Ogznet.com
Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır? Paylaş:

Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır?

Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır?

Kişisel güvenliğin sağlanması için, günlük hayatta belirlenecek şifrelerin niteliği, büyük önem arz etmektedir. Şifre oluşturmadan önce dikkat edilmesi gereken belli başlı husus ise aşağıdaki gibidir:

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle
  • Farklı hesaplar için aynı şifre belirlenmemelidir.
  • Kişiye özgü bazı somut ve tanımlayıcı terimlere yer verilebilir.
  • Akılda kalıcı kelime öbekleri tercih edilmelidir.
  • Güçlü ve tahmin edilmesi zor bir şifre tercih edilmelidir.
  • Şifrenin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.
  • Şifre başka kişilerle paylaşılmamalıdır.
  • Şifre yöneticisi kullanılmalıdır.

1. Farklı Hesaplarda Aynı Şifreyi Kullanmaktan Kaçının

Aynı şifrenin farklı hesaplarda tercih edilmesi, şifrenin kaybı durumunda tüm hesapların kaybolması anlamına gelebilir. Unutmaktan çekindikleri için birçok kişi, tüm hesaplarına aynı şifreyi belirlemeyi tercih eder. Ancak tüm hesaplar için belirlenen yegane şifrenin kaybolması ile sistemin çökmesinden kaçınmak adına, her hesap için farklı ve güçlü bir şifre belirlenmesi gerekir. Bunun için güvenli şifre oluşturucu gibi online programlar kullanılabilir.

2. Size Özgü Şifre Belirleyici Terimler Kullanın

Güvenli şifre oluşturma işleminde akılda kalıcılığı sağlamak için, daha somut ve fark edilir terimler tercih edebilirsiniz. Böylece sık sık şifrenizi yenilemek durumunda da kalmazsınız. Sadece tek bir sembol ya da terim üzerinden bile yola çıkılarak şifre belirlemek mümkündür.

3. Akılda Kalıcı Kelimelere Yer Verin

Sosyal hayatta yaygın ve akılda kolay kalan kelime öbeklerini tercih edebilirsiniz. Ancak bunu yaparken, kimlik bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi kullanmaktan kaçınmalısınız. Bazı kişiler güvenli bir şifre belirlese bile zamanla bu şifreleri unutabilmektedirler. Kişinin sık sık tekrarladığı, akılda kalan ve unutmayacağı bir söz öbeğini şifre olarak belirlemesi, bu durumun önlenmesini sağlayacaktır.

4. Güçlü ve Tahmin Edilmesi Zor Şifreler Tercih Edin

Güçlü bir şifre tercih etmek, şifrenizin başka kişilerce kırılmasını ve tahmin edilmesini zorlaştırır. Özellikle doğum tarihi gibi bilgiler, başka kişilerce kolaylıkla tahmin edilebilir. Bu bilgilerden uzak durulmalıdır. Ancak güçlü olması için aşırı karmaşık bir şifre belirlemekten de kaçınılmalıdır. Çünkü karmaşık şifreler belirlenmesi de, şifrenin akılda tutulmasını zorlaştırır.

Hem güçlü, hem de hatırlaması kolay bir şifre belirlemek mümkündür. Bunun için bazı sayılar ya da semboller sizlere yardımcı olacaktır. Ancak, oluşturduğunuz şifrenin çok kısa olmamasına dikkat edin. Örneğin, 5 haneli bir şifreyi kırmak yaklaşık 14 dakika sürmektedir.

5. Şifrenizi Sık Sık Yenileyin

Güçlü şifre oluşturmak, tek başına yeterli değildir. Bu şifrenin belli aralıklarla değiştirilmesi de son derece önemlidir. Uzun süre değiştirilmeyen şifreler, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, kırılması mümkün hale gelebilirler. Bu duruma maruz kalmamak adına şifrelerin, belli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Şifre yenilemek zorlu ve zahmetli bir iş değildir. Sadece birkaç dakika içinde bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

6. Şifrelerinizi Paylaşmaktan Çekinin

Şifrelerin diğer insanlarla paylaşılması, şifreye ilişkin hesapların ve içeriğindeki kişisel verilerin de bu kişilerle paylaşılması anlamına gelebileceğinin unutulmaması gerekir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak adına, şifrenizi bilen yegane kişi kendiniz olmalısınız. Konu şifreleriniz olunca, en yakın olduğunuz kişilere dahi güvenmemelisiniz. Ancak kendinize özel, güçlü bir şifre ile tüm hesaplarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

7. Şifre Yöneticisini Tercin Edin

Güvenli şifre nasıl oluşturulur sorusuna verilecek bi diğer cevap, şifre yöneticisi yardımıyla, olabilir. Uygulamalardaki ya da teknolojik aletlerdeki şifre yöneticisi, belirlemiş olduğunuz şifreyi güçlü ve zayıf olarak algılar ve şayet şifreniz zayıfsa, sizi bu konuda uyarır. Şifre yöneticisi, belirlediğiniz şifreyi güçlü olarak nitelendirirse de bu durum, şifre belirlemekte başarılı olduğunuz anlamına gelir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!