde edilmesine yönelik çalışmalar etmektedir.

Kaynak : www.onlinegiyim.com

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile