Ogznet.com

GPS Nedir?

GPS Nedir?

GPS yani Küresel Konumlanma Sistemi, uzay tabanlı olması nedeniyle her durumda ve her koşulda kullanılabiliyor. Çünkü bu sistem, düzenli olarak kodlanmış olan sistemlerin sürekli olarak birbirleri ile sinyal alışverişi yapmalarını sağlamak üzerine tasarlandı. Kesintisiz bir sinyal alışverişi eşliğinde çalışıyor olması, beraberinde kullanım konforunu da getiriyor. Dolayısıyla GPS nedir sorusunun yanıtını merak edenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Öncelikle Global Positioning System yani GPS’in bir uydu navigasyon sistemi olduğunu belirtelim. Haftanın 7 günü ve günün 24 saati boyunca çalışıyor olması ve her türlü hava koşulunda konumunuzu tespit edebilmesi büyük önem taşıyor. Üstelik dünyanın neresinde olursanız olun konumunuzu tespit edebiliyor olması GPS kullanmanın önemini başlı başına net bir şekilde ortaya koyuyor.

GPS Çalışma Prensibi Nedir?

GPS uyduları dünyanın yörüngesinde bulunuyor. Bu uydularda, gezegenimizde bulunan ve diğer uydularda yer alan saatler ile senkronize bir şekilde çalışan atomik saatler yer alıyor. Saat bilgisi ve konum bilgisi, uydular aracılığı ile daimi olarak dünyaya gönderiliyor. Dünyada bulunan herhangi bir GPS cihazının alıcısı çalıştığında, minimum 3 adet GPS uydusunun sinyallerine gereksinim duyuyor. Uydudan gelen saatin mutlak zamandan ne kadar sapma yaptığı bulunuyor. GPS alıcısı bu 3 uydudan uzaklığı dikkate alarak dünya üzerindeki mevcut konumu hesaplıyor. 

Araç takip sistemlerinden cep telefonlarına, uçaklardan navigasyon sistemlerine kadar pek çok alanda kullanılan GPS, kampçılık ya da dağcılık gibi outdoor aktiviteler ile ilgilenenler için de çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu sistem en zorlu doğa koşullarında ve çetin hava koşullarında bile kusursuz bir şekilde çalışabiliyor.

GPS En Sık Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

GPS, jeoloji alanında da kullanılıyor. Yerkabuğunda oluşan hareketlenmeleri takip etmeyi de sağlayabilen bu sistem, alan ölçümü noktasında da devreye giriyor ve kısa sürede sorunsuz bir şekilde ölçüm yapılabilmesine olanak tanıyor. Bununla birlikte harita üzerinde işaretleme yapma, koordinat belirleme gibi ihtiyaçlar için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca keşif çalışmalarında da GPS büyük önem taşıyor.

Hayatımızda GPS sisteminden en çok faydalandığımız nokta navigasyon oluyor. Yandex Navi ise navigasyon hizmetinden faydalanmak isteyenlerin ortak tercihi haline geldi. Yol tarifi yaparak araçla ya da yaya olarak gitmek istediğiniz her yere en kısa yoldan ulaşmanızı sağlayan Yandex Navi, navigasyondan en verimli şekilde faydalanmanızı sağlamaya yönelik pek çok çalışmaya imza atmaya devam ediyor. Elbette Yandex Navi’nin temelinde de uydudan alınan sinyallerle çalışan GPS sistemi bulunuyor.

Peki, bu sistem nasıl çalışıyor? Nasıl bir sinyal ağı var ve bu sistem konum belirleme amacıyla neden 2 temel frekansa sahip? Bu soruların yanıtları ve çok daha fazlası için Yandex Navigasyon internet sitesine tıklayabilirsiniz. Telefonda GPS sistemini nasıl açabileceğiniz ve nasıl kapatabileceğiniz konusunda da sitede detaylı bilgi yer alıyor. 

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz