Güvenli Yazılım İndirme ve Kurma Rehberi

Güvenli Yazılım İndirme ve Kurma Rehberi

/ / Okuma süresi: 10 dk, 33 sn / Yorum (0)
A A A

Yazılım indirirken kötü amaçlı yazılım ve diğer sorunlardan kaçının. Bu indirilebilir yazılımları, özellikle de özgür yazılımları, indirip yüklediğinizde nasıl güvende kalacağınızla ilgili bu ipuçlarını bir araya getirmenin faydalı olduğunu düşündük.

Yazılım önerilerini nereden bulacağınıza, güvenli gözüken yüklemelerden bile nasıl korunacağınıza ve daha birçok konuda sağlam fikirler için okumaya devam edin.

Sağduyunuzu kullanın

Bunun neredeyse her şey için verilen temel insan tavsiyesi olduğunu biliyoruz, ama kesinlikle burada da geçerlidir! Bir şey doğru gelmiyorsa, içinizdeki sese güvenin - muhtemelen doğru değildir.

Kötü amaçlı yazılımlardan ve reklam yazılımlarından kaçınmak için yapabileceğiniz en etkili ve en kolay şey, istenmeyen bir bağlantıdan herhangi bir yazılım programı veya uygulamanın indirilmesini önlemektir.

Başka bir deyişle, bir e-posta, metin veya başka bir kişisel mesaj yoluyla bir bağlantı aldığınız her şeyi indirmeyi bırakın... Kaynağa tamamen güvenmediğiniz sürece.

Eminim, bunu duymuşsunuzdur, ancak bir virüsten koruma programı çalıştırmak ve güncel tutmak, yazılım indirirken çok, çok önemlidir.

Seçilmiş Yazılım Listelerini Kullanma

Uygun ve yasal yazılımı seçtiğinizden emin olmanın en iyi yollarından biri, seçilmiş yazılım listelerindeki önerileri takip etmektir. Yazılım programlarının listelerini gözden geçirin, aksi halde kendi başınıza yapmanız durumunda kfa iyice karışabilir.

Bir başka deyişle, birisi zaten sizin için zor işi yapmış ve hangi programların en iyi olduğunu bulmuştur. Bu ücretsiz bilgiyi kullanın ve kobay olmaktan kaçının.

Bağlantı kurduğunuz yazılım indirme sayfalarında karşılaşacağınız sorunların çoğunda, yükleyicilere ve indirme yöneticilerine eklenmiş istemsiz yüklenen programlar, DOWNLOAD sayfalarında kafa karıştıran reklamlar ve paketlenmiş reklam yazılımları bulunur. Aşağıdaki birkaç bölümde, bu tehlikeler ve bunların yanı sıra bunlardan kaçınılabileceğiniz gerçekten kolay yollardan bahsedeceğiz.

Şartları Öğrenin: Ücretsiz (Freeware), Deneme Sürümü (Trialware) ve Daha Fazlası

Ücretsiz olduğunu düşündüğünüz ve bir süre kullandıktan sonra, devam etmeniz için ödeme yapmanızı isteyen bir uyarı veya başka bir mesaj gördüğünüz bir program indirdiniz mi?

Yükleme için kandırılmadığınızı varsayarsak (bu sorundan kaçınılması için bir sonraki bölüme bakın), yanlış sürümü indirdiniz, özellikle farklı indirme seçenekleri mevcutsa veya programın maliyeti hakkında yanılıyor olabilirsiniz.

Hemen hemen tüm yazılım geliştiricileri, yazılımlarını sınıflandırmak için bu üç kategoriyi kullanır:

Ücretsiz (Freeware): Bu program açıklandığı gibi tamamen ücretsizdir.

Deneme Sürümü (Trialware): Bu, programın belirli bir süre veya süre için veya belirli bir kullanım süresi için ücretsiz olması ve daha sonra bunun için ödeme yapılması gerektiği anlamına gelir. Buna bazen shareware veya trial software (sadece deneme yazılımı) denir.

Ücretli (Commercial): Bu, programın hiç bir ücretsiz kullanımı olmadığı ve kullanmadan önce bunun için bir ücret ödenmesi gerektiği anlamına gelir. Çoğu ticari programda bile, bu günlerde ödeme talep etmeden önce sınırlı süreli deneme sürümleri sağladığı için, bu seçeneği daha az görüyoruz.

Bunun terimlere dikkat edin. Ücretsiz olduğunu söyleyen bir program ücretli çıkabilir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi.

Ücretsiz İndirme ≠ Ücretsiz Yazılım değildir (Free Downloads ≠ Free Software)

Bir programın ücretsiz indirilmesi demek yazılımın ücretsiz olduğu anlamına gelmez.

Ne yazık ki, bazı yazılım üreticileri kasıtlı olarak indirme sayfalarında bu hile ile ziyaretçilerin kafalarını karıştırmaktadır. Tüm sayfa başlıklarında, yazılım açıklama sayfalarının her birinde "ücretsiz indir" kullanırlar ve ardından indirme işlemini başlatmak için büyük bir ÜCRETSİZ DOWNLOAD düğmesine tıklatırlar.

Elbette indirme işlemi ücretsiz! Ancak yazılım, bazen hemen, bazen de kısa bir kullanım döneminden sonra kullanım için ödeme gerektiriyor.

Bazı yazılım üreticileri, bunu ücretsiz yazılım indirip kullandıklarını düşünen ve daha sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için insanlardan gelir elde etme umuduyla yapıyorlar. Etik dışı ve düşük kaliteli yazılım programları arasında yaygın bir sorundur.

Dolayısıyla, "ücretsiz" veya "ücretsiz indirme" olarak etiketlenen bir şeyi indirmeden önce, program açıklamalarının ücretsiz veya tamamen ücretsiz olarak belirttiğini kontrol edin.

"İndir (Download)" Reklamları Tarafından Kandırılmayın

En "başarılı" reklamlardan bazıları, bir sayfanın okuyucusunu, reklamın gerçekten bir reklam değil, o sitede yararlı bir şey olduğuna inanmalarına neden olan reklamlardır.

Bu tür reklamlar, dev indirme düğmeleri gibi görünen yazılım indirme sayfalarında sıklıkla çalışır. Bu büyük düğmelerin, üzerinde olduğunuz yazılımı indirmek için tıklamanız gereken şey olduğu söylenir ancak öyle değiller.

Daha da kötüsü, bu İNDİRME reklamları iyi huylu web sitelerine gitmiyor - genellikle kötü niyetli yazılımlar kullanan bir sayfaya gidiyorlar; burada gerçekten de bir şey indirmeye başlıyorlar; yalnız bu elde ettiğinizi düşündüğünüz bir şey değil.

Gerçek indirme düğmelerinde, indirilebilir dosya adı, sürüm numarası ve son güncelleme tarihi gibi açıklayıcı bilgiler bulunur. Tüm yazılım indirme sayfalarında indirme düğmeleri bulunmaz, ya da çoğu sadece bağlantı linkleridir.

"Kurucular (Installers)" ve "İndirme Yöneticileri (Download Managers)" nden kaçının

Download.com ve Softpedia gibi tam zamanlı yazılım indirme siteleri, genellikle yazılım üreticilerinin programlarını ücretsiz olarak barındırabilir.

Bu indirme sitelerinin para kazanmalarının bir yolu, sitelerinde reklam yayınlamaktır. Para kazanma yollarından biri gittikçe yaygınlaşan bir yöntem olan; yükleyici olarak adlandırılan bir programın içine veya daha az sıklıkla bir indirme yöneticisi içine hizmet ettikleri indirmeleri eklemlemeleridir.

Çoğu zaman PUP (potansiyel olarak istenmeyen programlar) olarak adlandırılan bu programların indirip yüklemeye çalıştığınız programla ilgisi yoktur. İndirme sitesi, bu programların yapımcılarından, indirdiğiniz programa dahil ederek para kazanıyor.

Yükleyiciler ve indirme yöneticileri kullanan sitelere bağlanmaktan kaçınmak için elimizden geleni yapın, ancak bazen bu imkansızdır, zira indirmek istediğiniz yazılım başka yerde bulunmamaktadır.

İstediğiniz yazılım için yükleyici olmayan bir indirme bağlantısını bulamadığınızı varsayarsak, yükleme sürecinde neyi kabul ettiğinize son derece dikkat ederek paketi yükleyebilirsiniz.

"Özel Kurulum (Custom Installation)" u seçin ve Ek Yazılımları Reddedin

Son olarak, indirdiğiniz yazılımı yüklerken yavaş yavaş yükleme adımlarını inceleyin ve sunduğu ekranları okuyun.

Şartlar ve koşullardan veya gizlilik politikasından bahsetmiyorum. Beni yanlış anlama, bunları da okumalısın, ama başka bir konu.

Burada önemli olan, yükleme sihirbazının bir parçası olan ekranlardır: onay kutuları bulunan ekranlar, "sonraki" düğmeler ve kurulum veya yüklemeye izin vermek konusunda hemfikir olduğunuz veya katılmadığınız tüm şeyler.

Rasgele tarayıcı araç çubuklarından hoşlanmadığınız sürece, ana sayfanız otomatik olarak değiştirilir, asla kullanmayacağınız ücretsiz yazılım abonelikleri ve bunun gibi şeyler varsa, kurulum sihirbazındaki her ekranı dikkatlice okumanızı ve kurulum sihirbazındaki her şeyi reddetmenizi önemle tavsiye ederiz.

Burada sahip olduğumuz en büyük ipucu, seçeneği varsa, Özel Yükleme yöntemini seçmektir. Bu, eklediği fazladan birkaç ekranla kurulum işlemini biraz daha uzun tutar, ancak hemen hemen her zaman "bunu yüklemeyin" seçeneklerinin gizlendiği yerdir.

Bu kurulum tabanlı sorunların tümünü önlemenin bir yolu, kullanılabilir olduğunda kurulabilir yazılım yerine portatif yazılımı seçmektir. Birçok yazılım üreticisi, programlarının hiç yüklenmeye ihtiyaç duymayan çalışan sürümlerini oluşturur.

İpuçları: Dosya Bütünlüğünü Kontrol Et ve Çevrimiçi Virüs Tarayıcısı Kullan

Dosyayı İndirmeden Önce Malware tehdidi için Tarayın

İndirmek istediğiniz bir programın kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğinden endişeleniyorsanız, indirip kendiniz taramaya ihtiyaç duyarsınız; bu da biraz riskli olabilir.

Ücretsiz bir servis dosyayı sunucularına indirip, tüm önemli virüsten koruma programlarını kullanarak kötü amaçlı yazılımları tarayıp size sonuçlarını rapor edecektir.

İndirilen Dosyayı Doğrulama

Beklediğinizden başka bir şey indirmiş olabilirsiniz diye endişeleriniz varsa, sahip olduğunuz şeyin almanız gereken şey olduğunu görmek için kontrol edebilirsiniz.

Bazı web siteleri, indirmeleriyle birlikte sağlama toplamı değeri (checksum value) denilen bir şey sağlar. Uzun harf ve rakam dizisine benzer bu kod. Karşıdan yüklendikten sonra, karşıdan yükleme ile listelenen sağlama toplamı (checksum) değerine tam olarak uyan bir şey üretmek için bir sağlama toplamı (checksum) hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

En iyi indirme siteleri hangileri?

Genel olarak, bir geliştirici sitesi, yazılım indirmek için en güvenli kaynaktır ancak geliştiriciler her zaman kendi programlarını sunucularında barındırmazlar.

İndirme siteleri yöneldikçe, ek yükleyiciler ekleme eğiliminden dolayı elimizden geldiğince bu sitelerden kaçının:

 • Download.com [www.download.com]
 • BrotherSoft [www.brothersoft.com]
 • Softonic [www.softonic.com]
 • Freeware Files [www.freewarefiles.com]
 • Tucows [www.tucows.com]
 • FileHippo.com [www.filehippo.com]
 • SourceForge [www.sourceforge.com]

Bu indirme sitelerin %100 indirme yöneticileri ve ek yükleyicilerden arındırılmış olmayabilir, ancak nadiren rastlarsınız:

 • LO4D.com [www.lo4d.com]
 • MajorGeeks [www.majorgeeks.com]
 • TechSpot [www.techspot.com/downloads]
 • Softpedia [www.softpedia.com]
 • SnapFiles [www.snapfiles.com]
 • Betanews [fileforum.betanews.com]

Bu sitelerden herhangi birinden yazılım indirdiyseniz deneyiminizi lütfen yorumla bildirin.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 694 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Güvenli Yazılım İndirme ve Kurma Rehberi konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Güvenli Yazılım İndirme ve Kurma Rehberi ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenli Yazılım İndirme ve Kurma Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.