Havaalanı Güvenliğinde Yapılmaması Gereken 9 Şey

Havaalanı Güvenliğinde Yapılmaması Gereken 9 Şey
Image by eommina from Pixabay

Havaalanı güvenliği bir sıkıntıdır, ancak insanların güvenli bir şekilde uçabilmek için bunu göz ardı etmesi gerekir. Yapabileceğiniz en iyi şey, güvenliği mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde geçmektir. Bu, hazırlıklı olmak ve sizi ve diğer herkesi geciktirecek ve belki de güvenlik ile başınızı belaya sokacak havaalanı güvenlik hatalarından kaçınmak anlamına gelir.

Havaalanı güvenliğini daha kolay geçmek için ne yapmamanız gerektiğine dair aşağıdaki 10 öneri, sizi uçağınıza zahmetsiz bir şekilde ulaştıracaktır.

1. 100 mililitreden Daha Fazla Sıvı Taşımayın

Bu, sık uçan yolcuların bildiği bir kural. Ancak uçak seyahatini daha az tercih edenler hala çantalarında tam boy şişe şampuan, su ve diğer sıvıları taşıyorlar. Bu durumda güvenlik görevlisi her seferinde, çantayı güvenlik bandından alır, yolcuyu ve çantayı arar, şişeyi bulup atar. Bu yüzden güvenlik sırasının ilerlemesi yavaşlar ve sizinde moraliniz bozulur.

İlaçlar, anne sütü ve bebek maması da dahil olmak üzere bu kuralın birkaç istisnai durumu vardır.

2. Sıvıları ve Jelleri Çantanızın En Derin Yerlerine Koymayın

Seyahat boyutlu sıvıları temiz, şeffaf dörtte bir torbaya koymak yeterli değildir. Çantayı elinizin altında harici bir bölme gibi kullanışlı bir yerde saklayın, böylece tek yapmanız gereken bunlara kolayca ulaşmak ve almaktır.

3. Biniş Kartınızı ve Kimliğinizi Hazır Bulundurmayı Unutmayın

Güvenlik görevlisinin önünde dururken kimliğinizi almak için cüzdanınızı çıkarmak istemezsiniz. Sırada beklerken veya hatta daha iyisi sıraya girmeden evraklarınızı hazırlayın. Sadece sizi ve arkanızdakileri daha hızlı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda güvenlik görevlisini de daha az meşgul edeceksiniz.

4. Kemerinizi, Saatinizi, Ceketinizi vs. Çıkarmak için Beklemeyin

Güvenlikten mümkün olduğunca hızlı geçmenin en iyi yolu, ihtiyacınız olan her şeyin oraya ulaşır ulaşmaz konveyör bandına yerleştirilmeye hazır olmasını sağlamaktır. Kemer veya saat takıyorsanız, sıradayken çıkarın. Ceketinizi veya montunuzu da aynı şekilde çıkarabilirsiniz.

5. Çıkarmanız Gerekmeyen Öğeleri Çıkarmayın

En yaygın havaalanı güvenlik hatalarından biri, ayrı ayrı taranacak tüm elektronik cihazlarınızı çıkarmaktır. Bunu yapmanız gerekmez. Sadece cep telefonundan daha büyük elektronik cihazlar taşıma kutularından çıkarılmalı ve ayrı olarak röntgene sokulmalıdır. Bu, dizüstü bilgisayarları ve tabletleri içerir, ancak telefonları, elektrikli diş fırçalarını veya saç kurutma makinelerini içermez.

Ayrıca, çoğu durumda, güvenlikten geçmeden önce mücevherlerinizi çıkarmanız gerekmez. Alyans ve küpeler gibi daha küçük parçalar genellikle kalabilir. Cihazdan geçerken herhangi bir alarm verirseniz, güvenlik görevlisi, mücevherin çıkarılmasını gerektirebilecek veya gerektirmeyecek sorunu belirlemek size yardımcı olacaktır.

6. Sandalet Giymeyin

Çıplak ayaklarınızı pis bir havaalanının zeminindeki her şeye gerçekten maruz bırakmak istiyor musunuz? Evet, sandaletlerin yürümesi ve çıkarılması kolaydır, ancak farklı ve rahat başka bir ayakkabı giymeyi deneyin.

7. Daha Az Yoğunluktaki Kontrol Noktalarını Tercih Edin

Çoğu büyük havaalanlarında terminal için birden fazla kontrol noktası girişi vardır ve bazıları günün belirli saatlerinde diğerlerinden daha yoğun olabilir. Bu yüzden tüm girişleri gözünüzle kontrol edip en az yoğunluktaki kontrol noktasına hareket edin.

8. Güvenlik Görevlilerine Gereksiz Zorluk Çıkarmayın

Güvenlik noktasından geçmeyecek bir şey için boşu boşuna güvenlik görevlisi işe tartışmayın. Uçağınıza bir an önce ulaşmak için talimatlara uyun. Çünkü o anda tüm yetki bu kişilere aittir ve tartışmak sizi hiçbir yere götürmeyecek, ancak tartışmayı uzatırsanız muhtemelen gözaltına alınırsınız.

9. Ulusal Güvenlik veya Bombalar Gibi Şeyler Hakkında Şaka Yapmayın

Teknik olarak, bir havaalanında ulusal güvenlikle ilgili şakalar yapmak yasadışı değildir, ancak bu, bunu yaptığınızda başınızın belaya girmeyeceği anlamına gelmez. Güvenlik kontrolü sırasında patlayıcılar veya bombalar hakkında şaka yaptıktan sonra çok sayıda yolcu tutuklandı. Şakalarınızın komik veya zararsız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak unutmayın, güvenlik işini yaparken mizah duygusu yoktur. Daima dikkatli olun.

Ogznet.com