Google Toplu Url Kaldırma

Google Toplu Url Kaldırma

/ / Okuma süresi: 4 dk, 41 sn / Yorum (0)
A A A

Web sayfanızdan kaldırıldığınız veya adresini değiştirdiğiniz url adreslerini kolay bir şekilde Google arama sonuçlarından nasıl sildirebileceğinizi anlatıyorum bu yazıda.

Web sayfanızdaki scripti değiştirdiniz veya başka bir düzenleme yaptınız ve link altyapısı tamamen değişti mi? Bu durumda Google aramalarda sitenize ait eski url adresleri gözükmeye devam edecektir. Ancak aramlarda gözüken bu url adresleri gelen ziyaretçileri büyük ihtimalle oluşturduğunuz 404 hata sayfasına yönlendirecektir.

404 hata sayfasına yönlendirilen bu içerik zamanla Google'dan ziyaretçi almamaya başlacak. Ancak Google inatla 404 hata sayfasına yönlendirilen bu sayfayı dizininden silmez. Silmediği gibi sitenizdeki bu eski url'yi 404 sayfasına yönlendirdiğiniz için ceza gibi birde ziyaretçi akışını keser.

Google Webmaster sayfasında tek tek istediğiniz url adreslerini silebilirsiniz. Bunun için Google Webmaster sayfasına giriş yapıp İşlem yapacağınız siteyi seçtikten sonra sol menüde Google Dizini altındaki URL'leri Kaldır linkine tıklamanız yeterli. Buradaki kutuya kaldırmak istediğiniz web adresiniz yazıp kaldır demeniz yeterlidir. Yalnız kaldırmak istediğiniz Url gerçekten ulaşılamaz durumda olması gerekiyor yoksa url adresi silinmeyebilir.

Yukarıdaki yöntem ile tek tek url adreslerini Google'dan kaldırabilirsiniz. Ancak gene yukarıda bahsettiğim gibi kaldırmak istediğiniz url sayısı yüzlerle ifade ediliyorsa o zaman işin rengi değişiyor. Hem tek tek bu adresleri girmek sıkıntılı ki çoğu çalışmayan web adresini bulamayabilirsiniz sitenizdeki hemde baya bir zaman alır.

Web siteden url kaldırma işlemini çok araştırdım. .htaccess dosyasında 410 yönlendirmesi yapmak, robots.txt dosyasında tüm içeriğe arama motorlarının ulaşmasını engellemek için Disallow: / yapmak ve böylece dizindeki içeriğin silineceği ve silindikten sonra yenilerinin ekleneceğini beklemek vs. Ancak bu yöntemler bende ziyaretçi düşüşünden başka bir şeye yaramadı.

Bende sitedeki link altyapısını tamamen değiştirmiştim. Örneğin ogznet.com/blog-kategori&yazi.html şeklinde olan linklerimi ogznet.com/yazi/ şekline getirdim. Böylece linklerimi tam seo uyumlu url yaptığımı düşünürken tüm ziyaretçi trafiğim gitti. Yukarıdaki yöntemleri deneyerek Google dizinindeki eski url adreslerinden kurtulmayı denedim ancak olmadı. Sonuçta aşağıdaki yolu buldum yabancı bir kaynaktan.

Bu yöntem ile yüzlerce web url adresini tek tıklama ile Google dizininden silebilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıdaki indirme butonundan Google Chrome ekletisini indirelim. Bu yöntemi kullanmak için Google Chrome, indireceğiniz eklenti ve Google Webmaster sayfasından birlikte yararlanacağız.

Aşağıdaki dosyayı indirdiğinizi varsayıyorum. İndirdiğiniz zip dosyasını şimdi zipten çıkarın ve klasör olarak kalsın. Google Chrome adres satırına chrome://extensions/ yazıp enter yapın. Sağ üst köşede Geliştirici modu var. Onu seçili hale getirin. Alt satırda Paketi açılmış uzantıyı yükle butonu gözükecek onu tıklayıp daha önce indirip zipten çıkardığınız klasörü seçip eklentiyi Chrome'a yükleyin.

webmasterYukarıdaki resimdeki gibi Webmaster Tools - Bulk URL Removal eklentisi yüklenmiş olacak.

Eklentiyi yükledik ve aktifleştirdik. Şimdi Google Webmaster sayfasında menüde Tarama sekmesi altıındaki Tarama hataları sayfasına gidin. Burada Google Bot tarafından sitenizi ziyaret ettiğinde bulunamayan hatalı url adreslerinin listesini göreceksiniz. Hepsini seçip İndirme butonu ile Cvs formatında bilgisayarınıza indirin.

Menüden Google Dizini ve altındaki Url'leri kaldır bağlantısına tıklayın. Burada daha önce göremediğiniz ancak Chrome ekletisi yükledikten sonra gözüken bir dosya seçimli form kutusu daha oluştu. Buradan Dosya Seç botonuna tıklayıp daha önce indirdiğiniz cvs formatındaki dosyayı seçip tamam deyin. Url'leri kaldır dediğinizde sayfa otomatik olarak yenilenmeye başlayıp listede ne kadar satır adres (url) varsa o kadar tekrarlanacak yenilenme döngüsü. Bu kısımda sayfaya müdahale etmeden işlemin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde sayfa yenilenmesi bitecek ve aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü olacak. Artık tüm ulaşılamayan web adresleri kaldırma isteğini Google gönderdik, sonucunu bekleyeceğiz.

Google dizininden google webmaster url kaldırma eklentisi kullanarak toplu bir şekilde adresleri kaldırdık. Sizde artık kolay bir şekilde Google Url Kaldır ile dizindeki ulaşılamatan bağlantıları kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bu konuyu açıklayan İngilizce bir video var. Sesi duymasanızda zaten yukarıda anlattıklarımla örtüştürerek ne demek istediğini ve url kaldırma işleminin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1977 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Google Toplu Url Kaldırma konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Google Toplu Url Kaldırma ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Toplu Url Kaldırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.