Google Mart 2019 Güncellemesi ile Geriye Dönüş

Google Mart 2019 Güncellemesi ile Geriye Dönüş

Veriler, Google Mart 2019 Güncellemesinin daha önceki güncellemeleri geri aldığını hissettiriyor. Pazarlama veri şirketi Sistrix’in sonuçları, Google’ın Mart 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesinin bir geri dönüş gibi hissetirmesinin nedenlerini ortaya koyuyor.

Mart 2019 Çekirdek Algoritması Güncellemesi Geri Dönme Gibi Görünüyor

WebmasterWorld ve PubCon'un kurucusu Brett Tabke, güncellemeden önce haberdar edildi. Bu güncellemenin yıllar içindeki en büyük güncellemeler arasında olacağı söylendi.

Güncelleme hakkında ne düşündüğü sorulduğunda, izleniminin önceki algoritmaların geri dönüşü gibi göründüğünü belirtti. Demek istediği, daha önceki güncellemeler geri alınmış gibi, daha önce cezalandırılmış web sitelerinin trafiğini ve SERP konumlarına yeniden yerleşmesiyle ilgili çok sayıda rapor bulunmasıydı.

Brett Tabke'ın söylediği şey:

“Son güncellemelerden birkaçının geri alındığını görüyor olabileceğimizi düşünüyorum.”

Google’ın Güncellemesi Neden Bir Geri Alma Gibi Hissettirdi?

Sistrix'in aradığı veriler İngiltere'nin kazananlarına ve kaybedenlerine dayanıyordu. Bu genel veriler değildir. Bununla birlikte, bu bilgiler güncellemenin neden bir geri dönüş gibi hissettirdiği hakkında fikir veriyor.

Çok ilginç olan, Sistrix'in verilerinde kazanan olarak görünenlerin % 75'inin önceki kaybedenler olduğunu göstermesi. Bu, bu güncellemede sıralamada iyileşen web sitelerinin %75'inin 2018'in önceki güncellemelerinde sıralamalarını kaybeden siteler olduğu anlamına gelir.

Önceki birçok kaybeden kazanıyor gibi göründüğü için, bu güncellemenin geri dönüş olduğu izlenimini veriyor. Geçmişte arama mühendisleri tarafından söylenen şey Google’ın algoritmalarını hassas şekilde ayarladığıdır.

Büyük bir güncellemede, sitelerin nasıl sıralandığını geliştirdikleri düşünülüyor. Durumun olumlu yanı, daha önce sıralama kaybeden sitelerin şimdi olumlu yönde etkilediğidir.

Kazananların %75'i önceki güncellemelerde kaybedenlerden oluşuyorsa, o zaman Brett Tabke'nin gözlemi doğru. Mart 2019 Google güncellemesi geri alma işlemine benziyor. Ancak bu büyük olasılıkla bir geri dönüş değildir.

Sistrix'ten gelen gerçek veriler, sıralamaları iyileşen sitelerin %75'ine kadar önceki güncellemelerde sıralamaları kaybeden siteler olduğunu göstermektedir. Bu, güncellemeye geri alma izlenimi verir.

Daha da önemlisi, kaybeden sitelerin %70'i önceki algoritmaların etkilediği sitelerdi. Bu veriler doğruysa ve diğer ülkelere göre tahmin edildiyse, bu, hasarın çoğunun sıralama konumlarını kaybetmiş olan siteler tarafından sağlandığı anlamına gelir.

Mart 2019 Güncellemesi nedir?

Geçtiğimiz yıl bilgi alma teknolojisinde birçok gelişme oldu, bir noktaya işaret etmek ve güncellemenin ne demek olduğunu söylemek zor. Güncelleme bir ekleme veya birden fazlası olabilir.

Örneğin, Google son zamanlarda, Sanrısız Q-öğrenme ve değer yinelemeli bir araştırma makalesi yayınladı.

Takviye Öğreniminde Önyargıların Giderilmesi
Bu araştırma makalesi, makine öğreniminin temel bir yönü olan “takviye öğreniminde” bir önyargı olabileceğini belirtmektedir. (Q-Öğrenim hakkında daha fazla bilgi burada)

Google araştırma makalesi şunları söylüyor:

“Q öğrenme ve temel yaklaşımla diğer dinamik programlama türlerinde temel bir hata kaynağı belirledik. Sanrısal önyargı, yaklaşım mimarisinin açıklayıcı açgözlü politikaların sınıfını sınırladığı zaman ortaya çıkar. … Tutarsız veya hatta çelişen Q-değeri tahminleri, aşırı / düşük tahmin, istikrarsızlık ve hatta sapma gibi patolojik davranışlara yol açabilir. ”

Google’ın, yerleşik bir hatayı veya önyargıyı azaltan veya ortadan kaldıran daha doğru bir makine öğrenmesi sürümü sunduğu söylenmiyor. Sadece Google tarafından yayınlanan bir araştırma makalesini ve neler olup bittiğine dair ipucu verebilecek birçok araştırma makalesinin bir örneği olarak gösteriliyor.

Sıralama için Yeni Bir Alaka Düzeyi Sinyali

Başka bir araştırma makalesi, web sayfalarını sıralamanın yeni bir yöntemini sunuyor. Buna, Derin Sinir Ağları Kullanarak Grup Deneyimi Puanlama İşlevlerini Öğrenme (Learning Groupwise Scoring Functions Using Deep Neural Networks) adı verilir.

İşte araştırma makalesinin önerdiği şey:

Bir kullanıcının müzik sanatçısı adını aradığı bir arama senaryosunu düşünün. Sorgu tarafından döndürülen sonuçların tümü (örneğin, Tarkan) yakınsa, kullanıcı en son haberler veya konser bilgileriyle ilgilenebilir.

Öte yandan, sorgu sonuçlarının çoğu daha eskiyse (örneğin, Müzeyyen Senar), kullanıcının sanatçı diskografisi veya biyografisi hakkında bilgi edinmek istemesi daha muhtemeldir. Bu nedenle, her belgenin alaka düzeyi tüm listenin dağılımına bağlıdır. İkincisi, arama sonuçlarıyla kullanıcı etkileşimi güçlü karşılaştırma modellerini gösterir.

Bunun anlamı, bir arama sorgusu ile alakalı web sayfalarının yaşının bazen bir kullanıcının istediği şeylere bağlam verebilmesidir. İkincisi, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) gösterilen kullanıcı tercihlerinin geçmişi aynı zamanda belge alaka ipucu yaşını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Sıralama Algoritmaları Gelişir

Yukarıdaki araştırma raporlarının son Google Güncellemesinin arkasında olduğunu söylenemez. Sadece aranan iki kelimenin alaka düzeyine göre yapay zeka en iyi sonucu göstermeye eğilimlidir.

Çok fazla insan hala 200 sıralama faktörüne inanıyor ve güncellemelerin düşük kaliteli siteleri “hedefleme” meselesi olduğuna inanıyor. Bu, Google güncellemelerini anlamanın yanlış bir yoludur.

Yukarıdaki iki örnekten görebileceğiniz gibi, Google’ın algoritması 200 sıralama sinyalinden çok daha karmaşıktır.

Mart 2019 Güncellemesi ile Alakalı Google Açıklaması

Google'ın gelecekte bir noktada neyin tanıtıldığını açıklayabileceğini umuyorum. Değişiklik, yukarıdaki algoritma türlerine benzer bir şeyle ilgiliyse, Google algoritmanın ne olduğunu gizlemeye ve algoritmanın sonuçlarının ne olduğu açısından konuşabilir.

Hangi tür sitelerin etkilendiğiyle ilgili gözlemler yapmak bir şeydir. Bu gözlemlerden sonuç çıkarmak çoğu zaman zayıf bir yaklaşımdır. Sözde Medic Güncellemesi, birçok tıbbi ilgili sitenin etkilendiği gözleminden dolayı seçildi.

Oysa gerçek şu ki, Google tıbbi siteleri hedeflemiyordu. Ne yazık ki, bu zayıf analiz karışıklığa neden oldu. Google’ın tıbbi siteleri hedef aldığı yönündeki yanlış fikir devam ediyor. Bu, sınırlı gözlemlere dayanarak sonuca varma tehlikesini vurgulamaktadır. Medic Güncellemesi'nin isimlendirilmesi çok kötü. Büyük bir karışıklık kaynağı.

Google’dan bilgi beklemenin, patent ve araştırmalarla paralellikler bulmanın ve sonra olanları çözmeye başlamanın en iyisi olduğuna inanılıyor. Bu, Google güncellemelerini anlamanın en sağduyulu yoludur.

Sistrix’teki bu veri, Google’ın güncellemesinin neden birçok yayıncı için geri dönüş gibi hissettirdiğini açıklamak için uzun bir yol kat ediyor. Veriler bir geri dönüşün kanıtı değildir. Veriler sadece neden geri alma gibi hissettirdiğini onaylar. Ancak bu güncelleştirmenin gerçek bir geri alma işlemi olduğuna inanılmıyor.

Google Florida 2 Algoritma Güncellemesi: Mart 2019

Pubcon'dan Brett Tabke, Google’dan büyük bir güncellemenin yakında geleceğine dair önemli bir duyum aldı. Ve bu güncellemeye Florida 2 Güncellemesi olarak adlandırmaya karar verildi. Bu güncellemenin önemli ve büyük olduğu Google tarafından onaylandı..

Kaynak : https://www.searchenginejournal.com/google-update-rollback/298647/
Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.