Ogznet.com
Güneş Paneli Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? Paylaş:

Güneş Paneli Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Güneş Paneli Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Güneş paneli tarih açısından eskiye dayanmaktadır.  Amerika Kıtasında bulunan Bell firmasına hizmet eden bilim adamları, yaptığı analizler sonucunda 1954 yılında, kumun yapısındaki elementin güneş ile teması sonucunda elektrik ortaya çıkardığını keşfettiler. Bu keşifler sonucu güneş enerjisinin elektriğe çevrilebileceğini görmüş oldular. Enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile güneşten gelen ışığı elektrik enerjisine dönüştürüp öyle kullanmaktadırlar. Bunu kullanırken güneş enerjisi panellerinden yardım alırlar. Paneller ışığı elektriğe dönüştürmekle görevlidir. Panellerin bir tarafı ışığa dönük olmalı ve gölge oluşturacak etkenlerden uzak olmalıdır. Söz konusu panellerin sahip olduğu yapılar ve çeşitleri ise aşağıda verildiği gibidir.

 • Alüminyum çerçeve
 • Temperli solar cam
 • Eva
 • Sırt folyosu
 • Bağlantı kutusu

Yukarıdaki yapılara sahip olan güneş panellerinin mevcut çeşitleri ise şu şekildedir.

Güneş paneli
Green photo created by xb100 - www.freepik.com
 1. Polikristal Solar Güneş Paneli

En uygun güneş paneli fiyatı olan üründür.Piyasada sıkça kullanılan bir türdür. Verimi de oldukça iyidir. Piyasa genelinde yüzde 68 den fazlası bu paneli tercih etmektedir. Hava da meydana gelen değişmelerden etkilenme oranı diğerlerine göre düşüktür. Verimlilik oranı yüzde on beşe kadar çıkmaktadır.  Özet olarak fazlaca yer kaplar ancak az enerji üretir. Maliyeti uygun olduğu için sevilen bir üründür. Ürün yeni gibi dursa da 1981 yılında piyasaya sürülmüştür.  Bu zamana kadar pazar da sevilen bir ürün olmuştur.

 1. Monokristal Güneş Paneli

Monokristal güneş paneli, herkesçe bilindiği üzere en verimli güneş panelidir. Küçük alanlarda bile büyük enerji sağlamaktadır. Ancak ücret açısından bakıldığında, bu panel türü diğer panellere göre oldukça pahalıdır.  Monokristal panelinin verimi yüzde 24 oranında kayıt altına alınmıştır. Diğer paneller ile kıyaslandığı zaman bu oran fazladır. Bu panellerin diğer panellerden ayıran özelliklerden biride elektrik ömrünün uzun olmasıdır.  Bir diğeri ise sıcak iklimlerde de sorunsuz çalışmasıdır. Bilinmesi gereken önemli durum az ya da çok gölgelenme yaşanırsa panelin büyük bir kısmı etkilenebilmektedir.  Ülkemizde güneşli gün sayısına ve oranına bağlı olarak oldukça ucuz paneller tercih edilmektedir. Bu yüzden verim çok fazla alınmamaktadır.  Yapılan yatırımlar ile beraber bu panellerin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Monokristal güneş paneli ve Polikristal güneş panellerinin farkları nelerdir ?

Yazının üzerine tıklayınız.

Güneş Panelleri
Technology photo created by prostooleh - www.freepik.com
 1. İnce Film Güneş Paneli

İnce film güneş paneli elektrik üretimi konusunda en düşük orana sahip olduğu bilinen panel türüdür. İnce film güneş pilleri tercih edilme açısından alt sıralardadır. Tercih edilmemesine sebep verimliliğinin az olmasıdır.  Verimlilik piyasa da önemli bir yer tutar.  İnce film panelleri fazlaca yer kaplamaktadır. Kapladığı alana kıyasla performansı düşüktür.  Verimlilik oranı yüzde yedi civarındadır. Diğer panellere göre bu oran epey düşüktür.  Olumlu bir yanı olarak tasarım konusunda oldukça iyidir. Genel olarak tasarımı için tercih edilmektedir. Diğer paneller gibi ısı ve gölgelerden çok fazla etkilenmez.

 1. Esnek Güneş Paneli

Esnek solar güneş paneli fazlaca kullanılan ve sevilen bir paneldir. Bu panelde kullanılan piller çok esnektir.  Kırılma oranı düşüktür ve oldukça dayanıklıdır. Bu tip güneş pilleri çeşitlilik konusunda farklıdır.  Yapısında monokristal ya da polikristal bulundurabilir. Buda çeşitlilik bakımından onu ön sıralara itmektedir. Esnek güneş paneli oldukça hafiftir. Bu durum yapısından kaynaklıdır. Çerçeve ve temperli camı bünyesinde barındırmaz.  Bu da onları olması gerekenden daha hafif yapmaktadır.  Kullanım yerleri kubbe tarzı eğimi çok çatılardır. Bu çatılarda oldukça fazlaca kullanılmaktadır. Fabrika çatıları ve otobüs durakları da kullanım alanlarına örnektir. Birçok alanda kullanılması panelin kolay bir şekilde takılmasından kaynaklıdır. Her hangi bilgi sahibi olmayan kişi bile paneli takabilir.

güneş paneli çeşitleri
People photo created by senivpetro - www.freepik.com
 1. Küresel Güneş Jeneratörü

Küresel güneş jeneratörü bir güneş paneli değildir. Güneş enerjisinden elektrik üretmek için kullanılacak başka bir yöntemdir.  İçinde su bulunan küre sayesinde ışıktan verim alınmaktadır. Son dönemler de epeyce sevilen bir jeneratördür.  Satışı da yapılmaktadır.

 1. Saydam Güneş Enerji Paneli

İsminden de anlaşıldığı üzere cama benzeyen bir görünümü vardır. Bu paneller evlerin veya kullanılacak diğer yerlerin şeffaf görünümde kaplanmasıdır. Gizli bir şekilde güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Bilim insanları şeffaflık yüzünden verimin düşük olacağını söylemektedir. Saydam güneş enerji paneli binaların sıcak yaz günlerinde güneşin içeriye girmesini engellemek için yapılmıştır.  Yapılan yeni binalar oldukça camlı ve ışığı epey alan bir yapıda tasarlanmıştır. Bu yapılarda yaşayan insanların rahat bir şekilde çalışabilmesi ve oturabilmesi için saydam güneş enerji paneli devreye girmektedir.  Kullanılan bu panel sayesinde güneşin zararlı etkilerinden korunurken aynı zamanda enerjiye çevirip ısı olarak kullanılmaktadır. İki yönlü yapılan bu hizmet oldukça sevilmektedir. Olumsuz yönü verimliliğin düşük olmasıdır.  Şehirleşmelerin artması ile yeni yapılarda sıkça karşılaşılmaktadır. Enerji tasarrufu kendine özgüdür. Bilim adamları son zamanlar da bu konu ile ilgilenmektedir. Saydam olması telefonlar üzerinde de kullanılabilmesi konusunda çalışmalar yapılmasına yol açmıştır. Güneş enerjisinin tükenmeyeceği konusu bilindiği için bu sistem oldukça gözde bir durum haline gelmiştir. İleri ki yıllarda saydam güneş panelleri sayesinde birçok buluş gerçekleştirilecektir.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!