Ogznet.com

Yaptığınız her şey hafıza gerektirir. Günlük işleriniz, iş sorumluluklarınız, iletişim veya hayattaki herhangi bir görev olsun, hazıfa önemli bir rol oynar. Hafızanızı güçlendirmenin yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yeni şeyler öğrenerek hayatta üstünlük isteyen biriyseniz, hafızanızı geliştirmek sizin için son derece önemlidir. Neyse ki, hafızanızı güçlendirmek için bazı basit ve doğal yollar vardır. Bu şaşırtıcı ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Hafızayı güçlendirmek için en etkili ipuçlarından bazıları şunlardır:

1. Öğrenme Tarzınıza Odaklanın

İnsanların hafızalarını geliştirmek istemelerinin temel nedenlerinden biri öğrenme kapasitelerini artırmaktır. İyi bir hafıza olmadan öğrenmenin zor bir görev olduğu doğrudur.

Öğrenme stiliniz her iki hedefi de vurabilen bir oktur.

6 geniş öğrenme stili vardır. Her birey bunlardan en az birine uyar. Birkaç adımı izleyerek öğrenme türünüzü anlamak da oldukça kolaydır.

Öğrenme stilinizin farkına vardıktan sonra, tarzınıza uyan yöntem ve teknikleri dahil edebilirsiniz.

Örneğin, işitsel bir öğrenen olursanız, başka bir yöntem seçmek yerine yeni bilgi edinmek için online öğreticileri dinleyebilirsiniz. Benzer şekilde, yapılandırılmış öğrenme ortamlarını tercih eden kişiler, tutarlı bir öğretim tarzına sahip öğretmenler ile yola çıkabilirler.

Beyniniz, tarzınız tarafından desteklenen bir şekilde bilgi alırsa, bu bilgiyi uzun vadede tutabilirsiniz.

2. Öğrenme Rutinize Varyasyon Ekleyin

Yeni bir beceri öğrenmeye başladığınızda veya yeni bir göreve başladığınızda, coşku seviyeleri oldukça yüksektir. Bu, öğrencilerin gün boyunca aynı şeyi yapmayı önemsememeleri için çok motive oldukları zamandır.

Şimdilik eğlenceli görünse de, sonunda monoton veya sıkıcı hale geliyor.

Beynin söz konusu görev veya beceri ile ilgisini kaybettiği bir aşamaya gelmekten kaçınabilmeniz için öğrenme alışkanlığınıza başlangıçtan itibaren varyasyon eklemeniz gerekir. Sıkıcı hale geldiğinde, öğrenmek veya hatırlamak çok daha zor olacaktır.

Varyasyon eklemenin bazı yolları şunlardır:

  • Aralar vermek
  • Konumunuzu veya ortamınızı arada sırada değiştirin
  • Oyuna çeşitli öğrenme araçları ekleyin
  • Birden fazla öğrenme stiliniz varsa, bunları alternatif olarak dahil edin

3. Uyku Zamanlamanızı Düzenleyin

Hiç uykulu bir kişinin her yerde iyi bir iş çıkardığını gördünüz mü?

Oldukça nadir. Çünkü uykulu bir zihin çok az şeye iyi gelir. Hafıza ve uyku el ele gider. Yeni bir zihin olmadan, sadece öğrenme zorlaşmakla kalmaz, aynı zamanda daha sinir bozucu olur ve işler daha zor görünür.

Ayrıca, birçok kişi yeni bir şey öğrendikten sonra uyuyorsa bilgileri daha iyi tutar.

Durum ne olursa olsun, asla iyi bir gece uykusunu atlamayın!

4. Farkındalık Uygulaması

Dikkat etmediğin bir şeyi nasıl hatırlayabilirsin?

Bir insanın dikkat süresi oldukça kısadır, ancak geliştirilebilir. Odak noktanızı geliştirmek için dikkatli olun. Bu da hafızanızı geliştirir.

İnsanlar yaşlandıkça hafıza ve biliş azalmaya mahkumdur. Bununla birlikte, etkili farkındalığın bu bozulmayı yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Günlük rutininizde uygulanması kolay birçok ipucunu takip ederek hafızanızı ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Dikkat çekmek için yapabileceğiniz bazı şeyler, çevrenize odaklanmak, nefesinizin daha farkında olmak ve dikkati bir şeyden diğerine kaydırma yeteneği üzerinde kontrol sahibi olmaktır.

5. Meditasyon

İşte hayatınızı değiştirecek bir sır: Beyninizi kontrol edebilirsiniz.

Nasıl? Aslında zor değil!

Tek yapmanız gereken beyin oyunları oynamak ve meditasyon yaparak bilişsel aktiviteyi arttırmak. Bütün bunlar beyninizdeki gri maddeyi arttırmaya yardımcı olur. Gri madde, teknik olarak hafızadan sorumlu olan nöronal hücre gövdelerini içerir.

Meditasyon, genel olarak, yeni bilgilerin verimli bir şekilde organize edilmesine yardımcı olarak beyni sakin tutar. Aynı zamanda farkındalığı da destekler.

Kısa süreli hafıza kaybı yaşayan insanlar meditasyondan büyük faydalar görecektir.

6. Hafızayı Güçlendiren Gıdalar Yiyin

Ne yersen osun.

Sözler bir nedenden dolayı çok ünlüdür. Yiyecekler her bir parçanızı doğrudan etkiler. Yediğiniz besinler, hafızanızı büyük ölçüde güçlendirebilir.

Hafızanızı kontrol eden beyin. Beyin bir kas olduğundan, sonuçta, iyi yemek gücünü artıracaktır.

İşte hafızanızı güçlendirmek için daha fazla tüketmeniz gereken besinler:

Balık Yağı
Herkes, balık yağının zengin bir omega 3 yağ asitleri kaynağı olduğunu bilir. Bu yağlar sağlıklı yağlar olarak sınıflandırılır.

Sağlıklı yağlar dengeli beslenmenin gerekli bir parçasıdır. Kaygıyı azaltır, iltihabı önler ve beynin sağlığına katkıda bulunurlar.

Hafıza kaybı riski taşıyan yaşlı insanların balık yağı takviyeleri yardımıyla durumlarında bir iyileşme yaşadıkları kanıtlanmıştır.

Kakao
Hayat ne kadar şaşırtıcı? Kelimenin tam anlamıyla diyetinize lezzetli kakao eklemeniz söyleniyor. Kesinlikle şikayet edemezsiniz.

Gerçek olamayacak kadar iyi geldiği için bazı destekleyici kanıtlara ihtiyacınız olması durumunda, kakaonun hafızayı geliştirmek için neden bu kadar iyi olduğunu size bildireceğiz.

Cömert bir antioksidan kaynağıdır. Daha da önemlisi, kakao kan akışını hızlandırır. Beyniniz yalnızca yeterli kan akışı ve beslenme alırsa sağlıklı kalacaktır. Bu nedenle kakao hafızayı geliştirmek için harikalar yaratıyor.

Akılda tutulması gereken bir şey, bitter çikolata kakaonun beyaz çikolata kakaodan daha etkili olmasıdır.

İltihap Önleyici Gıdalar
İnflamasyonun hafızayı bozmanın ana nedeni olduğunu biliyor muydunuz?

Enflamasyon oksidatif strese yol açar, bu da bunamaya yol açar. Genel olarak zihinsel sağlığınız iltihaplanma riski altındadır.

Bu nedenle, daha fazla anti-enflamatuar gıdalar yerseniz en iyisidir. Meyve, sebze ve çaylar diyetinize dahil etmek için en iyi seçeneklerden bazılarıdır.

D Vitamini
Demans hastalarındaki en yaygın eksikliklerden biri D vitaminidir. Bilişsel işleve büyük katkıda bulunur.

Eğilimler, D vitamini eksikliği olan kişilerin bilişsel gerileme yaşadıklarını ve bunama riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Daha soğuk iklimlerde yaşıyorsanız, D vitamini eksikliğiniz daha olasıdır.

D vitamini açısından zengin bazı gıdalar:

  • Süt Ürünleri
  • Mantarlar
  • Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar

Güneş ışığı da bu vitaminin harika bir kaynağıdır!

Kurkumin
Diyetinize antienflamatuar gıdalar dahil etmiş olsanız da, küçük bir şeyin iltihaplanmaya neden olma riski hala vardır.

Bu sorunu gidermek için Kurkumin kullanmalısınız.

Kurkumin zerdeçal kökü kaynaklıdır. Antienflamatuar özelliklere sahiptir, oksidatif stresi azaltır ve amiloid plakların birikmesini önler.

7. Yanlış Gıdalardan Kaçının

Bir kez daha, ne yersen osun.

Kötü gıdalar sizi iyi beslenme kadar eşit şekilde etkileyebilir.

Amacınız hafıza kaybını önlemekse, aşağıdakilerden de kaçınmalısınız:

Rafine Karbonhidratlar
Rafine karbonhidratlar, kek, beyaz ekmek, beyaz pirinç vb. gibi yiyecekleri içerir. Bu karbonhidratlar hızlı bir şekilde sindirilir ve kan şekeri seviyelerinde dik bir artışa neden olur. Bu kendi başına zararlıdır.

Ayrıca, rafine karbonhidratlar da obezite ile yakından ilişkilidir. Aşırı kilolu bireyler genç yaşlarda hafıza kaybından muzdariptir. Aslında, hafızasını geliştirmek isteyen kişilerin optimum kiloyu muhafaza etmeleri şiddetle tavsiye edilir. Obezite doğrudan demans ve beyin aktivitesindeki düşüş ile bağlantılıdır.

Fast foodların artan trendi ile rafine karbonhidratlar hemen hemen her insanın diyetinin bir parçası haline geldi. Çocuklardan yaşlılara, herkes zararsız görünen ancak son derece riskli gıdalara maruz kalır.

Şeker
Yukarıda belirtildiği gibi, yüksek kan şekeri seviyeleri beyin için iyi değildir. Bu nedenle şeker alımının izlenmesi gerekir.

Daha yüksek şeker seviyesine sahip insanlar, daha düşük şeker seviyelerine sahip insanlara kıyasla daha kötü anılara ve daha az beyin hacmine sahiptir.

Ayrıca, araştırmalar şekerin kısa süreli hafıza kaybının ana nedenlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Şeker alımınızı azaltarak, sadece hafızanızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda birçok sağlık riskinden de kurtulursınız.

Alkol
Kandaki alkol bir hafıza eksikliğine yol açar. Ara sıra içmenin gözle görülür bir etkisi olmamasına rağmen, alışkanlığı olan içenler büyük risk altındadır.

Aşırı alkol alımının nörotoksik etkileri vardır. Doğrudan beynin hafıza ile ilgilenen kısmına saldırabilir.

Sonuç
Buradaki önerilere uyarsanız, birkaç hafta içinde zihninizin performansında gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu ipuçlarının hiçbirini takip etmek zor olmadığından, hemen olumlu bir tavırla başlamalısınız!

Kaynak : https://www.lifehack.org/870285/enhancing-memory