Ogznet.com
Google Fotoğraflar’a Alternatif Platformlar Paylaş:

Google Fotoğraflar’a Alternatif Platformlar

Google Fotoğraflar’a Alternatif Platformlar

Google Fotoğraflar için en iyi alternatifler

Geçen yıl Kasım ayında Google, 1 Haziran 2021’den itibaren Google Fotoğraflar’daki ”yüksek kaliteli” fotoğraflar için artık sınırsız ücretsiz depolama alanı sunmayacağını duyurdu. Birçoğunuz bir Google Fotoğraflar alternatifi arıyor olabilirsiniz. Ancak fotoğraflarınız için benzer veya daha iyi bir bulut depolama alanı sunan herhangi bir hizmet var mı, yoksa sadece Google Fotoğraflar mı var? İşte Google Fotoğraflar için en iyi alternatifler.

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınız ve videolarınız için bir bulut depolama hizmetinden çok daha fazlasıdır. Resimlerinizi kolayca arayıp bulmanıza, otomatik olarak anılar oluşturmanıza, fotoğrafları ve videoları düzenlemenize ve çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan bir dizi kullanışlı özellik içerir. Bu, iyi bir Google Fotoğraflar alternatifi bulmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Ancak bu özellikleri önemsemiyorsanız ve sadece fotoğraflarınızı internette yedekleyecek bir hizmet istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var.

2021 yazından itibaren Google Fotoğraflar, fotoğraflarınız ve videolarınız için yalnızca 15 GB ücretsiz bulut depolama alanı sağlayacak ve daha fazla depolama alanı için ödeme yapmanız gerekecek. Bu değişiklik, Google Fotoğraflar'ı daha önce tamamen ücretsiz olduğu için kullanan herkesi, iyi bir Google Fotoğraflar alternatifi arayışına itecek.

Geniş bir fotoğraf ve video koleksiyonunuz varsa veya Google Fotoğraflar hesabınızla aynı mail adresine bağlı başka Google hizmetlerini aktif olarak kullanıyorsanız, bu 15 GB sınırını kolayca aşabilirsiniz.

Ancak, başka bir şey denemek ve diğer Google uygulamalarınız için bu 15 GB'lık ücretsiz depolama alanından tasarruf etmek isterseniz, çok sayıda Google Fotoğraflar alternatifi var. Burada, en iyi Google Fotoğraflar alternatiflerini sıralıyoruz.

Amazon Prime üyesiyseniz, Amazon Photos sizin için en iyi Google Fotoğraflar alternatifidir. Prime üyeleri için sınırsız tam çözünürlüklü fotoğraf depolama ve videolar için 5 GB depolama sunarken, Prime üyesi olmayan kullanıcılar toplam 5 GB ücretsiz depolama alanı elde eder.

Bununla birlikte, Amazon Photos sınırsız depolama alanınızı beş kişiye kadar aile üyesiyle paylaşmanıza olanak tanır, fotoğrafları hızla aramanıza yardımcı olacak güçlü bir arama özelliği sunar ve ayrıca bazı düzenleme özellikleri sunar.

Amazon Photos, Amazon Prime üyeliğiyle birlikte geldiğinden, zaten Prime'a üye iseniz değerli bir hizmet alırsınız. Ancak Prime üyeliğiniz yoksa ve ücretsiz kota sizin için yetersiz ise 100 GB depolama için yılda $20'a mal olur. 100 GB depolama alanı için bir Google One aboneliğinin de yıllık $20'a mal olduğu göz önüne alındığında, halihazırda bir Prime üyesi değilseniz Google Fotoğraflar'dan uzaklaşmak pek mantıklı olmaz.

Amazon Fotoğrafları uygulamasını indirirseniz, cihazınızda depolanan her fotoğrafı ve videoyu otomatik olarak kaydetmek ve yedeklemek için kullanabilirsiniz. Bu şekilde, telefonunuzdaki hafızadan tasarruf edebilir ve cihazınız hasar gördüğünde veya kaybolduğunda içeriği alabilirsiniz.

Amazon Fotoğrafları uygulamasını kullanarak fotoğraflarınızı ve videolarınızı tüm cihazlarınızda görüntüleyebilirsiniz.

Amazon Prime'ın mevcut Prime üyeleri için iyi bir Google Fotoğraflar alternatifi olması gibi, Microsoft'un OneDrive'ı da mevcut bir Microsoft 365 abonesiyseniz fotoğraflarınız ve videolarınız için iyi bir bulut depolama çözümüdür. Google Fotoğraflar'a çok benzeyen OneDrive, çoğu platformda kullanılabilir ve telefonunuzdaki fotoğrafları otomatik olarak buluta senkronize edebilir. Google Fotoğraflar kadar zengin özelliklere sahip olmasa da, fotoğrafları kolayca aramanıza yardımcı olacak bir galeri görünümü sunar ve resimleri içeriklerine göre otomatik olarak etiketleyebilir.

Microsoft OneDrive, güçlü, genel bir bulut tabanlı depolama çözümüdür. Fotoğraf depolama için sınırlı özellikler (fotoğraf düzenleme, akıllı etiketleme), hesap boyutu ve hemen hemen her dosya türünü karşıya yükleme yeteneği ile sınırlıdır. Windows tabanlı müşteriler için yüksek kullanılabilirlik, dosya düzenleme seçenekleri, güçlü dosya koruma katmanları ve otomatik sınıflandırma özellikleri de kullanışlıdır.

OneDrive, ücretsiz hesaplar için 5 GB depolama alanı verir.

Halihazırda Microsoft 365'e abone olan Microsoft kullanıcıları için OneDrive, ekstra bir maliyeti olmadığı için fotoğraf depolama için ideal bir seçimdir.

Pek çok bulut depolama çözümü, yalnızca küçük bir depolama alanı için yüksek miktarlarda ücret talep ederler, ancak Flickr'da durum böyle değil.

Resim ve video barındırma platformu, 1000'e kadar fotoğraf ve videoyu ücretsiz olarak saklamanıza izin verir. Ancak, Flickr'ın ücretsiz bulut depolama alanını kullanmak için platformun para kazanmasına izin veren uygulama içi reklamlarla uğraşmanız gerekecek.

Basit ve iyi tasarlanmış arayüz, Flickr'ı Google Fotoğraflar'a çekici bir alternatif haline getiriyor. Kullanıcılar görüntüleri etiketleyebilir ve paylaşabilir, ayrıca bunları birden fazla boyut ve çözünürlükte indirebilir. Ücretsiz hesaplar için 1.000 fotoğraf sınırı yalnızca sıradan kullanıcılar için yeterli olacaktır ve görüntü sınırı yaklaşık 2 ila 3 GB'dir.

Flickr'da saklamak istediğiniz 1000'den fazla fotoğrafınız ve videonuz varsa, bir premium hesap için kaydolmanız gerekir. Aylık plan, sınırsız depolama alanı sunarken, reklam yoktur ve daha fazlasını sağlar.

Uygulama, tüm fotoğraflarınızın otomatik senkronizasyonunu veya yalnızca en iyi çekimleri kaydetmek istiyorsanız tek tek yüklemeleri destekler.

Flickr'ın ana özelliği, fotoğrafların herkese açık veya özel olarak sahip olabileceğiniz temiz ve düzenli bir sosyal beslemede gösterilmesidir. Flickr'da fotoğraf akışınızı herkese açık olarak ayarlayarak, diğer fotoğrafçıların çalışmanızı takip etmesini ve hakkında yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Apple Fotoğraflar, şüphesiz iOS ve macOS kullanıcıları için en iyi Google Fotoğraflar alternatifidir. Hizmet, tüm kullanıcılar için 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve ücretli planları Google'ın teklifleriyle aynı fiyattadır. Google Fotoğraflar ve Amazon Fotoğraflar gibi, tüm medyanızı anında Apple cihazları arasında senkronize eder ve güvende tutar.

Özellikler söz konusu olduğunda, Apple Fotoğraflar, Google Fotoğraflar'da bulabileceğiniz hemen hemen tüm özellikleri sunar. AI destekli bir arama özelliği, güçlü düzenleme araçları, etkinliklerinize göre otomatik olarak galeriler oluşturan Anılar adlı bir özellik ve daha fazlasını sunar.

Bir iPhone'unuz varsa, muhtemelen iCloud'u zaten kullanıyorsunuzdur. Google Drive kadar güçlü bir bulut depolama aracıdır. iCloud Fotoğraflar, burada odaklanacağımız kısımdır ve tıpkı Google Fotoğraflar gibi tüm fotoğraflarınızı bulutta güvenli bir şekilde saklamanın kolay bir yoludur. Aynı arama özelliklerine sahip değildir, ancak fotoğraflarınıza hemen hemen her cihazdan erişebilirsiniz.

Ücretsiz kullanıcılar 5 GB depolama alanıyla sınırlıdır, ancak Apple iCloud, genişletme için bazı ücretli planlar sunar.

Ancak, bir iPhone kullanıcısı değilseniz, bu hizmeti kullanamazsınız. Şu anda Android telefonlar için resmi bir destek yok ve yakın zamanda gelecek gibi de görünmüyor. Bir mobil tarayıcı aracılığıyla bazı sınırlı işlevlere erişebilirsiniz, ancak aynı düzeyde kolaylık sağlamaz.

Dropbox, medyanızı yedeklemek için Google Fotoğraflar'a alternatif olarak kullanabileceğiniz başka bir kullanışlı bulut depolama çözümüdür. Özellikle fotoğraf depolama için tasarlanmasa da, yedeklerinizi düzenli tutmanıza yardımcı olacak birkaç kullanışlı özellik sunar. Hizmet, fotoğraflar, videolar ve ekran görüntüleri için otomatik yedeklemeler, bir belge tarayıcı, medyaya göz atmak için mobil uygulamada özel bir bölüm ve başkalarıyla paylaştığınız herhangi bir medya için kapsamlı erişim kontrolleri sunar.

Microsoft OneDrive gibi Dropbox da doğrudan fotoğraf depolama kullanıcılarına hitap etmez, ancak paylaşılabilirlik ve depolama alanı açısından bazı çekici avantajlarla birlikte sınırlı sayıda özellik sunar.

Ücretsiz hesaplar için yalnızca 2 GB depolama alanı sunar ve fotoğraf albümlerinden çok belgelere uygundur. Ancak, paylaşım ve işbirliği özelliklerinin yanı sıra Windows, macOS, iOS ve Android için güvenli ayarlara ve uygulamalara sahiptir.

Dropbox, cihazlarınızdaki fotoğrafları otomatik olarak buluta senkronize edebilir ve fotoğraf düzenleyici Pixlr gibi üçüncü taraf uygulamalarla entegre olabilir. Ayrıca siteden görüntüleri indirmek için Facebook ve kolay aktarım için Adobe Creative Cloud ile entegrasyon da bulunmaktadır. Çoğu fotoğrafa özel bulut depolamadan farklı olarak, Dropbox akıllı etiketleme veya AI sınıflandırması içermez, bu da fotoğraf albümlerinin harmanlanmasını zorlaştırır.

Piwigo, daha çok profesyonel fotoğrafçılara ve kuruluşlara hitap edecek açık kaynaklı bir yazılım paketidir ve web siteniz için bir fotoğraf yönetim programına ihtiyacınız varsa harika bir seçenektir.

Piwigo ayrıca kendi bulut tabanlı fotoğraf depolamasını da sunuyor. Bu, kullanımı kolay ve uygun maliyetli bir Google Fotoğraflar alternatifidir ve yıllık belli bir ücret karşılığı sınırsız fotoğraf depolama olanağı sağlar ki bu inanılmaz bir fırsattır. Sınırsız depolama alanına sahip diğer tek Google Fotoğraflar alternatifi, Flickr'dır.

Sınırsız depolama, profesyonel fotoğrafçılar için uygundur. Ayrıca çok sayıda fotoğrafa sahipseniz, sınırsız depolama alanı çok faydalı olabilir. Meta verilere göre düzenleme, görüntüleri aramayı ve harmanlamayı kolaylaştırır ve görüntülerin coğrafi konumunu belirleme ve toplu olarak yönetme olanağına sahip olursunuz.

Diğer hizmetlere benzer şekilde, kullanıcılar fotoğrafların gizliliğini ve bireyler, gruplar ve kuruluşlar için görüntüleme izinlerini yönetebilir. Piwigo ayrıca Shotwell, digiKam ve Lightroom gibi düzenleme ve organizasyon uygulamalarından dosyalar için içe aktarması kolay bir sistem oluşturdu.

Bu, Google Fotoğraflar için mükemmel bir alternatif değildir, ancak maliyet, depolama miktarı ve organizasyon olanakları nedeniyle en iyi alternatiflerden biridir.

500px, çalışmalarını sergilemek ve potansiyel olarak görselleri çevrimiçi olarak lisanslamak isteyen fotoğrafçılar için çekici bir platformdur. Bu hizmet tamamen ticaret ve işinizi ilerletmek ve değerli bir izleyici kitlesi kazanmakla ilgilidir. Burada kullanıcılar, fotoğrafçılık eğitimi (ücretsiz ve ücretli) ile topluluk etkileşimi hakkında kaynaklar bulacaklar.

Ücretsiz hesaplara, haftada yedi adede kadar yeni fotoğraf yüklemesi ile toplamda 2.000 resme kadar (3000 piksel çözünürlükte minimum 3 GB dosya boyutu önerilir) izin verilir. Her resmin 3000 piksel çözünürlükte 3MB'ın üzerinde olması önerilir. Ücretsiz hesapları olan kişiler ayrıca 500 piksellik gruplara katkıda bulunabilir, galeriler oluşturup paylaşabilir ve çalışmaları çevrimiçi olarak lisanslayabilir.

500px'in gücü, lisanslama, tanınma ve kariyer oluşturmaya yönelik bir vitrin ile kullanıcıların çalışmalarının sunumu ve sektöre teşhir edilmesinden gelir. Profesyonel veya yarı profesyonel bir fotoğrafçı olarak, sınırsız kapasitesi nedeniyle Google Fotoğraflar'ı kullanıyorsanız, 500 piksel yalnızca önemli fotoğrafları depolamak için değil, aynı zamanda ticari fırsatlardan yararlanmak için de yararlı bir değerlendirme olacaktır.

Sıradan ve amatör kullanıcılar, özellikle fotoğrafçılık için bazı harika özellikler bulacaklar, ancak bazı temel özellikler bu kullanıcılara hitap etmez.

Büyük bir ücretsiz depolama seçeneğiyle Google Fotoğraflar'a biraz daha az bilinen bir alternatif Degoo'dur. 100 GB, tüm fotoğraf depolama ihtiyaçlarınız için çok iyi bir miktardır ve Google hesabınızlla oturum açmanıza olanak tanır.

Uygulama o kadar iyi değil, ancak Degoo, kalite düşüşü olmadan sınırsız dosya boyutu yüklemeleri sunuyor. Ayrıca, tavsiye ettiğiniz her bir arkadaşınız için 500 GB'a kadar ekstra 5 GB ücretsiz depolama alanı alacaksınız. Bir dezavantajı, aralıklı reklamların olması, ayrıca üç cihazla sınırlı olmanız ve hesabınızın 90 günlük hareketsizlikten sonra kapatılabilmesidir; bu, ekstra ücretsiz fotoğraf ve dosya depolama seçeneği isteyen kişiler için yeterli olabilir.

500 GB aylık depolama fiyatı ucuzdur. Bu fiyatlandırma, reklamları kaldırır, 1.000 GB'a kadar katılan arkadaş başına tavsiye bonuslarını 10 GB'a çıkarır ve 90 günlük oturum açma gereksinimini sona erdirir.

TeraBox, online depolama için ilginç bir seçenektir, ancak fotoğraflarınız ve dosyalarınız için 1 TB ücretsiz depolama alanı sunar. Bu, aklımızda bazı "güvenlik endişeleri" oluşturuyor, ancak uygulama bunu, büyük dosyaları depolamak için alternatif bir yer arayan Google Fotoğraflar kullanıcılarını almanın bir yolu olarak kullanıyor olabilir. 1024 GB bulut depolama alanı, insanları uzun süre elde tutmak için muhtemelen yeterli olacaktır.

Depolama alanı oldukça büyük olsa da, hassas dosyaları veya önemli dosyaları TeraBox sunucularına koymanızı önermeyiz. Yükleme hızları iyi, ancak indirme hızları oldukça yavaştır. Yine de, insanlara yüksek hacimli ücretsiz bir Google Fotoğraflar alternatifi sunabileceği için TeraBox'ı listeye eklemek istedik.

10. Yerel Depolama

PC'nizde veya dizüstü bilgisayarınızda zaten bir sabit sürücünüz var sa ve bol miktarda boş alan sahipse, bulut depolama hhesaplarını es geçiğ yerel yedeklemelere geri dönün. Dürüst olmak gerekirse, binlerce görüntü ve videonuz varsa, bu en iyi fikir olabilir. İyi tarafı, depolama alanınızı istediğiniz zaman genişletebilmenizdir, dezavantajı ise bunun ilişkili bir maliyetle gelmesidir.

Ancak, 4 TB harici sabit disk 1000 TL civarında bir fiyata alınabilir ve binlerce yüksek çözünürlüklü görüntü ve hatta yüzlerce 4K UHD video klip ve dosya için fazlasıyla yeterli alan sağlar. İşlem biraz daha yavaştır ve aktarım prosedürü için bir PC veya dizüstü bilgisayar gerektirir, ancak sürücülerinizi çevrimdışı tutmanız şartıyla, aslında tüm kişisel anılarınızı ve dosyalarınızı saklamanın en güvenli yollarından biridir.


Unutmayın, Google Fotoğraflar'ın halen pek çok iyi özelliği var, bu yüzden bu alternatifler onu kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez. 

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!