Ogznet.com
Ogznet.com
Image by WikimediaImages from Pixabay

Google Chrome’da internet / indirme hızı %200 Nasıl Artırılır?

Google Chrome'da indirme hızını artırın: Tarayıcıya bir URL yazmak ve sayfanın yüklenmesini beklemek karşılaştığımız en sinir bozucu anlardan biridir. Bugün internet her şeyin parmaklarınızın ucunda olduğu bir noktaya ulaştı. Gereklilik ne olursa olsun, yalnızca uygun aramayı anahtar kelimelere dönüştürmeniz gerekir. Bilgi erişiminin mümkün olduğunca çabuk olmasını bekliyoruz. Ancak internet bağlantınızın düşük bant genişliği nedeniyle bilgilerin anında alınması çok zor.

Google Chrome, bugün önde gelen web tarayıcılarından biridir. Daha hızlı bilgi alma, şık kullanıcı arayüzü, çok sayıda faydalı uzantı ile kullanıcıları kendine çeker. Bant genişliği düşük olsa bile, Google Chrome bu sınırlı bant genişliğinden yararlanarak çok hızlı bir şekilde bilgi alır. Belirli teknikleri benimseyerek Google Chrome'un hızını artırabilirsiniz. Favori web tarayıcınızı şimdi daha hızlı yapmak ve bu teknikleri gözden geçirmek için okumaya devam edin.

1. Chrome gelişmiş ayarlarına ince ayar
Doğrudan chrome tarayıcınızdan adres sütununa chrome://settings/ yazıp gidin.

Ardından sayfanın altındaki gelişmiş ayarları göster'i tıklayın.

Şimdi, Gizlilik başlığı altında, sadece gösterilen seçenekleri kontrol edin ve gerisini kaldırın. Bu indirme hızını artıracaktır.

DNS prefetch, Chrome tarafından kullanıcı adını izlemeden önce alan adını çözümleme girişimidir. Daha açık bir şekilde, DNS ön ayarı, kullanıcı sayfayı okurken alan adlarını bir sayfadaki köprülerden IP adreslerine dönüştürür. Bazen bu, kullanıcının asla gidemeyeceği etki alanı adlarını çözebilir. Bu özellik, bağlantıların bir sayfaya daha hızlı yüklenmesine yardımcı olsa da, geçerli bant genişliğini etkiler. Bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

2. Şimdi, ağ ayarlarını değiştir
Sadece biraz daha aşağı kaydırın ve ağı bulacaksınız.

Proxy ayarlarını değiştir butonuna tıklayın.

Şimdi, LAN ayarlarına tıklayın ve burada bulunan seçeneklerin otomatik olarak algılanmasının işaretini kaldırın ve ardından Tamam tuşuna basın ve çıkın.

Bu ince ayar, Chrome indirme hızınızı kesinlikle artıracak. Chrome tarayıcıda internette gezinirken hala yavaşlık sorunu yaşıyorsanız, aşağıda verilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

3. Eklentileri Devre Dışı Bırak
Google Chrome'daki eklentiler çok kullanışlıdır. Ancak bazen Chrome'unuzu yavaşlatabilirler. Bu yüzden, onlarla işiniz bittiğinde onları çıkarmanız önerilir. Herhangi bir uzantıyı kaldırmak için Ayarlar -> Uzantılar'a gidin. Belirli bir uzantıya gerek duymuyorsanız Etkin onay kutusunun işaretini kaldırın.

4. Veri tasarrufu uzantısını kullanın
Veri Tasarrufu, Google Chrome'da bulunan hoş bir uzantıdır. Chrome tarafından veri tüketimini kaydetmeye yardımcı olur. Ayrıca, tarama hızını arttırır. Veri  kullanımını azaltmak için Chrome'unuza Veri Tasarrufu (Data Saver yayından kaldırıldı) uzantısı ekleyin.

5. Resim içeriğini devre dışı bırak
Tarama hızını arttırmanın bir başka püf noktası da görüntü içeriğini devre dışı bırakmaktır. Görüntüler olmadan hoş bir deneyim olmayabilir. Ancak, içerik sizin için görüntüden önemliyse ve daha hızlı göz atma deneyimi istiyorsanız, görüntü içeriğini devre dışı bırakabilirsiniz. Chrome'da adres satırına chrome://chrome/settings/content yazıp gidin. Görüntüler altında, hiçbir görüntü gösterme seçeneğini işaretleyin. Ardından Bitti'ye tıklayın.

Böylece, Google Chrome'da gezinme hızınızı artırmak için beş adımı geçtiniz.

6. Tarama verilerini düzenli olarak temizleyin
Tarayıcılar tarama geçmişini, önbellekleri, giriş bilgilerini vb. kaydeder. Bunlar sisteminize yük getirebilir. Bu yüzden bunları düzenli olarak temizlemek iyidir. Tarama verilerini Google Chrome'da silmek için, üç nokta menü simgesi -> Geçmiş -> Tarama verilerini temizle seçeneğine gidin.

Yorumlar (1)

  • avatar
    Kerim Gürses

    Merhaba Benim İnternetim Çok Yavaş Çalışıyor Lütfen Hızlandırın Bu konuda benim bilgim yok interetimi ya hızlandırın yada yol Gösterin Şimdiden Teşekkür Ederim Selam ve saygılar Kerim Gürses

Yorum Yaz