Ogznet.com
Web sitenize Google Haritalar kodu nasıl eklenir? Paylaş:

Web sitenize Google Haritalar kodu nasıl eklenir?

Web sitenize Google Haritalar kodu nasıl eklenir?

Web sitenize kolay ve anlaşılır bir şekilde Google Haritalar kodu ekleyebilirsiniz.

Genellikle şirket web sitelerinin iletişim sayfalarında yer alan ve şirket adresini ziyaretçiye detaylı bir şekilde göstermeye yarayan haritayı sizde kolay bir şekilde web sitenize ekleyebilirsiniz. Bunun için hazırlanmış bir web sitesinden faydalanacağız. Google Haritalar üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemde, harita üzerine şirket bilgilerini, detayları ve tam yerinizi gösteren mesaj balonu gösterebilirsiniz. Google haritalarda ise paylaş diyerek sadece adresin bulunduğu yeri ve çevresini gösteren iframe kodunu olarak alıp sitenize eklersiniz.

Google harita kodunu almak için öncelikle buraya tıklayıp siteye gidelim. Kısıtlı bir Türkçe desteği bulunana bu siteyi İngilizce olarak kullanabilirsiniz.

Web sitenize Google Haritalar kodu nasıl eklenir

Google Haritalar’ı web sitenize yerleştirmek, hazır kod hizmeti sayesinde artık çok kolay! Aşağıdaki aşamaları uygulayarak şirketinizin web sitesine lokasyonunuzu nasıl ekleyebileceğiniz konusunda gerekli bilgiyi alabilirsiniz:

  1. Başlık kısmına şirketin veya ilgili adresin ismini girebilirsiniz.
  2. İlgili adresi seçin. İhtiyacınıza en uygun düşen harita türünü seçin. Bu seçenekler uydu, hibrit harita veya arazi haritasıdır.
  3. Yakınlaştırma 50 veya 100 m seçmek daha mantıklı olabilir.
  4. Haritanın web sitenizde kaplayacağı yeri göz önüne alarak uygun en ve boyu belirleyin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra “Generate My Code” butonuna tıklayın. Oluşan kodu butona tıklayıp seçin ve "Ctrl+C” ile kopyalayın. En son olarak, oluşturulan bu HTML kodunu web sitenizde haritayı göstereceğiniz alanın kaynak kodu içine yapıştırın. Google Haritası’nı web sitenizin farklı bölümlerine yerleştirebilirsiniz, örneğin bir makalenin, bilgi veya iletişim sayfasına veya widgetların üzerinde kullanabilirsiniz.

Ancak bu kodları siteye eklemeniz herşey bitti anlamına gelmiyor. Google api kodu olmadan, kodu eklediğiniz sitedeki harita hata bildirimi yapacaktır. Api kodunu sayfanıza eklemezseniz haritanın görüneceği yerde hata uyarısı görürsünüz.

Bunu aşmak için Google'dan api key kodu alıp sayfamıza ekleyeceğiz. Bunun için https://console.cloud.google.com/dcredirect adresine giderek Google hesabınızdan giriş yaptıktan sonra Console’da belirtilen yönergeleri takip ederek gerekli olan “maps api key alma” işlemini tamamlamış olursunuz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!