Hatayı Kabullenmek Güçsüzlük Değildir!

Hatayı Kabullenmek Güçsüzlük Değildir!

/ Okuma süresi: 5 dk, 15 sn / Yorum (0)
A A A

Herhangi bir tartışmada, kimin yanlış ve kimin doğru olduğunu söylemek zor olabilir. Eğer taraflardan biri sizseniz durum dahada karmaşık, yani -çünkü sen kesinlikle doğrusun. Öyle mi? Görünen o ki, doğru taraf sen olmayabilirsin!

İnsanlar ne zaman yanlış yerde olduklarını anlamakta zorlanırlar ve bir kez bu yola girdiklerinde bu pozisyondan geri çekilmeleri daha da zor olur. Bunu yapabilme yeteneğine yani temelde alçakgönüllü olmak için yapılması gerekenleri inceleyen birçok sosyal bilimciyle röportaj yapan Vox yazarı Brian Resnick'e buna göre entelektüel tevazu” deniyorEntelektüel alçakgönüllülük, güven eksikliği veya utangaçlık ile aynı şey değildir; meraka odaklanır:

Yanlış olabileceğiniz ve başkalarının deneyimlerinden öğrenmeye açık olma ihtimalini değerlendirmek üzerinedir. Entelektüel alçakgönüllülük veya  fikri tevazu, kör noktalarınız hakkında aktif olarak meraklı olmaktır. Bir örnek, bir bilim insanının kendi hipotezi için aktif olarak çalıştığı, bir sonuca varmadan önce başka bir alternatif açıklamayı ekarte etmeye çalıştığı bilimsel yöntemin varmak istediği yerdir. Sormakla ilgili: burada ne eksik?

Bir tartışmayı sonlandıran ilk kişi olmanın yanı sıra entelektüel açıdan alçakgönüllü olmanın faydaları vardır. Kendini yansıtma ve sorgulama kabiliyetine sahip kişiler, çoğu zaman daha iyi düşünürler ve “sahte haberler” den gerçek hikayeler anlatabilirler. Kendi ağzından çıkanlar da dahil olmak üzere her şeyi sorgulayan birinin aptallığını yapmak daha zordur.

Beynini Anla

Gerçekliği ölçülebilir bir tür mutlak olarak düşünmeye meyilliyiz, ancak gerçek şu ki, iki insan aynı şeyi tamamen farklı bir şekilde deneyimleyebilir - sadece deneyimleri veya geçmişleri nedeniyle değil, aynı zamanda beyinlerinin bilgi işlemesi nedeniyle. Bir şey ses çıkarabilir veya kişiden kişiye farklı görünebilir:

Işık gözlerimize girer, ses dalgaları kulaklarımıza girer, kimyasallar burunlarımıza girer ve her şeyin ne olduğu hakkında bir tahminde bulunmak beynimize kalmıştır.

Öyleyse, ilk önce: Bir başkasının ne hakkında konuştuğunu bilmediğini veya düpedüz yalancı olduğunu varsaymak yerine, beyninizin bilgiyi nasıl farklı şekilde işleyebileceğini düşünün.

Beynin nasıl çalıştığıyla ilgili ilginç olan bir başka şey de, yalanı ne kadar sık ​​duyarsak, doğru olduğunu düşünmemiz de o kadar muhtemeldir (şu anda dünya hakkında çok şey anlatıyor). Bir şeyin tekrarlandığını duyduğunuzda, anlaşılması daha kolay hale gelir ve bir şeyin anlaşılması kolaylaştığında, bunun “gerçeklik” olduğunu düşünürsünüz. Sadece bir şeyin kolay hissettirdiği gerçeğinin doğru olmadığı anlamına geldiğini hatırlamak önemlidir.

Sonunda, anıların güvenilmez. Bu uğraşması zor bir şey, çünkü hatıralarımızla tarihimizi ve benlik duygumuzu inşa ettik. Bu şeyler bozulduğunda korkutucu olabilir. Korku genellikle öfkeye yol açar ve öfke bir kavgada asla yardımcı olmaz. Eğer iki insan ne olduğu konusunda hemfikir olamazsa, her ikisinin de gerçeği söylediği, sadece farklı şekilde hatırladığı şey olabilir.

Yavaşça Alçakgönüllülük Ekle

Hatırladığınız ve inandığınız her şeyi sorgulamanın dengesizleştirici hissini önlemek için, yaşamınıza entelektüel tevazuyu azar azar eklemeyi deneyin. Connecticut Üniversitesi felsefe profesörü Michael Lynch Resnick'e insanların kişisel inançlara ihtiyaç duyduklarını söyledi ve bunların hepsi bir dengeleme eylemi.

Lynch, “Kişisel soru, sen ve ben ve her düşünen insanın karşılaştığı varoluşsal soru, 'Başkalarına karşı açık olurken ve aynı zamanda güçlü ahlaki inançlarınızı koruyor musunuz?” diyor. “Bu hepimiz için bir sorun”

Bu, inançlarınızı incelemeye, dünyanızın büyümesine ve değişmesine izin vermek ve onların içindeki kusurları sorgulamaya açık olmak demektir. Ve yanlış olduğunu keşfettiğinde, itiraf etmeyi öğren.

Yanlış olduğunu kabul etmek

Bu, elbette, en zor kısımdır. Ancak başka birinin bakış açısını görme çalışmalarına katılmak istiyorsanız, neden kendinizi durdurmalısınız? Bunu yapmak zor, ama Resnick'e göre, insanlar sizi kendinizi yargılayabileceğiniz kadar sert bir şekilde yargılamadıkları için bu biraz teselli olmalı:

Texas El Paso Üniversitesi'nden bir sosyal psikolog olan Adam Fetterman'ın birkaç  çalışmada bulduğu gibi, yanlış kabul edilme genellikle sert bir şekilde yargılanmıyor. “Birinin yanlış olduğunu kabul ettiğini gördüğümüzde, yanlışlık alıcısı daha toplumsal, daha arkadaş canlısı olarak görülüyor” diyor. Neredeyse hiçbir zaman durum böyle değil, yaptığı çalışmalarda, “yanlış olduğunu kabul ettiğinde, insanlar daha az yetenekli olduğunu düşünüyor”.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 119 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Hatayı Kabullenmek Güçsüzlük Değildir! konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Hatayı Kabullenmek Güçsüzlük Değildir! ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hatayı Kabullenmek Güçsüzlük Değildir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.