Ogznet.com
Gün Batımı Fotoğrafları Nasıl Çekilir? Paylaş:

Gün Batımı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Gün Batımı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Gün batımı fotoğrafçılığı yılın herhangi bir zamanında favori bir konudur. Sundukları zengin renkler, çarpıcı aydınlatmalar ve güçlü şekiller, sizden çok fazla çaba sarfetmeye ya da akıllıca planlamaya ihtiyaç duyan çarpıcı çekimler üretebilir.

Ancak, kameranızın genellikle çıplak gözle gördüğünüz gün batımının soluk taklitlerini yakaladığını görebilirsiniz. Bir şekilde, renklerin yoğunluğu kaybolmuş olabilir veya kompozisyon çalışmayabilir.

Bu nedenle, en iyi gün batımı fotoğraflarınızı çekmenize, çekimlerinizi düzgün bir şekilde oluşturmanıza ve kamera ayarlarınızı en iyi şekilde yapabilmenize yardımcı olacak bir makale burada.

Çoğumuz için, ilk gördüğümüzde gün batımını çekmenin cezbedici bir yanı vardır. Ancak koşulların değişmesi durumunda, her şeyi doğru bir şekilde yakaladığınızdan emin olmak için biraz daha uzun bir zaman harcayabiliyor olabilirsiniz. Odak uzunluk ayarınız ve bakış açınız, resimde büyük bir fark yaratacaktır. Hızlı bir şekilde yakalanan geniş açı çekimi, gökyüzünün en geniş alanını yakalayabilir, ancak size en iyi bileşimi vermeyebilir.

Daha uzun bir odak uzaklığı ve daha dikkatli seçilmiş bir bakış açısı çok daha etkili bir sonuç üretebilir. Güneş çerçeve içinde daha büyük olacak ve gün batımı fotoğrafçılığında görünen şekiller ve silüetler üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Kamera ayarlarındaki tuş, gün batımının renklerini olduğu gibi yakaladığınızdan emin olmanızı sağlayacaktır. Pozlama ayarlarını da şartlara uyacak şekilde ayarlamanız gerekebilir, çünkü aşırı aydınlatma koşullarında kamera sahneyi beklediğiniz şekilde yorumlamayabilir.

Fotoğrafçılığınızı gün batımı fotoğrafçılığı için nasıl kurarsınız?
Beyaz Denge ve Resim Kontrollerinden bahsediyoruz, ancak ISO ayarlarını da düşünmelisiniz. Bir üçayak kullanıyorsanız, Otomatik ISO kullanmayın çünkü daha yüksek ISO'lara ihtiyacınız olmaz ve kalite zarar görür.

Elde çekim yapıyorsanız, Auto ISO iyi bir koruma olabilir, çünkü ışık seviyeleri (ve enstantane hızları) beklediğinizden çok daha hızlı değişebilir.

1. İlk girişimler

Koşullar hızla değişiyor, bu yüzden önce hızlıca birkaç fotoğraf çekmeniz iyi olur. Burada, zoom objektifimizi en geniş odak uzunluğunda kullandık ve öndeki nesneye çok yaklaştık. Bu, kamerayı yukarı doğru eğerken dramatik bir perspektifle sonuçlandı, ama güneş arka planda oldukça küçük kaldı.

2. Odak uzunluğunu değiştirin

Daha uzağa hareket ederek ve daha uzun bir odak uzaklığı kullanarak daha iyi bir çekim yaptık. Nesne aynı boyda ve çok daha zorlu çünkü kamerayı eğmemeliydik. Arka planda daha küçük bir gökyüzü alanı var, bu yüzden güneş daha büyük ve çerçeveyi o zengin, turuncu parıltıyla doldurduk.

3. Beyaz Dengesi ile Oynat

Beyaz Dengesi'ni Otomatik olarak ayarlanmış olarak bırakırsanız, fotoğraf makineniz gördüğü şeyi renkli veya bozuk sesler üreterek düzeltmeye çalışabilir. Tonları gerçekte olduğu gibi yakalamak için doğrudan Güneş Işığı Beyaz Dengesi ön ayarını kullanın.

Manzaralarınızdaki renkleri daha sıcak hale getirmek, gün ışığından Cloudy veya Shade'a kameranızdaki beyaz dengesini değiştirmenin basit bir ayarı olabilir.

Ancak belirli çekim koşullarında bu küresel ayarın tüm sahneyi karşılamadığını görürsünüz ve gün batımı veya güneş doğarken çekim yaparken, tüm alanlarda uygun görünen bir çekim yapmak mümkün olmayabilir.

En yaygın durum, gökyüzünün büyüklüğünün, gün batımının veya gün doğumu renklerinin en yoğun olduğu alanlardan uzak olduğu zamandır. Bu mavi gökyüzü dev bir reflektör gibi davranıyor. Gölgelerin serin bir mavi ışıkla doldurulması ve gökyüzündeki güneşin azalmasıyla ön planın gölgede kalması muhtemeldir.

Bu koşullarda, beyaz dengesini Günışığı veya Bulutlu'ya gün batımına veya güneşin doğuşuna uyacak şekilde ayarlarsanız, gölge alanları çok mavi görünecektir; ancak gölgeleri ısıtmak için Gölge gibi bir ayar kullanın ve gökyüzü çok sıcak ve turuncu olabilir.

Bunu aşmanın en iyi yolu ham olarak çekim yapmak, beyaz dengesini gün batımına veya gün doğumu renklerine uyacak şekilde ayarlamak ve ardından gölgeleri düzenleme aşamasında ayarlamaktır.

4. Resim Kontrollerini / Resim Stillerini Kullan

Kameranızın Resim Stilleri'ne bir göz atın. Standart ayar renkleri doğru bir şekilde üretir, ancak Vivid'e geçmek doygunluğu artırır ve ekstra yoğunluk verir. Daha da iyisi, JPEG'lerden ziyade ham dosyaları çek. Bu, daha sonra beyaz dengesi ve renk doygunluğunu değiştirmek için işlem sonrası daha fazla kapsam sağlayacaktır.

5. Güneşi sakla

Maruziyet, gün batımı ile ilgili bir sorun olabilir, bu nedenle LCD ekranınızı çeker çekmez üstünüzde kontrol ettiğinizden emin olun.
Gökyüzünde güneş hala oldukça yüksekse, çekimde çok yoğun olabilir, bu yüzden herhangi bir nesnenin arkasına saklamayı deneyin. Zengin günbatımı renklerini hala alıyorsun, ama parlama olmadan.

6. Güneşi çek

Güneşi çerçeveye dahil etmek istiyorsanız, ufka daha yakın olana kadar beklemek zorundasınız. Pozlamaya yakından göz kulak olmanız gerekiyor. Bu gibi zorlu koşullarda, değerlendirme ölçüm sisteminiz beklediğiniz gibi tepki vermeyebilir, bu nedenle pozlamayı ayarlamaya hazır olun.

7. Ölçüm modları

Merkez ağırlıklı ölçüm kullanmayı deneyin. Bu, kameranızın çok bölgeli ölçüm modundan daha az karmaşıktır ve çok parlak alanlardan daha kolay etkilenir, ancak gün batımı fotoğrafçılığı için tam olarak istediğimiz şey budur. Önemli olan gökyüzündeki renk ve ön planda duran nesneler sadece silüetler olmalı. Gökyüzünden bir okuma almak için nokta ölçümünü deneyin.

8. Günbatımı hesaplayıcıları

Tabii ki, gün batımının ana sırrı, doğru zamanda doğru yerde olmaktır. Bir akıllı telefonunuz varsa, gün batımının hangi saatte ve ne zaman, hangi tarih ve konum için olduğunu söyleyen bir 'gün batımı hesaplayıcısı' kullanabilirsiniz. LightTrac, iOS ve Android için iyi bir seçenek.

ND Grad filtresiyle gün batımı fotoğrafçılığınızı dengeleme

Bu bölümde, gün batımının pozunu dengelemek için bir DSL grad filtresi ile DSLR'nizi veya yansıtmasız kameranızı nasıl ayarlayacağınızı ve doğru gökyüzü renkleri için beyaz dengesini nasıl ayarlayacağınızı göstereceğiz.

1. Çekiminizi ayarlayın

Güneşin doğuşunda veya gün batımında çekim yaparken, deklanşör hızınız nispeten uzun olacağından kamera sarsıntısı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle kameranızı bir tripod üzerine kurun ve pozlama sırasında kameranın hareket etmediğinden emin olmak için uzaktan çekme kullanın. En iyi görüntü kalitesi için 100 veya 200'de ISO değerini düşük tutmalısınız.

2. Beyaz dengesini ayarlayın

Lightroom'da beyaz dengesini ayarlamaya devam ederken, fotoğrafınızı çektiğinizde yine de uygun ayarları seçmelisiniz, çünkü bu pozlama üzerinde özellikle sarı ve turuncu tonlarında bir etki yaratabilir. Gün batımı ve gün doğumu çekimleri için en sadık renkleri yakalamak için Daylight ayarını kullanmanızı öneririz.

3. Raw'da çek

DSLR'nizin raw kalite seçeneğine ayarlandığından emin olmanız önemlidir; çünkü bu, resimlerinize seçici ayarlamalar yapmanızı sağlar.
Ayrıca, Lightroom veya Photoshop'taki genel pozlama ve beyaz dengesini, kalitesinden ödün vermeden ince ayar yapın.

4. Manuel git

Gündüz veya gün batımı sırasında çekim yaparken doğru pozlama elde etmek, kademeli bir filtre kullanmış olsanız bile otomatik çekim modlarından herhangi birinde zor olabilir. DSLR'nizi Manuel moda ayarlayın. Görüntüyü önden arkaya doğru tutmak için f/16 veya f/22 gibi dar bir diyafram seçin ve ölçüm ekranı ortalanana dek deklanşör hızını ayarlayın.

5. ND grad filtresini takın

Gün doğumu veya gün batımı çekimlerinde hem karanlık ön plandaki hem de daha parlak gökyüzündeki maksimum ayrıntıyı yakalamanın en kolay yolu kontrastı azaltmak için nötr yoğunluk dereceli filtre kullanmaktır. Ön planın karartılmasından kaçınmak için, geçiş sahnede ufuk çizgisi ile yukarı doğru olacak şekilde dikkatlice yerleştirilmelidir.

6. Pozlamayı kontrol edin

Test pozlaması yapın ve histogram ekranını kullanarak görüntüyü gözden geçirin; bu, Playback modundayken bilgi düğmesine basarak birçok DSLR'de buna erişebilirsiniz. Grafiğin sağ kenarında kesilmediğinden emin olun, çünkü bu vurguların kırpıldığını ve hiçbir ayrıntı içermeyeceğini gösterir; grafik kesilirse, pozlamayı azaltmak için daha hızlı bir enstantane hızını seçmeniz ve başka bir çekim yapmanız gerekir.
 

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!