Hemen hemen herkesin bir Gmail hesabı var, bu yüzden Google, arayüzünde iyileştirmeler yaptı. Yeni Gmail tasarımı kullanıma sunulmaya başlandı ve birçok kullanıcı, bazı yeni özelliklerden yararlanabiliyor.

Yeni Gmail özelliklerinin çoğu, e-posta yönetimi odaklı Gelen Kutusu'nun kullanıcılarına tanıdık gelecektir, ancak bazıları tamamen yenilendi.

Tüm özellikler henüz yayınlanmadı, ancak mevcut olanlar harika. Size bunları nasıl kullanacağınızı anlatacağız ve yakında neler olduğuna göz atacağız.

Yeni Gmail Yeniden Tasarımını Nasıl Alabilirsiniz?
Yeniden tasarlanan Gmail arayüzünü henüz etkinleştirmediyseniz, yapmanız gereken tek şey Ayarlar ekini tıklayıp Yeni Gmail'i deneyin:

yeni gmail tasarımı

Sayfa yeniden yüklenecek ve yeni Gmail görünecektir.

İşte alabileceğiniz harika özelliklerden bazıları:

1. Webmail'de Akıllı Yanıt
Gmail veya Gelen Kutusu mobil uygulamalarını kullandıysanız, muhtemelen Akıllı Yanıtı görüyorsunuz.

Google, yanıtlarınızın kalıplarını öğrenmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır ve kullanabileceğinizi düşündüğü üç seçenek sunar. Makul cevaplar almakta şaşırtıcı derecede iyidir.

Gmail'in yeni tasarımı, bu özelliği tarayıcınıza getirir.

Akıllı Yanıtlama seçeneklerinizi görmek için, yalnızca bir e-postanın en altına gidin. Mevcut seçenekler varsa, bunlar açıkça görüntülenir:

gmail akıllı yanıt

Bu hızlı yanıtlar ile bir yanıtı başlatmak için tıklayın, istediğiniz başka şeyi ekleyin ve gönderin.

Gmail her zaman Akıllı Yanıtlama seçeneklerini göstermez. Basit sorulara yanıt önermek en iyisidir.

2. Gelen Kutusundan Daha Hızlı Harekete Geçin
Gmail'i yeniden tasarlamadan önce gelen kutunuzdan bir işlem yapmak için bir e-posta seçmeniz ve pencerenin en üstündeki işlemi seçmeniz gerekir. Bu zor değildi, ancak Google bunu daha da kolaylaştırdı.

Şimdi, bu seçenekleri görmek için gelen kutunuzdaki bir e-postanın sağ tarafına gelinebilirsiniz:

yeni gmail

Arşivle, Sil ve Oku Olarak İşaretle kolayca erişilebilir (böylece bir an hakkında konuşacağımız eklentiler ve erteler).

Farenizle çok sayıda e-posta seçmek daha hızlıdır ve e-postalarınızı yönetmek için bir Gmail klavye kısayolu kullanın, ancak bu, önceki sistemde kesinlikle bir iyileştirmedir.

E-postayı önce açmak yerine ekleri gelen kutusundan da açabilirsiniz.

Bununla birlikte, bunu yapmak için ekran yoğunluğunuzu 'Varsayılan' olarak ayarlamanız gerekir. Sağ üst köşedeki dişli çarkı tıklayın, Yoğunluğu görüntüle'yi seçin ve Varsayılan'ı seçin:

yeni gmail eklentiler

Rahat veya Kompakt yoğunlukta yaptığınız gibi kaydırma yapmadan birçok e-posta görmezsiniz. Ancak, ekleri görmeye başlıyorsunuz, bu da çok şey açmaya eğilimliyseniz harikadır:

yeni gmail ekler

Eklerden birini tıklamanız yeterlidir ve bir pencere kutusunda veya Google Drive'da açılır.

3. Katlanabilir Sağ Kenar Çubuğu
Hemen fark edeceğiniz yeni Gmail özelliklerinden biri, gelen kutunuzun sağ tarafındaki daraltılabilir kenar çubuğudur. Varsayılan olarak, Google Takvim, Google Keep ve Google Görevler için simgeler vardır.

İnce bir kenar çubuğu açmak için bunlardan birine tıklamanız yeterlidir:

gmail kenar çubuğu

Takviminizi, dosyalarınızı ve görevlerinizi gelen kutunuzdan kolayca kontrol edebilirsiniz. (Artık Google Keep'in ve onun yaratıcı kullanımlarından yararlanmak daha kolay olacak!)

4. E-posta Erteleme
Birçok e-posta istemcisinin (Gelen Kutusu dahil) bir erteleme işlevi vardır. Ertele'yi tıklatırsınız, istemciye e-postanın gelen kutunuzda görünmesini istediğinizde söyleyin ve kaybolur. Zaman geldiğinde geri döner.

Hemen anlaşamayacağınız e-postalar için harika bir seçenek. Gmail'in yeniden tasarlanmasından önce bir e-postayı arşivlemeniz ve geri dönüp daha sonra bulmayı hatırlamanız gerekir. Pek kullanışlı değildi.

Yine de, yapmanız gereken tek şey gelen kutunuzdan erteleme düğmesine basmak ve bir zaman seçmek:

gmail

Bir iletiyi görüntülerken aynı düğme e-postanızın üstünde de görünür:

gmail

5. Daha İyi Eklenti Yönetimi
Gmail eklentileri, her zaman Gmail’in tarayıcı istemcisinden daha iyi bir şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. E-postaları zamanlamak, imza eklemek, proje yönetim yazılımından öğeler eklemek ve daha fazlası için eklentiler vardır.

Ve şimdi, bu eklentilerden birini Gmail'e eklediğinizde, simgesini sağ kenar çubuğunda ve ilgili e-postalarda görebilirsiniz:

gmail eklenti yönetimi

Uzantıyı açmak için kenar çubuğundaki simgeye tıklayın. Uzantıyı etkinleştirmek ve bu e-posta ile bir işlem yapmak için iletideki simgeyi tıklayın.

Eklentiler, e-posta görünümünün üstündeki çubukta da kullanılabilir.

Daha Fazla Gmail Özellikleri Yakında
Bu yazının yazıldığı tarihte, yukarıdaki özellikler hemen hemen kullanıma açıktı. Ancak, aşağıda listelenen özellikler henüz kullanıma sunulmadı. Google, onları önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcılara sunacağını söylüyor.

Bu yazıyı okuduğunuz zaman, bu özelliklerin bazıları veya tamamı mevcut olabilir:

Web Tarayıcıda Gmail'in Yeni Özellikleri
Yakında Gmail’de göreceğimiz en ilginç özellik Snapchat’ı Inbox’tan daha fazla hatırlatıyor. Gmail’in Gizli Modu, iletileri iletme, kopyalama, indirme veya yazdırma seçeneklerini kaldırmanıza izin verir.

gmail yeni özellikler

Bu konuda çalışmaların olması muhtemel görünüyor, ancak Gmail güvenliği için doğru yönde bir adımdır. Ayrıca, e-postanın kaybolacağı bir son kullanma tarihi de belirleyebilirsiniz. Ve gerektiğinde erişimi iptal edin.

Merak ettiyseniz, bu aslında e-postanın içeriğini Google Drive'da depolayıp alıcınıza bir bağlantı göndererek çalışır. Daha sonra bu bağlantıdaki erişim izinlerini kontrol edersiniz.

Gelen Kutusu'ndan getirilmekte olan bir başka özellik de 'Nudge' dır. E-posta alırsanız ve birkaç gün içinde yanıt vermediyseniz, Google size bunu hatırlatacaktır:

gmail gelen kutusu

Mobil Gmail için Yeni Özellikler
Google, Gmail mobil uygulamasının yeniden tasarlanmasıyla ilgili çok sır vermedi, ancak iki yeni özellikten yararlandı: özel bildirimler ve abonelik iptali önerileri.

Özel bildirimler, sizin için önemli olan bir e-posta alt kümesinde bildirim almanızı sağlar. Önemli bir şeyi kaçırmadan bildirimleri kaldırmak için harika bir yoldur.

yeni mobil gmail

Abonelik iptali önerileri tam olarak neye benzedikleridir: Google, aboneliğinizden birini umursamadığınızı düşünürse aboneliğinizi iptal etmenizi önerir.

Umarım, aboneliklerinizi zaten iyi yönetiyorsunuz; ancak siz değilseniz, Google yardımcı olacaktır.

Gmail'in Geleceği ve Gelen Kutusu
Yeni Gmail özelliklerinin birçoğu Google’ın deneysel e-posta uygulaması olan Gelen Kutusu’ndan aktarıldı.

Peki şimdi Gelen Kutusunda neler var?

Google’ın bir e-posta istemcisinde isteyebileceğiniz tüm özellikleri içerdiği görülüyor, ancak tabloya yeni fikirler eklemeye devam ediyorlar. Bu yeni Gmail özellikleri ince, ama önemli bir adımdır ve Google'ın yenilik yapmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

O zamana kadar, Gmail'i mümkün olan en iyi şekilde kontrol etmeye devam edin.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 385 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Gmail için 5 Yeni Dikkat Çeken Özellik konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Gmail için 5 Yeni Dikkat Çeken Özellik ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail için 5 Yeni Dikkat Çeken Özellik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "