Ogznet.com
Güvenli Seyahat Teknikleri için 20 İpucu Paylaş:

Güvenli Seyahat Teknikleri için 20 İpucu

Güvenli Seyahat Teknikleri için 20 İpucu

Bir sonraki seyahatinizde kendi aracınızla mı yola çıkacaksınız? Bu denenmiş ve test edilmiş seyahat tekniklerini okumadan evden ayrılmayın. Yolculuğunuz boyunca trafikten kurtulma, para tasarrufu, güvende ve uyanık kalma hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Uzun bir yolculuğa başlamadan önce, her zaman yeterince uyuyun ve bir ara öğün veya yemek yiyin. Yüksek kafeinli içecekler, araç kullanırken uyanık kalmanın en iyi yolu olmayabilir. Başlangıçta daha uyanık hissedecek olsanız da, etkileri zamanla azalabilir ve uyanık kalmanıza rağmen dikkatiniz başka yerde olabilir.

2. Kendinizi uykulu hissetmeseniz bile her iki saatte bir kenara çekin ve mola verin. Bir atıştırmalık alın, biraz temiz hava alın ve dolaşarak bacaklarınızı esnetin. Gerekirse, hızlı bir şekerleme yapın.

3. Yapabiliyorsanız, direksiyonu arada başkasına devredin. Bu, sürüş sırasında birbirinize göz kulak olmanızı ve ayrıca zaman kaybetmeden kestirmenizi sağlar. Yalnız araç kullanıyorsanız, radyoyu açın biraz müzik dinleyin ve camınızı açık tutun. Geceleri tek başınıza araç kullanıyorsanız hız sabitleyicinizi kullanmaktan kaçınmak iyi olabilir, hızınızı korumaya konsantre olmak uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

4. Kenara çekmek zorunda kalırsanız, aracınızı yoldan ayırın. Acil durumlar dışında herhangi bir nedenle asla refuje veya güvenlik şeridine park etmeyin.

5. Sürüş sırasında cep telefonu kullanımıyla ilgili dikkatli olun. Kesinlikle gelen mesajları vs. okumayın ve cevap göndermeye çalışmayın. Cep telefonuyla konuşmanız gerekiyorsa bir kablosuz kulaklık kullanın.

6. Bunu neredeyse herkes bilir! Seyahate çıkmadan önce asla alkol içmeyin. Bir biradan sarhoş olmayabilirsiniz, ancak uykunuzu getirecektir.

7. Hava durumuna dikkat edin ve eğer yapabiliyorsanız, sert hava koşullarında yola çıkmayın.

Yandex Navigasyon

8. Trafik sıkışıklığında size yol göstermesi için Yandex Navigasyon (iOS · Android) veya Google Haritalar (iOS · Android) gibi bir akıllı telefon uygulaması kullanın.

9. Bir GPS uygulaması bile, özellikle uzak bölgelerde yanılmaz değildir, bu nedenle, her ihtimale karşı yedek olarak ayrıntılı bir harita veya yol atlası getirmenizi öneririz.

10. Kiralık bir araç kullanıyorsanız, otomobili ve tüm donanımını (korna, frenler, dörtlü flaşör) tanıyın.

11. Tüm değerli eşyalarınızı bagaja veya torpido gözüne kilitleyin ve tüm valizleri bagaja koyun.

12. Yol üzerindeki kırmızı ışık, yaya yolu gibi uyarıları dikkate alarak ilerleyin. Bu yerlerdeki hız sınırlarına uymak hayati derecede önemlidir.

13. Uzun bir araba yolculuğuna çıkmadan önce, aracınızın tüm bakımlarının yapıldığından ve lastiklerin uygun şekilde şişirildiğinden, tüm sıvıların (motor suyu, silecek suyu) uygun seviyelerde olduğundan ve deponuzun dolu olduğundan emin olun. Özellikle uzun yolculuklar için, tamircinizin daha kapsamlı bir kontrol yapmasını isteyebilirsiniz.

Araç sigortası
Photo by Felipe Simo on Unsplash

14. Aracınıza kasko sigortası yaptırmayı düşünün ve sigortanın yol yardımı ile ilgili detaylarına hakim olun. Yalnız başınıza karanlık bir yolda arabanız bozulduğunda buna pişman olmayacaksınız.

15. Sürüş sırasında yakıt tasarrufu yaparak maliyetleri düşürün. Ani kalkış ve duruşları en aza indirin, arabanızdaki tüm gereksiz ağırlıkları boşaltın ve yavaş sürün. Çoğu arabada saatte 88 km hızla gitmek, saatte 110 km hızla gitmekten çok daha az yakıt gerektirir.

benzin istasyonu
Photo by Geovanni Herrera on Unsplash

16. Yakıt ikmali için yakıt göstergeniz E simgesi üzerinde gelene kadar beklemeyin. Bilmediğiniz bir yolda, bir sonraki benzin istasyonunun ne zaman görüneceğini asla bilemezsiniz. Depo göstergesi çeyreğe indiğinde, yakıt dolduracak bir yer aramaya başlayın.

17. Çocuklarla seyahat ederken, sık sık mola verin. Sadece atıştırmalıklar ve tuvalet molaları için değil, aynı zamanda eğlence için de. Yol boyunca bir oyun alanı varsa kenara çek ve biraz eğlenin.

18. Canınız çerez çektiyse benzin istasyonları veya park alanları yerine marketlerden atıştırmalıklar ve içecekler stoklayın. Daha geniş ve sağlıklı bir ürün yelpazesinin yanı sıra daha iyi fiyatlar bulacaksınız.

19. Uzun yolculuklarda, yoldayken yemekler için peçeteleri, plastik eşyaları ve küçük bir soğutucuyu elinizin altında bulundurun. Ayrıca geçiş ücretleri için yedek bozuk paranın yanı sıra ilk yardım çantası, el feneri, yastık ve battaniye gerekebilir. Bagajınızda bir takım takviye kablosu, bir yedek lastik ve araç için ekstra sıvılar (ön cam silecek suyu gibi) bulundurun.

emniyet kemeri
Photo by Maxim Hopman on Unsplash

20. Bu son ipucu en önemlisi ve mutlaka yapılması gereken bir önlemdir: Arabadaki herkesin emniyet kemerini bağladığından emin olun. Yalnızca sizi güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda kanunen gereklidir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!