Ogznet.com
Ogznet.com
Image from stockvault.net

Günde 3 Yumurta Yemeye Başlayın ve Bu 8 Faydayı Elde Edin

Yumurtalar yıllar boyunca hiç bir neden yokken çok kötülendiler. Yumurtaların yağ içeriği hakkında çok konuşuldu. Ayrıca yumurta sarısında bulunan kolesterol ile ilgili felaket tellallığı bile yapıldı. Meselenin gerçeği şu ki, yumurta çok faydalı bir besindir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Günde birkaç yumurta yiyebilir ve bi ton fayda kazanabilirsiniz.

Bu arada aşağıda görünen RDA terimi açıklaması şudur; "Recommended Dietary Allowance" yani Önerilen Besin Tüketimi. RDA hareketsiz bir insan için tüketilmesi tavsiye edilen günlük besin miktarıdır. 

Bir büyük haşlanmış yumurta şunları içerir:

  • A Vitamini: RDA'nın %6'sı
  • Folik Asit: RDA'nın %5'i
  • B5 Vitamini: RDA'nın %7'si
  • B12 Vitamini: RDA'nın %9'u
  • B2 Vitamini: RDA'nın %15'i
  • Fosfor: RDA'nın %9'u
  • Selenyum: RDA'nın %22'si

Yumurtalar aynı zamanda iyi miktarda D vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, kalsiyum ve çinko içerir.

Ayrıca 77 kalori, 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağ barındırır.

Ve günde sadece bir tane değil, günde 3 adet yumurta yemeye başlarsanız vücudunuza sağlayacağı faydalar aşağıda açıklanmıştır.

Günde 3 Yumurta Yemenin Faydaları

1. HDL “iyi” kolesterolünüz artacak

Yüksek kolesterol ve yumurtaların bu olayda olumsuz bir faktör olduğu hakkında çok şey söylendi. Ancak, iyi kolesterol gibi bir şey var ve yumurtalarda bol miktarda var. Aslında, çeşitli araştırmalar düzenli bir yumurta tüketiminin HDL'nizin (Yüksek yoğunluklu lipoprotein) yükselmesine neden olacağını göstermiştir. Bu tip kolesterol, vücudunuzdaki kolesterolü vücudunuzun diğer bölümlerinden karaciğerinize geri götürmek için gereklidir, böylece kötü kolesterolü vücudunuzdan çıkarabilir.

2. Kalp hastalığı riskinizi azaltacaksınız

Yüksek HDL seviyelerine sahip olmak, vücudunuzun LDL, yani, Yüksek yoğunluklu lipoprotein, yani “kötü kolesterol” ten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda, yüksek LDL seviyelerine sahip olmak, artan kalp hastalığı riskine bağlıdır.

Artan HDL + azalan LDL = Sağlıklı kalp!

İlginizi
çekebilir

Günde 3 Adet Hurma Yemenin Vücuda Faydaları

3. Daha güçlü ve sağlıklı kaslara sahip olacaksınız

Ortalama büyük bir yumurta, çoğu protein formunda olan sadece 72 kalori içerir. Vücudunuzun kas hücreleri oluşturmak ve onarmak için proteine ​​ihtiyacı var. Gerçekten basit. Yumurtalar kaslarınız için mükemmel bir yakıttır, bu yüzden hergün tüketin.

Haşlanmış yumurta, kahvaltıda meyve ve yulaf ezmesi ile tüketildiğinde öğle yemeğine kadar muhtemelen sizi tok tutacaktır.

4. Daha sağlıklı kemiklere sahip olacaksınız

Eski araştırmalar, hayvansal protein tüketmenin kemik sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu yönündeydi. Bununla birlikte, son bulgular, protein alımı ile kemik kütlesi veya yoğunluğu arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğu sonucuna vardığı için bu düşünceden vaz geçilmiştir. Bunun sebebi, hayvansal proteinin kalsiyumun korunmasına ve emilmesine yardımcı olmasıydı ve böylece kemik yoğunluğunun ve gücünün arttırılmasıydı.

5. Göz sağlığınızı korursunuz

Yumurtalar, göz sağlığına yararları kanıtlanmış antioksidanlar olan lutein ve zeaksantini içerir. Bu güçlü antioksidanlar, göz retinalarında birikir ve gözlerimizi etkileyebilecek dejeneratif işlemlerin bir kısmını önlemeye yardımcı olur.

Çalışmalar, diyetinizde bu besin maddelerinin yeterince alınmasının, katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltabileceğini bulmuştur.

İlginizi
çekebilir

Günde 2 Tane Kivi Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

6. Daha az yiyeceksin

Tamam, bazen yemek gerçekten iyidir ve yemeyi durduramazsınız. Yumurtadaki protein doygun hissetmenize yardımcı olur, gün boyu yemek yemek için duyduğunuz ihtiyaç duygusunu azaltır.

Kahvaltıda haşlanmış yumurta, biraz meyve ve bir kase yulaf ezmesi yiyin. Muhtemelen en azından öğle yemeğine kadar açlık hissetmeyeceksiniz.

7. Daha fazla zamana ve enerjiye sahip olacaksınız

Hiç yumurta hazırlamak için zaman ayırdınız mı? Eğer öyleyse, muhtemelen çok zaman almadığını biliyorsunuzdur. Bir tencereye birkaç tane koyun, biraz tuz ve karabiber ile karıştırın ve 12-13 dakika veya daha kısa bir sürede yumurta dolu bir tabağa sahip olacaksınız. Bir tencereye birkaç yumurta koyun, üzerlerine su dökün, set üstü ocağı orta-dereceye ayarlayın ve hızlı bir kahvaltı için yumurtalarınızı kaynatın. Bir tavada bir yumurta kırın ve cızırdamasını izleyin.

Mesele şu ki, bir yumurta pişirmek zaman almaz, size daha önemli şeyler yapmak için zaman kalır.

8. Lezzetli yemekler yiyeceksiniz

Yumurtalar kendi başlarına zengin besleyici ve lezzetlidir. Ancak onlarla ilgili en iyi şey, tadını daha lezzetli hale getirecek şeyler ekleyebilmenizdir. Biraz kabak, domates ve mantar doğrayın ve bir tür omlet için biraz peynir ekleyin. Aynı tarifi al ve bir çörek kabı içinde yumurtaları karıştır.

Yumurtalar inanılmaz lezzetlidir! Ve bu karışımlarla bunu üçe katlayın. Eh, olasılıklar sonsuzdur.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz