Ogznet.com

Telefonlar günlük yaşamın her alanında daha önemli hale geldiğinden, daha fazla insan teknolojiye olan bağımlılıklarını dengelemek için adımlar atıyorlar. Google, bunu yapmalarına yardımcı olmak için Digital Wellbeing adlı bir proje başlattı.

Google, Digital Wellbeing Deneyleri yada Türkçe'si ile Dijital Refah Deneyleri adını verdiği bir proje başlattı. Bu projede, akıllı telefon kullanımınızı azaltmak için tasarlanmış uygulamalar bulunmaktadır. Telefonunuzda daha az zaman harcamak için sizi kısıtlayıcı birkaç uygulama.

Hepimiz akıllı telefonlarımıza çok fazla zaman harcıyoruz. Manasız bir şekilde Twitter'da gezinmek, YouTube'da rastgele videolar izlemek ve bağımlılık yaratan mobil oyunlar oynamak için harcanan zaman çok daha verimli kullanılabilirdi. Google’ın bu projesi ile devreye girdiği yer burası.

Google'ın Dijital Refah Deneyleri Nasıl Denenir

Google, Dijital Refah Deneylerine ait ilk beş Android uygulaması aşağıdaki gibidir:

1. Unlock Clock: Bu, telefonunuzun kilidini bir gün içinde kaç kez açtığınızı sayan bir Canlı Duvar Kağıdıdır. Telefonunuzu her fırsatta açmanızı engellemek için bir sınır belirlemeyi deneyebilirsiniz.

Unlock Clock

Unlock Clock, telefonunuzun kilidini bir günde kaç kez açtığınızı sayıp görüntüleyerek teknoloji kullanımınızı düşünmenize yardımcı olur. Bu telefonunuzda bir Uygulama olarak görünmez. Bunu kullanmak için Google Duvar Kağıtları uygulamasını da yüklemeniz gerekiyor. İkisinide yükledikten sonra Duvar Kağıtları uygulamasından Animasyonlu Duvar kağıtlarına gelip Unlock Clock uygulasını seçmeniz yeterlidir.

2. Post Box: Bu uygulama, uygun bir zamanda toplu olarak bildirimlerinizi almanızı sağlar. Bu, dikkat dağıtıcı durumları en aza indirmeye yardımcı olacak ve her beş dakikada bir telefonunuzu kontrol etmenizi önleyecektir.

Post Box

Planlanmış bildirimlerle dikkat dağıtıcı şeyleri en aza indirin. Bildirimlerinizin ne sıklıkla yayınlanmasını istediğinizi seçmeniz yeterlidir.

3. We Flip: Bir grup olarak teknolojiden ayrılarak birlikte kaliteli zaman geçirin. We Flip teknolojiden grup olarak ayrılmanıza, birlikte kaliteli zaman geçirmenize olanak tanır. Herkesin katılmasını bekleyin, oturumunuza başlamak için düğmeyi birlikte çevirin. Gruptaki birisinin kilidi açılırsa, oturum sona erecek ve nasıl yaptığınızı görebileceksiniz.

We Flip

İlginizi
çekebilir
Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar

4. Desert Island: Bu uygulamanın amacı sizin için en önemli olan uygulamaları seçip daha sonra bu uygulamalar dışındaki hiçbir uygulamaya 24 saat boyunca erişememenizi sağlamaktır.

Desert Island

Desert Island, yalnızca temel uygulamalarınızla bir gün geçirmenize ve işlerinize odaklanmanıza yardımcı olur. Sadece sizin için en önemli olan uygulamaları seçin, sonra 24 saat boyunca rahat edin. 

5. Morph: Bu, uygulamalarınızı Ev ve İş gibi farklı modlarda düzenler. Telefonunuz o zaman yaptığınız şeye otomatik olarak adapte olur ve ihtiyacınız olan uygulamaları öne ve merkeze getirir.

morph

Morph, telefonunuzu yaptığınız işe adapte ederek odaklanmanıza yardımcı olur. Sadece geçerli zamanlarda hangi uygulamaları kullandığınızı düşünün ve her modda sizin için en önemli olan uygulamaları seçin. Zamana veya yere göre, telefonunuz otomatik olarak adapte olur - size doğru zamanda tam doğru uygulamaları sunar.

İlginizi
çekebilir
Sosyal Medya Bağımlılığı ile Mücadele Etmek için Uygulamalar

Dijital Refah Deneyleri Uygulamaları Nasıl Oluşturulur

Bunlar sadece ilk beş Dijital Refah Deneyi uygulaması. Ancak, Google’ın daha fazla üretmesi muhtemeldir ve ayrıca geliştiricileri ve tasarımcıları kendi ortamlarını yaratmaya davet etmektedir. Hack Paketine bağlantılar alabilir ve Google ile Denemelerdeki kaynak kodu açabilirsiniz.

Google’ın Dijital Refah Deneyleri akıllı telefonunuzda daha az zaman geçirmeye yardımcı oluyorsa, iyi bir başlangıç yaptınız. Daha az akıllı telefon kullanmaya dayanamıyorsanız, en azından akıllı telefonunuzu nasıl daha verimli kullanacağınızı öğrenin.