Ogznet.com
Gmail’de Temizlik Yapma Zamanı Paylaş:

Gmail’de Temizlik Yapma Zamanı

Gmail’de Temizlik Yapma Zamanı

Gmail hesabınız aracılığıyla her gün kaç yeni e-posta alıyorsunuz? Her ne kadar gelen kutusunu güncel tutmaya çalışsan da mail hesaınız zamanla çöp kutusuna dönüyor ve karmaşa başlıyor. Bu nedenle Gmail’de alan boşaltmak için kullanışlı ipuçlarını bir araya getirdim.

Bu ipuçlarının birini veya hepsini deneyin. Aşağıdaki önerileri yaptığınızda gelen kutunuza sağlıklı bir şekilde döneceğinizi fark edeceksiniz.

1. Çöp kutunuzu her zaman boş bırakın

Çöp Kutusu ve Spam klasörleri, ihtiyaç duymadığımız iletilerin bulunduğu noktadır. Oraya gönderilen e-postalar sonuçta otomatik olarak silinecek olsa da, 30 gün boyunca orada durmaya devam ediyorlar.

gmail çöp kutusu

Bu klasörlerdeki çöp yığınlarının oluşmasına izin vermeyin, harekete geçin: Çöp Kutusu ve Spam için gelen kutusunun üst kısmında "Şimdi tüm iletileri sil" adlı bir seçenek var. Üzerine tıklayın ve saniyeler içinde alanı boşaltın.

Bunu birkaç günde bir gerçekleştirmenizi öneririm, böylece gereksiz e-postalarla içinde kaybolmayın.

2. Eski veya büyük e-postaları aramanın kolay bir yolu

Gmail, belirli iletileri bulmak için arama çubuğuna girebileceğiniz farklı komutlara sahiptir. Özellikle şu komutları tavsiye ederim:

older:2014/01/01

Bu komut, 1 Ocak 2014 tarihinden önceki tüm e-postaları gösterir. Bu tarihten önceki e-postaları getirmek için tarihi istediğiniz gibi değiştirin (ABD tarih biçimini takip ettiğini unutmayın: Yıl / Ay / Gün).​

larger:5m

Bu komut, boyutu 5 megabayten fazla olan e-postayı arar. İstediğiniz herhangi bir boyut için 5 m'yi değiştirin ("m", "megabayt", "k" kilobayt anlamına gelir). Yer kaplayan e-postaların ekleri olduğundan, bu komutu kullanarak e-postaları hızlı bir şekilde bulacaksınız.

Alternatif olarak, aynı komut boyutunu da kullanabilirsiniz: size:5m, aynı işi yapar. Daha küçük eklentiler arıyorsanız, smaller:5m yazıp 5 megabayttan küçük ekleri veya girdiğiniz herhangi bir miktarı bulacak.

filename:mp3

Bu komutla, belirtilen dosya türünün eklerine sahip e-postalar bulacaksınız. Örnekte MP3 koyduk ancak herhangi bir dosya türünü girebilirsiniz: zip, docx, rar, mov, jpg ...

gmail comand

3. Önceki komutları birleştirin

Daha spesifik aramalar oluşturmak için çeşitli komutları birleştirebilirsiniz. Örneğin, aramayı eski hale getirirseniz: older:2008/06/30 size:5m filename:doc, Gmail, 30 Haziran 2008'den önce Word eklerinin 5 megabayten büyük olan tüm dosyaları gösterir.

gmail ayar

4. Benzer mesajları tek seferde silin

Alanı hızlı bir şekilde boşaltmanın diğer bir yolu, silmek istediğinize benzer iletileri filtrelemektir. Örneğin, genellikle bir seyahat sitesinden haber bültenleri alıyorsanız, en son aldığınız bilgiyi seçin ve "Diğer" düğmesinin altında "Benzer iletileri filtreleme" seçeneğini tıklayın.

Bu, bu gönderenden gelen tüm iletileri gösterir. Hepsini seçin, bunları tek seferde silersiniz.

gmail ipuçları

5. "Find Big Mail" mesajının eposta kutunuza bir el atmasına izin verin

Bir noktada bu kadar çok arama yapmaktan bıkarsanız, daima üçüncü taraf hizmetler için yardım isteyebilirsiniz. İşini iyi yapan bir hizmet Find Big Mail'dir. Bu site ne yapar, Gmail'inizi tarar ve üzerinde depolanan her şey hakkında size bir rapor gönderir.

Ayrıca, bu web uygulaması, alanı boşaltmak için silebileceğinizi düşündüğünüz en büyük e-postaları sıralamak için gelen kutunuzu etiketleyecektir. Temel olarak elle yapabileceğiniz şeyi yapar, ancak çok daha hızlıdır.

fin big mail

Gmail hesabınıza erişmek için Find Big Mail sizden izin ister, ancak parolanızı saklamadıklarından ve bu izinin yalnızca gelen kutunuz taranırken geçerli olduğuna emin olabilirsiniz. İşlem bittiğinde artık bitti.

6. IMAP'tan POP3'a geç

Gmail hesabınız varsayılan olarak IMAP olarak yapılandırılmıştır; diğer bir deyişle e-postanız cihazlar arasında senkronize edilir ve veriler bulutta saklanır. Bununla birlikte, isterseniz, tüm e-postaları Gmail hesabınızdan bilgisayarınıza indirebilir ve aldıkları tüm alanı boşaltabilirsiniz. Bunu yapmak için, hesabınızı POP3 olarak değiştirmeniz gerekir.

Bir POP3 hesabı, aldığınız e-postaları ancak gönderildiği cihazda görünmesini sağlayan bir posta istemcisi (örneğin, Outlook) gibi çalışır.

Bu değişikliği yapmak için, Gmail'deki (dişli ayar kutusu) Ayarlar menüsüne gidin ve "İletme ve POP / IMAP e-postası> POP e-posta indir" e tıklayın ve "Tüm iletiler için POP'u etkinleştir" kutucuğunu işaretleyin. Diğer yönlerini de değiştirebilirsiniz. Gmail'in bu dosyaların bir kopyasını kaydetmesini durdurmak gibi bu ayarlar (alanı boşaltmak istiyorsanız, bunun için git).

Bu e-postaların tek kopyasının onları indirdiğiniz bilgisayarda saklanacağını unutmayın. Yalnızca belirli bir bilgisayarda Gmail kullanacağınızdan eminseniz bu ayarı kullanın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!