Sağlık

Grip Olduğunuzda Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

03 Aralık 2019 410 6 dk, 10 sn
Grip Olduğunuzda Uzak Durulması Gereken Yiyecekler
Image from rawpixel.com
Abone Ol 
Grip kişiden kişiye kolayca geçer ve baş ağrısı, üşüme, ateş, vücut ağrıları, öksürük ve burun akıntısı gibi acı veren semptomlarla gelir. Bu hastalık döneminde iştahsızlık zaten baş gösterse ve çok bir şey yiyemeseniz de yine de kaçınılması gereken bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Bulantı ve kusma grip hastalığının bir parçası olabilir veya olmayabilir ve dürüst olmak gerekirse, zaten fazla yemek istemeyebilirsiniz. Ancak, vücudunuz grip virüsü ile savaşmak için güç harcarken, yeteri kadar beslenmeniz önemlidir. Bazı gıdalar bu savaşı kazanmak için çok iyi gelir, ancak bazı yiyecekler semptomları daha da kötüleştirebilir ve hastalığınızın süresini uzatabilir.

Gripten daha çabuk kurtulmak için uzak durmanız gereken yiyeceklerle ilgili ipuçlarını okumaya devam edin. İşte grip olduğunuzda uzak durmanız gereken bu yiyecekler.

Şekerli Gıdalar

Şekerli gıdalar Image by israelinbal from Pixabay

Şekerli yiyecekler sağlıklıyken bile çok tüketilmemesi gereken yiyecek grubunda iken, özellikle grip sırasında iltihaplanmalara neden olur. Zaten dolmuş sinüs boşlukları için ihtiyacınız olan son şey daha fazla iltihaptır. Grip virüsünün sevdiği sıcak ve nemli ortamın türü olan mukusu çıkarmak çok daha zor hale getirecektir. Enflamasyon ayrıca vücudun enfeksiyon öldüren beyaz kan hücrelerini de zayıflatabilir. Zencefilli gazoz, mide bulantısı için geleneksel bir çare olsa da, hasta olduğunuzda şekersiz zencefil çayı ile iç içe olmak en iyisidir.

Süt Ürünleri

süt ürünleri Image by Myriam Zilles from Pixabay

Süt ve diğer süt ürünlerinin vücudunuzun daha fazla mukus üretmesine neden olduğu düşüncesi aslında eski bir hikayesidir, ancak bazı insanlar için süt ürünlerinin mukusu kalınlaştırabildiği ve daha uzun süre kalabildiği doğrudur. Süt ürününün sizi daha fazla sıkıntılı hissettirdiğini fark ederseniz, bundan kaçınmak akıllıca olur. Ancak değilse, hasta olduğunuzda süt ve yoğurt gibi şeyleri tüketmenin bir faydası olabilir. Her ikisi de vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilecek protein ve D vitamini içerir. Yoğurt da bağırsak bakterilerini dengelemeye yardımcı olabilecek probiyotiklere sahiptir.

Et

süt ürünleri Image by Shutterbug75 from Pixabay

Protein, griple savaşırken gücünüzü korumak için önemlidir ve ette bolca protein bulunur. Bununla birlikte, sindirimi daha zor olan çok miktarda yağ içerir. Bazı uzmanlar, hayvansal yağların vücudunuzun gribe neden olan mikropları atma kabiliyetini engellediğini ve bu nedenle semptomların yaşandığı süreyi uzattığını öne sürmektedir. Protein ihtiyacınızı yumurta ve mercimek, fasulye, fındık gibi bitkisel kaynaklı protein kaynaklarından almak daha iyi olabilir. Nohut da protein açısından oldukça iyidir.

Rafine Tahıllar

rafine tahıllar Image by Frank Oschatz from Pixabay

Mide rahatsızlığı olan çoğu insan doğal olarak baharatlı ve zengin içerikli gıdalardan kaçınıp, bunun yerine pirinç ve tost tüketmeye çalışır. Bu tüketimin dezavantajı, rafine edilmiş bu karbonhidratların vücutta çok hızlı bir şekilde şekere parçalanıp, kan glikozunda ani bir yükselmeye ve kısa sürede tekrar aç hissetmeye başlatmasıdır. Basit karbonhidratlar ayrıca, ne pahasına olursa olsun önlemek istediğiniz inflamasyonla ilişkilidir. Hasta olduğunuzda yemek istediğiniz gıdaların tam tahıllı versiyonlarını seçmek daha iyidir. Beyaz ekmek yerine tam tahıl tostu gibi.

İlginizi
çekebilir
Soğuk Algınlığı ve Grip Hakkında Yanlış Bildiğimiz 10 şey

Kafeinli İçecekler

kahve Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Hasta olunduğunda herkes çok su içilmesi gerektiğini bilir. Dehidrasyon, gribin en kötü yan etkilerinden biridir, çünkü kendi başına bir dizi semptom ve komplikasyonla birlikte gelir. Ateş nedeniyle terleme ve tekrarlayan kusma, çok hızlı bir şekilde dehidrasyona neden olabilir. Bu yüzden sadece fazladan su içmekle kalmayıp, aynı zamanda daha fazla idrara çıkmanıza neden olabilecek kafein gibi diüretiklerden de kaçınmalısınız. Kafeinin dehidrasyona neden olduğu fikri bilim adamları tarafından çürültülmüştür, ancak kesinlikle bir uyarıcıdır ve vücudunuz hasta olduğunda dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Alkol

alkol Image by Photo Mix from Pixabay

Grip hastalığında alkol tüketimi, mide bulantısı ve dehidrasyon (susuzluk) şeklinde size geri dönecektir. Susuz kaldığınızda, burun, boğaz ve akciğerlerdeki mukus kurur, sinüs ve solunum yollarını tıkar. Alkol aynı zamanda sizi zamanla akciğer enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirebilir. Bu nedenle, akşamdan kalma ve gripten ikincil bir enfeksiyon ekleme riskini almayın. Bunun yerine rahatlatıcı bir tavuk çorbası için.

Takviyeler

takviyeler Photo by Adam Nieścioruk on Unsplash

Birçoğumuz, hastalanma riskini en aza indirgemek ya da semptomların süresini kısaltmak için yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı takviyeler alırız. Yaygın bir kanı, bazı takviyelerin, özellikle Ekinezya ve çinkonun hastalıklarda olumlu bir etkisinin olduğudur. Ancak, soğuk algınlığı veya grip virüslerine saldırmak konusunda ikisinin de yardımcı olabileceği fikrini destekleyecek bir kanıt yoktur. Doktorunuz bu takviyeleri önermediği sürece en iyi seçenek, çilek, kivi ve mango gibi meyvelerden yüksek dozlarda bulunan doğal C vitaminini almaktır.

Yağlı Yiyecekler

yağlı yiyecekler Image by Bella RaKo from Pixabay

Cips, patates kızartması, fast food ve pizza gibi yağlı yiyecekler çok fazla trans yağ ve / veya bitkisel yağ içeriyor. Bunlar ciddi vücut iltihabına neden olur ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Yağlı yiyeceklerin de sindirimi zordur ve bulantı hissine neden olabilir. Gerçek, sağlam bir yemek yemeğe ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz noktaya geldiğinizde, mide bulantısını tetiklemeden doymak için hindi ve yumurta gibi yağsız proteinler tüketin.

Son Söz

Doğru beslenme, virüsün ömrünü kısaltmaya yardımcı olabilir ve önerdiğimiz diyet kurallarını izleyerek, arkadaşlarınızla bir süre sonra tekrar bir dilim pizza yemeye hazır olacaksınız. Şimdi yatağa dön; yemekler daha iyi hissedene kadar bekleyebilir!Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için, İletişim sayfası aracılığıyla site yöneticisiyle irtibat kurabilirsiniz.


Günlük yeni bloglar için abone olun!


İlginizi Çekebilir


Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

Yukarı kaydır