Ogznet.com
Günlük Kıyafetlerle Uyumak veya Yatağa Oturmak Zararlı mıdır? Paylaş:

Günlük Kıyafetlerle Uyumak veya Yatağa Oturmak Zararlı mıdır?

Günlük Kıyafetlerle Uyumak veya Yatağa Oturmak Zararlı mıdır?

Günlük Kıyafetle Uyumak veya Yatağa Oturmanın Sonuçları

Asla günlük kıyafetlerinizle yatağınıza girmemelisiniz. Yatağınız, dünyadan koptuğunuz, rahatladığınız, rüyalara daldığınız ve bilinçaltına girdiğiniz kutsal alanınızdır. Ne yazık ki, doğru şekilde davranmazsanız, mikrop ve böcekler için bir cennet olabilir. Bu nedenle, yatak hijyeni söz konusu olduğunda ve günlük giysilerinizle asla yatağa girmemeniz konusunda dikkatli olmalıyız.

Bakteriler aylarca kıyafetler üzerinde yaşayabilir. Bu yüzden kıyafetlerinizle, özelliklede dışarıda giyilen kıyafetlerle asla yatakta kalmamalısınız. New York Üniversitesi'nde Mikrobiyoloji ve immünoloji Direktörü Doktor Philip Tierno'ya göre, kıyafetler mikroplar için bir sığınak olabilir, özellikle de yeni kıyafetlerinizle bütün gün etrafta dolaşıyorsanız. Daha sonra aynı kıyafetlerle yatağa giderseniz veya yorganınızın üstünde uzanırsanız, bu, mikropların uyuduğunuz yatağa aktarıldığı anlamına gelir. Bu mikroplar orada haftalar hatta aylar sonra da yaşayabilir, bu yüzden her zaman yatağa uygun bir kıyafetle girin.

Aslında, birçoğumuzun baş, sırt ve göğsünde çıkan sivilceler ile rahatsız olmasının nedenlerinden biri, kıyafetlerimizdeki mikroplar, ter ve ölü cilt döküntüsü ile yattıktan sonra bunları yatağımıza aktarmamız ve daha sonra kıyafetlerimiz olmadan yatağa girmemizden kaynaklanır. O zaman, özellikle de kronik sivilceniz varsa, geceleri yatağa girmeden önce duş almanız bile tavsiye edilebilir. İnsanlar günde bir litre kadar terleyebilir ve yarım milyon ölü deri hücresini dökebilir, eğer giysilerinize bulaşmışsa, kesinlikle güzel temiz yatağınıza dokunmak istemezsiniz.

Bunlar sadece düşündüğünüz en iyi olasılıklar. İşyerinde bulunuyor ya da toplu taşıma araçlarında seyahat ediyorsanız, kirli koltuklar ve diğerlerinden gelen kirli hava gibi bu ortamların tüm mikropları, gün boyunca giysilerinize yapışır, daha sonra yatağınıza gittiğinizde, günün belki üçte biri, sekiz saat boyunca bu mikroplar ile uyursunuz. Hiç hoş bir duygu değil!

Bu durumlarda, iyi hijyen sağlamak her zamankinden daha önemlidir. Yatağınızın sizin kutsal alanınız olduğunu, dünyadaki güvenli yeriniz olduğunu ve fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak için harika bir uykunun çok önemli olduğunu unutmayın. Bu yüzden bir dahaki sefere günlük giysiler ile yatağa oturmayı veya girmeyi bir daha düşünün.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!