Ogznet.com
Google olmasaydı ne yapardık? Google Hizmetlerine Alternatif Öneriler Paylaş:

Google olmasaydı ne yapardık? Google Hizmetlerine Alternatif Öneriler

Google olmasaydı ne yapardık? Google Hizmetlerine Alternatif Öneriler

Tüm verilerinizi Google ile paylaşmadan interneti nasıl kullanabileceğinize ilişkin hızlı bir kılavuz. Birçok internet kullanım aracı için (arama, mail, video, web tarayıcı, bulut depolama hizmetleri, mobil işletim sistemi vb.) Google, en büyük oyuncu. Peki, Google olmasaydı ne olurdu? İşte bu sorunun cevabı..

Google, hedeflenen reklamları yayınlamak için hizmetlerinde topladığı tüm verileri kullanır. Yani bu internet devi, kendisinden faydalanan herkesin verilerinden kitlesel olarak faydalanır.

Giderek daha fazla insan, birçok kişisel hizmet için bir şirkete güvenme riskini artık sorgulamaya başladı. Yani, bu sınırsız veri madenciliğini durdurma ve gizlilik hakkımızı geri alma zamanı geldi.

Google olmasaydı ne olurdu? İşte Alternatif hizmetler:

Arama motoru alternatifi - DuckDuckGo

DuckDuckGo - Gizlilik korumalı arama motoru.

En kolay olanla başlayalım. Google'ın arama motoru, dünyada en çok kullanılan arama motorudur. Çünkü, hızlı bir şekilde güvenilir sonuçlar veren tek kaynak gibi görünüyor. Bununla birlikte, gizlilik dostu arama motorları son birkaç yılda artmaya başladı ve bunları kullanmamak için bir neden yok.

Google Chrome alternatifi - Firefox

Bugün, Google Chrome'dan daha fazla gizlilik koruması sağlayan çeşitli web tarayıcılar var. Firefox kullanıcının gizliliğine saygı duyması ile bilinen bir tarayıcıdır ve son zamanlarda Chrome'dan daha hızlı bir internet deneyimi sunmaktadır.

İnternette gezinirken gizliliğe ihtiyacınız varsa yeni Microsoft Edge web tarayıcısını da kullanabilirsiniz.

Chromium OS alternatifi - Linux Mint

Linux Mint

Linux Mint zarif, kullanımı kolay, güncel ve rahat bir GNU / Linux masaüstü dağıtımıdır. Linux Mint, tarayıcı eklentileri, medya kodekleri, DVD oynatma desteği dahil olmak üzere, daha eksiksiz bir kullanıma hazır deneyim sunmakta olan Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır (Debian tabanlı). Ayrıca özel bir masaüstü ve menüler, birkaç benzersiz yapılandırma aracı ve bir web tabanlı paket yükleme arayüzü ekler.

Gmail alternatifi - ProtonMail

Gmail, dünyanın en çok kullanılan mail hizmetidir. Ancak, çok sayıda üçüncü taraf entegrasyonuyla çok kullanışlı bir hizmet olsa bile, Google'ın tüm  maillerinizi pazarlama amacıyla okuyabildiğini ve böyle bir hizmeti kullanırken kesinlikle sıfır gizliliğinizin olduğunu bilmeniz gerekir. Diğer taraftan ProtonMail, uçtan uca şifreleme sunuyor ve bu şekilde hizmetin geliştiricileri bile maillerinizi okuyamaz.

Google Drive alternatifi - Nextcloud

Google Drive'ı kullanırken, tüm dosyaların Google sunucularında şifrelenmemiş olarak saklandığını bilmelisiniz. Bu, sunuculara erişen herkesin bu dosyaları kolayca kopyalayabileceği ve okuyabileceği anlamına gelir. Netxcloud, dosyalarınızı, takvim verilerinizi, kişilerinizi, iletişim ve daha fazlasını evinizde ve kurumunuzda erişmenize, paylaşmanıza ve korumanıza olanak tanır. Kendi kendini barındıran bir hizmettir, böylece verileriniz kontrol ettiğiniz bir sunucudadır. Ancak uçtan uca şifreleme ile barındırılan bir çözüm istiyorsanız, Tresorit'i deneyebilirsiniz.

Android alternatifi - LineageOS

LineageOS - Android mobil platformuna dayalı, çeşitli cihazlar için ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemi.

Android işletim sistemine en popüler alternatif, elbette, varsayılan olarak iMessage üzerinden kolay cihaz şifreleme ve şifrelenmiş mesajlaşma sunan iOS'tur. Ancak iOS, Apple tarafından kapalı sistemde tutulmaktadır ve bazı insanlar Android'e dayalı açık kaynaklı bir işletim sistemi kullanmak isteyebilir. Cyanogen şirketi resmi olarak bir süre önce CyanogenMod'dan desteğini çekmesinden bu yana, yeni gözdemiz LineageOS ve gerçekten çok iyi bir alternatiftir.

Google Play Store alternatifi - F-Droid

F-Droid - F-Droid, Android platformu için FOSS (Özgür ve Açık Kaynaklı Yazılım) uygulamalarının kurulabilir bir kataloğudur.

F-Droid, Android platformu için FOSS (Ücretsiz ve Açık Kaynak Yazılım) uygulamalarını indirmenizi sağlayan bir uygulama marketidir. Uygulaması, cihazınızdaki güncellemeleri takip etmeyi, yüklemeyi ve izlemeyi Google Play gibi kolaylaştırır. F-Droid yalnızca açık kaynaklı uygulamalar indirmenize izin verir. Bu nedenle, FOSS olmayan uygulamaları yüklemek istiyorsanız, ancak Play Store'u kullanmak istemiyorsanız, Aptoide ile de ilgilenebilirsiniz.

YouTube alternatifi - Vimeo

Belki de bu listedeki en zor alternatif. Günümüzde herkes YouTube'da video yükleyip izliyor. Videoları kendiniz oluşturuyor ve barındırıyorsanız, Vimeo, içerik oluşturuculara odaklanan en iyi bilinen alternatiftir. Sadece YouTube'daki videolar için, daha iyi bir gizlilik koruması için HookTube kullanarak arama yapabilir ve izleyebilirsiniz.

Google Haritalar alternatifi - OpenStreetMap

OpenStreetMap

iOS kullanıcıları için Apple, Apple Haritalar ile size alternatif bir seçenek sunar. Bu nedenle, Apple servislerini kullanmamanız durumunda kurulum gerekmez. Daha geniş cihaz desteği ile açık kaynaklı bir hizmet kullanmak istiyorsanız, OpenStreetMap ve mobil uygulaması OsmAnd'a bakın, ancak Google Maps ile aynı kullanım kolaylığı veya kapsama kalitesine sahip olmayabilir.

Google Smart Lock - Bitwarden

Çevrimiçi korunma için çok sayıda şifre kullanıyorsanız, ama Chrome / Firefox'un yerleşik şifre yöneticisini kullanmak istemiyorsanız, başka bir şifre yöneticisi kullanmak önemlidir. Piyasadaki en iyilerden biri de Bitwarden şifre yöneticisi programıdır. Açık kaynaklı, kullanımı kolay ve tüm masaüstü ve mobil platformlarda çalışıyor.

Hangouts alternatifi - Jitsi

Jitsi, yazılımın yüklenmesini gerektirse de, çok sayıda katılımcı için bile iyi çalışan, güçlü bir görüntülü sohbet alternatifidir. Bir hesap gerektirmeyen Jitsi Meet ile bir sohbet odası açmak için web sitesine gidebilirsiniz.

Blogger alternatifi - Ghost

Ghost hem barındırılan (ücretli), hem de kendi yüklenebilir bloglama platformudur. Varsayılan olarak ücretsiz ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından işletilmektedir. Güzel tasarlanmış, kullanımı kolay ve herkes için ücretsiz olan açık kaynaklı bir yayın platformu.

Google Analytics alternatidi - Matomo Analytics

Matomo, isterseniz kendi sunucunuzda da kurulumunu yapabileceğiniz Google Analytics'e açık kaynaklı bir alternatiftir.

Matomo - Google Analytics'e açık kaynaklı bir alternatiftir.

Verilerinizi ve müşterilerinizin gizliliğini koruyan Google Analytics alternatifidir. %100 veri sahipliği sağlayan güçlü bir web analizi platformu olan Matomo ile kontrolü geri alın.

Google Keep alternatifi - Standard Notes

Standard Notes, notlarınız, düşünceleriniz ve çalışmalarınız için güvenli bir yerdir. Tüm notlarınız şifrelenir ve güvenceye alınır. Hiç kimse notlarınızı okuyamaz (uygulamanın arkasındaki şirket bile değil). Standard Notes, ücretsiz ve çapraz platformdur ve ayrıca bir premium sürümü de vardır.

Google Dokümanlar alternatifi - ONLYOFFICE

ONLYOFFICE - Windows, Linux ve macOS'ta belgeler, elektronik tablolar ve sunularla profesyonel çalışma için ihtiyacınız olan tüm araçlar

OnlyOffice, metin, elektronik tablo ve sunum hazırlama programlarını birleştiren açık kaynaklı bir ofis paketidir. Bu programı, kişisel, kamu, eğitim ve ticari amaçlarla kısıtlama olmaksızın indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bu ofis araçlarını çevrimiçi olarak kullanabilirsiniz.

Google Code - GitLab

GitLab, açık kaynaklı bir lisans kullanarak wiki ve sorun izleme özelliklerine sahip web tabanlı bir Git deposu yöneticisidir. Günümüzde, özgür ve açık kaynak olan GitHub'a en iyi alternatif.

Google Translate alternatifi - Apertium

Apertium - Özgür ve açık kaynak kodlu bir makine çevirisi platformu

Apertium, ücretsiz ve açık kaynaklı bir online çeviri platformudur. Platform, dilden bağımsız bir makine çeviri motoru sağlar. Belirli bir dil çiftine ve artan sayıda dil çiftine yönelik dilsel veri için bir makine çeviri sistemi oluşturmak için gerekli dilbilimsel verileri yönetecek araçlar sunar.

Google Fonts alternatifi - Font Squirrel

Font Squirrel, ücretsiz, kaliteli ve ticari kullanım için de ücretsiz yazı tipleri için en çok tercih edilen ve en iyi kaynaktır. Font Squirrel ayrıca bir @font-face font jeneratörüne sahiptir. Yazı tipleriniz için @font-face lisansına sahipseniz, web-kitleri oluşturmak veya dosya boyutlarını iyileştirmek için mevcut kitlerinizi düzeltmek için jeneratörü kullanabilirsiniz.

Google Authenticator - FreeOTP

FreeOTP Authenticator - FreeOTP, çevrimiçi hesaplarınız için ikinci bir güvenlik katmanı ekler

FreeOTP, çevrimiçi hesaplarınız için ikinci bir güvenlik katmanı ekler. Bu, oturum açma işleminizin kırılmasını neredeyse imkansız hale getirmek için normal şifrenizle birlikte kullanılabilen mobil cihazlarınızda tek seferlik şifreler oluşturarak çalışır. Bu parolalar, telefonunuz uçak modundayken bile oluşturulabilir.

Google Public DNS alternatifi - DNSCrypt

DNSCrypt, bir DNS istemcisi ve bir DNS çözümleyicisi arasındaki iletişimleri doğrulayan bir protokoldür. DNS sahteciliğini önler. Yanıtların seçilen DNS çözümleyicisinden kaynaklandığını ve değiştirilmediğini doğrulamak için kriptografik imzalar kullanır. Ücretsiz ve açık kaynak referans uygulamaları ile açık bir şartnameye sahiptir ve Google Public DNS’den farklı olarak herhangi bir şirket veya kuruluşa bağlı değildir.


Gördüğünüz gibi, Google'dan uzaklaşmak zor değildir. Aslında, daha iyi gizlilik elde ederken alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!