Google Alternatifi En İyi Arama Motorları

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları

Kuşkusuz, Google dünyanın en popüler arama motorudur ve dünya çapında arama motorlarının yüzde 90'lık pazar payına sahiptir. Arama devi, kullanıcılar için kesintisiz ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunan AI (yapay zeka) uygulamaları ile birlikte güçlü ve akıllı algoritmalar kullanır. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu “kişiselleştirilmiş deneyim” kişisel verilerimizi paylaşma riskine ve internette Google tarafından kendimizi takip edilmesine izin vererek olur. Bu durumda Google alternatifi arama motorlarına bir göz atalım.

Google’dan başka çok sayıda arama motoru var; sadece gizlilik açısından değil, aynı zamanda kullanışlı özellikler de barındırırlar. Aslında, bazılarınız ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha iyi bir arama deneyimi sağlayabilir. Dolayısıyla, Google arama sonuçlarından etkilenmiyorsanız veya belki de eşit derecede iyi olan arama motorlarını arıyorsanız burada kontrol edebileceğiniz 10 en iyi Google alternatifi arama motoru web sitesinin listesi var.

Google'a En İyi 10 Arama Motoru Alternatifleri

1. Bing

En popüler ikinci arama motoru, Bing Microsoft’un ürünüdür ve çevrimiçi pazarda iyi bir yerdedir. Daha iyi bir deneyim için kullanıcılara farklı araçlar sunan görsel bir arama motorudur.

Bing'deki arama sonuçları Yahoo! Search tarafından sağlanmıştır ve ana sayfasının bir arka planda değişen resimler, hayvanların, yerlerin, sporların, insanların, vb. resimlerini görüntülüyor. Video araması için, üzerlerinde gezinirseniz ve tek bir tıklama ile aynı sayfada oynatılırsa önizleme sunan büyük küçük resimlerden oluşan bir ızgara görüntüler.

Tıpkı Google gibi, Bing de dönüşüm, çeviri, yazım denetimi, maç sonuçları, uçuş takibi vb. gibi reklamları ve yetenekleri barındırıyor. Bing ayrıca Android'de olduğu gibi iOS'ta da mobil uygulamalara sahip ve en iyi Google alternatiflerinden biri olarak duruyor.

2. DuckDuckGo

Çevrimiçi gizlilik aradığınız şey ise, o zaman DuckDuckGo sizin için mükemmel bir arama motorudur. Bu sunduğu gizlilik nedeniyle kullanıcılar arasında hızla popülerlik kazandı. Web sitesi sizi ya da çevrimiçi aktivitelerinizi asla izlemez, bu da sizi takip eden hiçbir reklam olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, temiz bir arayüze sahip ve arama sonuçlarını Yahoo, Yandex ve diğer arama motorlarından getiriyor. Etkinliklerinizi özel tutmak için DuckDuckGo’nun uzantısını tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Google gibi bir arama motorunun tüm standart özelliklerini sunar ancak bahsetmeye değer “patlama” adı verilen harika bir özelliği vardır. Kullanıcıların doğrudan Amazon, Wikipedia veya Youtube gibi diğer sitelerde sorgularını bir ünlem işareti ile başlatarak (ör.! a,! w,! facebook) arama yapmasına olanak tanır.

3. Yahoo!

Yahoo, Google’dan daha eski bir arama motorudur. Üçüncü en popüler arama motoru konumunda olması Bing'in çok gerisinde olmadığı içindir.

Arama sonuçlarına bakmanın dışında, bu Google alternatifi arama motorunun sunabileceği çok şey var. Web portalı haber sunumu, e-posta servisi, online alışveriş merkezi, oyun merkezi, seyahat rehberi ve daha fazlası olarak hizmet vermektedir. Yahoo 38 dilde yayın yapıyor ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar için varsayılan arama motoru olarak geliyor.

Bağımsız bir arama motoru olmaktan ziyade, Yahoo’nun web portalı, spordan seyahate çok çeşitli hizmetler sunmaktadır. Flickr, arama motoruyla entegre edildiğinden beri, daha iyi görüntü sonuçları sunuyor ve Yahoo Answers ve Yahoo Finance gibi bölümler çeşitli konularda bilgi sunuyor. Gizlilik önünde, Yahoo! Google’dan daha iyi performans göstermeyi başarıyor.

4. Qwant

Qwant, Fransa'da yerleşik bir başka gizlilik odaklı arama motorudur. Web sitesi, aramalarınızı hiçbir zaman kaydetmemeyi veya reklam hedefleme için kişisel verilerinizi toplamamayı hedeflemektedir.

Gizlilik odaklı bir arama web sitesi olan Qwant, DuckDuckGo'ya benzer birçok özelliği barındırıyor.

Kullanıcı arayüzü oldukça iyi. Aradığınız herhangi bir terim üç kategoride gösterilecektir: Web, Haberler ve Sosyal. Bu kategorize edilmiş arama sonucu, sorgunuzu daha verimli bir şekilde yerine getirir. Müzik severler için, bu sitenin, AI yardımıyla yeni müzik ve şarkı sözlerini keşfedebileceğiniz özel bir bölümü vardır.

Web sitesi sizi izlemediğinden, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayabilir, ancak bu günlerde birçok kullanıcı aşırı kişiselleştirmeden gelen “filtre balonundan” kaçmayı tercih ediyor, Qwant ferahlatıcı bir deneyim sunabilir.

5. Yandex

Yandex, ülkenin arama pazarında yaklaşık %55-65 payıyla Rusya'da çok popüler bir arama motorudur. Ayrıca Avrupa'nın bazı bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve dünya çapında beşinci en büyük arama motoru olarak durmaktadır.

Yandex, mobil uygulamalar, tarayıcı, harita, çevirmen, analiz, bulut depolama ve hatta bir posta servisi gibi benzer hizmetleri sağladığı için Google’ın en büyük rakiplerinden biridir. Bu hizmetler, Yandex’i Google’a en iyi alternatif arama motoru yapar.

Bu internet arama sitesi temiz bir görünüme sahiptir ve arama sonuçları sayfasında Google'a benzer bir düzen bulunur. Tıpkı Google gibi, resim, video ve haberlerde arama yapmanızı sağlar.

6. Search Encrypt

Search Encrypt, gizliliği ön planda tutan ve çevrimiçi etkinliklerinizin güvenli kalmasını sağlayan bir metasearch motorudur. Web sitesi, aramalarınızı güvenceye almak için kullanıcıların yerel şifrelemeyi kullanmasıyla ilgili tanımlanabilir bilgileri izlemediğini iddia ediyor.

Arama sonuçları daha sonra kendi arama ortaklarının ağından alınır. Search Encrypt nispeten yeni bir web sitesidir, ancak kişiselleştirilmiş aramaların filtre balonunu engellemek için elinden gelenin en iyisini yapar ve her gün 23 milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir.

Bu alternatif arama motorunun en çarpıcı özelliği, yerel göz atma geçmişinizin otomatik olarak sona ermesi ve her 15 dakikada bir hareketsizliğin silinmesidir. Yani, başka birinin bilgisayarınıza erişimi olsa bile endişelenmenize gerek yok.

7. StartPage

Ixquick, kendi sonuçlarını görüntüleyen bağımsız bir arama motoruydu. Bu izleme olmadan Google'dan arama sonuçlarını içerecek şekilde StartPage adında başka bir arama motoru geliştirdi. Ancak 2009'da birleştiler ve şimdi StartPage markası altında çalışıyorlar.

Arama sonuçlarını çekmenin yanı sıra, web sitelerini güvenli ve anonim olarak taramak için proxy hizmeti de sunar. Çerez içermeyen internetin tanıtımı için çerez ihtiyacını ortadan kaldıran özel bir URL üretecine sahiptir. Bu sayede ayarlarınızı gizlilik açısından koruyabilirsiniz.

Ayrıca, arama motorunun temasını da değiştirebilirsiniz. Hava (varsayılan), Beyaz, Siyah, Gece (Karanlık Mod) ve diğer Klasik modları içerir.

8. SearX

Bu listede yer alan bir başka metasearch motoru SearX. İnternet'i daha özgür ve merkezi olmayan bir hale getirmek amacıyla, bu web sitesi verilerinizi toplamaz ve çeşitli kaynaklardan tarafsız sonuçlar sunar.
Google, Yahoo, DuckDuckGo, Vikipedi, vb. ünlüleri içeren çok sayıda kaynaktan arama sonuçlarını alır. SearX açık kaynak kodludur ve kaynak kod incelemesi ve GitHub'daki katkıları için herkes tarafından kullanılabilir.

Kendi metasearch altyapınız olarak özelleştirebilir ve sunucunuzda barındırabilirsiniz. Tercihler bölümlerindeki ayarları, diğer arama motorlarında genellikle bulunmayan gelişmiş seçeneklerle değiştirmenize izin verir. Torrent hayranları, bir arama motoruyla arama yaptığınızda tam dosyalara torrent bağlantıları bulmanıza yardımcı olduğu için SearX arama motorunu sevecektir.

9. Ask.com

Daha önce Ask Jeeves olarak bilinen Ask, basit soru ve biçimi için birçok kişi tarafından sevilir. Bir soru olarak sorulmayan herhangi bir terimde yazarsanız, arama sonuçlarını döndüren ortalama bir arama motorudur.
Birçoğunuz, web sitesinde geleneksel anahtar kelime arama yoluyla soruları cevaplayan Jeeves karakterini hatırlayabilir. Ask'ın arama sonuçları düzeni Google’a oldukça benzer. Bu popüler arama motoru da oldukça sık sorulan sorularla ilgili sıkça sorulan soruları ve cevapları içeriyor.

10. Gibiru

Bu arama motoru sadece gizlilik sorunlarını değil sansürü de ele alıyor. Gibiru, 2009 yılından beri ücretsiz ve sansürsüz anonim arama sonuçları sağlıyor. Web sitesindeki yasal uyarı da, Gibiru'nun arama sorgunuzu sunucularına kaydetmediğini ve kayıtların, aramanın yapıldığı saniye içinde silindiğini görür.

Tüm arama isteklerinizi bir proxy IP adresi üzerinden göndermek için AnonymoX Firefox eklentisini PROXY sayfasından indirirsiniz. Çok mahremiyet ve sansür söz konusu olduğunda, bu Google alternatifi, her ikisini de ele almak için düzenli bir iş yapıyor.


 

DuckDuckGo vs Google: Sizin için En İyi Arama Motoru
İlginizi Çekebilir

DuckDuckGo vs Google: Sizin için En İyi Arama Motoru

Google ve Bing’e Alternatif Arama Motorları
İlginizi Çekebilir

Google ve Bing’e Alternatif Arama Motorları

Sonuç: Hangi Google alternatifini seçmeli? Google’ın dışındaki internet’te gezinmek ilk başta birçok kullanıcı için biraz tuhaf görünebilir, ancak bu korkutucu değil. Öyleyse Google'ın gözlerinden kaçmak için bu sitelere göz atın. Ayrıca, en çok hangi arama motoru alternatifini beğendiğinizi bize bildirmeyi unutmayın. Orada başka daha iyi Google alternatifleri olduğunu düşünüyorsanız, yorum bölümünde bizi bilgilendirin.

Ogznet.com

Yorumlar (1)

  • avatar
    Alpulla

    Güzel çalışma, ben de şöyle bir makaleyi önermek isterim : https://alpulla.com/en-iyi-arama-motorlari/

    Cevapla
Yorum Yaz


yenile