Google Android'e Alternatif İşletim Sistemleri

Google Android'e Alternatif İşletim Sistemleri
Image from rawpixel.com

Google Android'e Rakip Olabilecek İşletim Sistemleri

Akıllı telefon üreticileri çok az seçeneğe sahip. Android geniş bir kullanıcı tabanına sahip. Ayrıca Play Store ve Google hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor. Peki Google bu işi bırakırsa? Veya Google’a veya hatta Android’e bir alternatif mi arıyorsunuz? Ubuntu, Sailfish OS, Plasma Phone veya Tizen gibi alternatiflere ne oldu? Haydi bakalım..

Huawei - ABD arasındaki sorunlar sonrasında, söylentiler Çin teknoloji devinin Android işletim sistemine alternatif bir sistem üzerinde çalıştığını gösteriyor. Diğer teknoloji şirketleri bunu daha önce denedi. Ancak Microsoft veya Samsung gibi büyük isimler bile, Windows Mobile veya Tizen gibi gelişmelerle akıllı telefon pazarında yer edinemedi. Bununla birlikte, bazı Android alternatiflerinden bahsetmek iyi olacaktır.

Google olmadan Android

Android'in açık kaynaklı çekirdeği Google bileşenleri olmadan da çalıştırılabilir. Fairphone Open en iyi çözümdür ve birçok akıllı telefonla da deneyebilirsiniz. /e/ OS, Google olmadan Android sürümünü yenilenmiş telefonlara yükleyip satmaktadır. Sizde Google'ı Android'den kaldırabilirsiniz...

iOS

iOS, uygulama seçimi ve işlevsellik açısından büyük ölçüde Android ile aynıdır. Birkaç ürün seçeneğinin yanı sıra Android ile olan tasarım farklılıkları inkar edilemez. Ancak iOS'un çok büyük bir çekiciliği var: Apple, üçüncü şahıslara dış kaynak sağlamaz.

Sailfish OS

Sailfish, büyük ölçüde açık kaynaklı bir işletim sistemi, Android uygulamalarını APK dosyalarından açabilir, bu nedenle teoride baştan itibaren Android akıllı telefonlarla aynı uygulama çeşitliliğine sahiptir. Ancak bu özelliğin çok güvenilir olmadığı ortaya çıkıyor: bazı sorunları baştan kabul edin.

Sailfish ardındaki şirket Jolla, Jolla Harbour ile çok uğraşsa da, sistemi konusunda henüz çok ilgi çekici bir seviyede geliştirici yok. Çin'de bu işletim sistemi için büyük müşteriler var. Bir elektronik üreticisi, televizyonlarını ve tüm akıllı ev cihazlarını Sailfish ile çalıştırmak istemektedir.

Bu nedenle, Google’ın aksine, Sailfish’te kendi pazarlama stratejilerini sürdürüyor ve kendisini saf bir yazılım tedarikçisi olarak tanımlıyor. Açık kaynak yaklaşımı, müşterinin seçimi tarafında artı bir özellik. Bu nedenle, Rusya'daki bir Jolla müşterisi bir akıllı saat kullanıcı arayüzünün performansını iyileştirirse, bu güncelleme Güney Amerika'daki müşteriler için de sunulacaktır. Jolla'nın, geniş bir müşteri veri toplama özelliğine sahip kapsamlı bir yazılım paketini önceden yüklemek için Google benzeri bir yükümlülüğü yoktur.

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları
İlginizi Çekebilir

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları

Ubuntu Touch

Ubuntu Touch çok açık bir şekilde başarısız oldu. 32 milyon dolarlık bir hedefe ulaşamayan başarısız bir IndieGoGo kampanyasından sonra, Ubuntu Edge adlı tek kullanımlık durum, lansmanından önce bilesorunlar çıkardı. 2014'den önce Ubuntu Touch arayüzü, PC ve akıllı telefonlar için tek bir formda olması gerekiyordu. Ancak hiç kimse bugüne kadar bunu yapmayı gerçekten başaramadı.

2017'de Ubuntu'nun yapımcısı Canonical, Ubuntu Touch'ın fişini çekti. Ancak açık kaynaklı proje dünyada sık olarak görüldüğü gibi, birkaç gönüllü tarafından geliştirilmeye çalışılmaktadır. UBports altında sistemin bir çalışma var. Bu henüz yeni bir proje ve ürünüyle birlikte Ubuntu Touch'ın eski hedefine ulaşma şansını çok daha fazla artırıyor.

Plasma Mobile

Donanım üreticisi Purism tarafından kullanılan Plasma Mobile, diğerlerinden farklı olarak, Linux için KDE masaüstü ortamını temel alır. Purism akıllı telefonu Librem 5, bir gün biterse normal bir bilgisayar gibi kullanılabilir olacak. Ve sonra üzerine Ubuntu Touch kurulu olmalı.

Masaüstü ortamı KDE, Linux dünyasında geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir ve uygulama geliştiricileri üzerinde çok fazla etkiye sahiptir. Plasma ile, mevcut programları uygulamalara dönüştürmek için araçlar sunar. Masaüstü ve mobil uygulamaların, bir zamanlar öngörülen Ubuntu Edge vizyonunda olduğu gibi tek bir cihazda birliktte çalışması umuduyla çalışmalar devam etmektedir.

Google Fotoğraflar'a 6 Alternatif
İlginizi Çekebilir

Google Fotoğraflar'a 6 Alternatif

Sonuç

Jolla ve çoğunlukla açık kaynaklı Sailfish işletim sistemi Rusya, Çin ve Güney Amerika'da popülerdir, ancak Batı'da bilinmemektedir. UBports ve Plasma gibi Ubuntu touch varisleri ise açık donanımın başarısına bağlıdır. Buradaki öncü, Purism Librem 5'tir. Bu gerçekten ilk açık kaynak akıllı telefon başarılı olursa, yeni bir dijital özgürlük çağının habercisi olabilir.

O zamana kadar, Qualcomm veya Apple yonga setleri veya Google Apps veya iOS gibi yazılımlar için ABD kapalı kaynaklı donanımlarına bağımlı olacağız ve yalnızca çok fazla çaba ve cesaretle farklı bir alternatife gidebileceğiz.

Kaynak : https://www.androidpit.com/alternatives-to-android
Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.