Hayatınızda ses kontrolünü kullanmak artık bilim kurgu değil. Google Asistan'a söylemek için doğru 'OK Google' ses komutlarını biliyorsanız, asla hayal edemediğiniz şekilde hayatınızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

Bu makalede, bir Google Asistan kullanıcısı için normal bir günde bir yürüyüş yapacağız. Google Asistan'ın gününüzün tamamını nasıl düzenleyebileceğini göreceksiniz. Günlük can sıkıntılarını hayatınızdan nasıl kaldırabileceğini ve ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğini öğreneceksiniz.

Not: Bu makale yazıldığında Google Asistan uygulamasında Türkçe dil desteği bulunmuyordu.

1. “Bana hava durumunu söyle”
Sabah uyandığında, iş günü için ne giyeceğinden emin değilsiniz. Soğuk mu sıcak mı olacak? Yağmur yağacak mı yağmayacak mı? Telefonunuza doğru dönüp “OK Google, hava durumunu söyle (OK Google, tell me the weather.)” deyin.

Google asistanı, gün içindeki hava durumunu (yüksek sesle) ve haftanın tahminlerini size söyler.

OK Google, tell me the weather.

Google Asistan'dan öğrendiklerinizi kullanarak, kıyafetlerinizi buna göre seçebilirsiniz. Soğuk ama güneşli, iyi bir kazak, kot pantolon ve güneş gözlüğü gibi.

2. “Televizyonda haberleri oynat”
Sabah kahveyle birlikte kanepede otururken, yapmanız gereken tek şey “OK Google, haberleri televizyonumda oynat (OK Google, play the news on my TV.)” dır.

Google Asistan, en son haberleri tercih ettiğiniz haber kaynaklarından bir Chromecast cihazı gibi Google Home uygulamanızda oluşturduğunuz TV'de yayınlar.

OK Google, play the news on my TV.

Chromecast TV'nizi bir seferde Google Asistan ile ayarlayarak Ayarlar ve Ana Sayfa Kontrol'e gidersiniz. Chromecast'inizi Google Home uygulamasıyla yapılandırdıysanız, Google Asistan TV'yi burada gösterecektir.

Chromecast

Bunu ayarlandıktan sonra, Google Asistan'a istediğiniz ekrana gitmesini söyleyebilirsiniz. Bu, YouTube'dan sabah haberleri, Spotify müziği veya telefonunuzdaki Chromecast özellikli herhangi bir uygulamanın haberi olabilir.

Bir Chromecast'iniz varsa, Chromecast'inizi kontrol etmek için Google Asistan'ı kullanmanın diğer birçok yolunu keşfedebilirsiniz.

3. “Spotify'da Eminem Çal”
Sürüş sırasında müzik dinlemeyi seviyorsunuz. Ancak düğmeleri çevirmek ve düğmelere basmak çok eski bir yol. Otoyoldan çıktığınızda “OK Google, Eminem'i Spotify'da oynat (OK Google, play Eminem on Spotify)” diyorsunuz.

Bunun doğru şekilde çalışması için tercih ettiğiniz müzik servisini ayarlamanız gerekir. Ayarlar'a ve ardından Müzik'e gidin.

OK Google, play Eminem on Spotify

Bu ayarlandıktan sonra Google Asistan'dan istediğiniz her şeyi oynatmasını istemeniz yeterlidir. Bu ayrıca ellerinizi sürmeye ve yola odaklanmaya elverişli tutar. Bu, hayatınıza ses kontrolü eklemenin güvenlik avantajlarından biridir.

Spotify'ı kullanmıyorsanız, isterseniz varsayılan müzik çalarınızı değiştirmek çok kolaydır.

4. “Hatırlat”
Birşey yapmayı unuttuğunun farkındasın. Sadece, 'Tamam Google, hatırlat (OK Google, remind me)' demelisiniz.

Google Asistan sesli olarak onaylayacak ve ardından hatırlatmayı Google Takviminize ekleyecektir.

Gün boyunca, daha sonra hatırlamanız gereken bir şey olduğunda, tek yapmanız gereken Google Asistan'dan size daha sonra hatırlatmasını istemek olacak!

5. “Park ettiğimi hatırla”
İşe vardığınızda, park yerinin tamamen dolu olduğunu görüp park yerinin çok kenarında bir yere park etmeniz gerekir. İşten sonra arabanızı bir daha asla bulamayacağınızı biliyorsunuz. Google Asistan'a, “Tamam Google, Park ettiğimi hatırla (OK Google, Remember where I parked.)” diyebilirsiniz.

Park konumunuzu kaydetmek için komut verdiğinizde, Google Asistan mevcut konumunuzun bir harita resmini saklar. Bu konumu görmeniz gerektiğinde, 'OK Google, nereye park ettim? (OK Google, where did I park?)' diye sormanız yeterli.

6. Sanal Hemşireden Tavsiye Alın
İşe gittikten sonra, çalışma arkadaşlarınızdan biri size geliyor ve oldukça şiddetli bir migrene sahip olduğundan bahsediyor ve tavsiyeni istiyor.

Doktor olmadığınız için onlara kötü bir ipucu vermek istemezsiniz. Bu yüzden bir kez daha Google Asistan'a dönersiniz.

Google Asistan, bir dizi faydalı çevrimiçi hizmet ile entegre edilmiştir. Bunlardan biri, tıbbi sorularınızın herhangi birine cevap verecek bir Sanal Hemşire. Öyleyse, 'Tamam Google, sanal hemşireye bir migrenin nasıl tedavi edileceğini sorun. (OK Google, ask virtual nurse how to cure a migraine.)'

Sanal Hemşire'nin tavsiyesini meslektaşınızla paylaşır ve onların migrenlerini iyileştirmelerine yardımcı olursunuz. Sen iyi bir arkadaşsın!

7. Bir ipucu hesaplayın
Öğle yemeği vakti geldiğinde, meslektaşlarınızdan birkaçı en sevdiğiniz öğle yemeği restoranına gitmek istiyor. Bu harika bir yemek, ama en az keyif aldığınız bölüm. Faturanı al ve ipucu hesapla.

Endişeye gerek yok, çünkü Google Asistanı da orada yer alır. Google Asistan'a soruyorsunuz, '25’in yüzde 15’i nedir? (What’s 15 percent of 25?)'

Cevap birkaç saniyeden daha kısa sürede gelir.

8. Friendly Fortune Teller

Ofise geri dönüşte, geleceğiniz için Friendly Fortune Teller'ı sorarak Google Asistan'ı meslektaşlarınıza göstermeye karar verdiniz.

Friendly Fortune Teller, tıpkı Google Asistan'a yerleştirilmiş Sanal Hemşire gibi başka bir “yardımcı” dır.

9. Drop a Beat

Google Asistan'ın bu konuda yardımcı olması uygun değil mi? “Tamam Google, bir vuruş at (OK Google, drop a beat.)” diyorsunuz.

Google Asistan, telefon hoparlörlerinizden bir ritim atmaya başlayan uzman bir beatboxer'ın yardımını çağırır.

10. Yazdırmak İsteyin
Bir boyama kitabı için mağazaya gitmeye gerek yoktur, çünkü yapmanız gereken tek şey Google Asistan'a, “Hey Google, HP Printer'dan bir boyama sayfası yazdırmasını isteyin (Hey Google, ask HP Printer to print a coloring page.)”.

Bunu ilk denemek istediğinizde, kendi HP Yazıcınızla ayarlamalısınız. Yazıcının ayrıca web özellikli olması gerekir. Bu yüzden yazıcınızı Google Cloud Print ile çalışacak şekilde yapılandırın. Ardından, bu komutu Google Asistan'a vermeniz ve yazıcınızı ilk kez kurmak için bağlantıya dokunmanız gerekir.

HP yazıcınızı buluta bağladıktan ve Google Asistan “HP Eylemi” ile etkinleştirildikten sonra, beğendiğiniz yazıcı komutlarını sesle düzenleyebilirsiniz.

Yazıcınız web uyumlu bir model değilse, yukarıda gösterilen uyarının web uyumlu bir model olmadığını, ancak sesli komutların çalışmaya devam edeceğini görürsünüz.

11. “Bir Tarif İsteyin”
Bir akşam yemeği pişirmeye karar verdikten sonra, 'Tamam Google, Yemek tariflerinden lazanya tarifi (OK Google, play lasagna recipe from Food Network.)' deyin.

Google Asistan, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli yemek tarifleri gösterir. İstediğinizi seçmek ve Google Ana konuşmacıya göndermek için tıklamanız yeterlidir.

Bu özellik Bon Appetit veya Food Network'teki tüm tarifler için kullanılabilir. Artık yemek kitaplarına veya tarif kartlarına dolanmaya gerek yok, artık yemek pişirmeye odaklanırken Google Asistan tarifleri sesli okuyabiliyor.

Henüz bir Google Home hoparlörü yoksa, Google Asistan kullanımınızı gerçekten geliştirebilir. Google Home incelememizi okuyun ve sizin için uygun olup olmadığına karar verin.

12. Tartışmaları Yerleştirin
Ailenizle akşam yemeğine oturduğunuzda, hepiniz aptal aile tartışmalarınızdan birinizle konuşmaya başlıyorsunuz. Bu sefer, kedilerin neden ayaklarının üzerine düştüğüyle ilgili. Herkesin farklı bir cevabı var ve kimse neyin doğru olduğunu bilmiyor! Bir kez daha yardım için Google Asistan'a dönersiniz.

“OK Google, kediler neden ayaklarının üzerinde düşer? (OK Google, why do cats land on their feet?)”

Cevap, herkesin duyması için dijital bir sesle yüksek sesle konuşulduğunda saniyeler içinde gelir.

13. TV'de Yabancı Şeyler Oynatın

Google Asistan'ın Netflix ve Chromecast ile bağlantı kurmasıyla ilgili en güzel şeylerden biri, “Tamam Google, Televizyonda Yabancı Şeyler Oynat (OK Google, Play Stranger Things on TV)” ve Google Asistan gerisini halletme yeteneğidir.

Fütürist bir rüya dünyasında yaşamanız gibi hissettirecek birkaç şey var. Kanepede eşinizle kucaklaşabilirsiniz ve bir uzaktan kumandayı kaldırmadan, akşam eğlencesini başlatmak için Google Asistan'a bir ses komutu verin.

Bundan daha havalı değil.

14. Alarmınızı Ayarlayın
Biraz televizyon izledikten sonra, yatmaya hazırsınız. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, yorgun olduğunuzun farkındasınız. Google Asistan'a teşekkürler, gerçekten yatağa hazırlanmak için çok çaba sarfetmek zorunda değilsiniz.

Yastığın üstüne çöküp telefonuna yaslan ve 'Tamam Google, yarın saat 5: 30'a alarm ayarla (OK Google, set alarm for 5:30am tomorrow.)' deyin.

15. Işıkları Kapat

Telaşa gerek yok. Google Asistan'a teşekkürler, yataktan kalkmak zorunda değilsiniz. Gözlerini kapat ve günün son sözlerini söyle, “Tamam Google, masa lambasını kapat. (OK Google, turn off desk lamp.)”

Gününüz, Google Asistan sayesinde çok daha iyi hale getirildi.

Philips Hue ışıklarına sahipseniz, Google Asistan'ın bunları da kontrol edebileceğini görebilirsiniz. Philips Hue ışıklarının sunduğu birçok otomasyon fırsatından sadece bir tanesi.

Google Asistan Hayatınızı Geliştirebilir
Google Asistan'ı diğer üretkenlik uygulamalarından ayıran şey, ışık anahtarlarını çevirmek, bilgi aramak veya müzik ve film çalmak gibi sıradan görevlerle vakit kaybetmek yerine Google Asistan size o zamanı geri verir. Bunu çocuklarınızla veya eşinizle harcayın ya da sizin için daha önemli olan aktiviteleri yapın.

Bu günlük eylemler yapabileceğiniz pek çok komuttan sadece birkaçı. Diğer komutlara göz atmak için Google Asistan İşlem Dizini'ni kullanın. Onlardan bir milyon var. Hayatını kolaylaştırmak için milyonlarca yol var.

Henüz yeni kullanmaya başlıyorsanız, Google Asistan'a girişimizi okuduğunuzdan ve hayatınızı bugün otomatikleştirmeye başladığınızdan emin olun.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 683 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Google Asistan ile Ses Kontrolü için 15 Öneri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Google Asistan ile Ses Kontrolü için 15 Öneri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Asistan ile Ses Kontrolü için 15 Öneri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "