Havuç Yemenin Sağlığınıza İnanılmaz Faydaları

Havuç Yemenin Sağlığınıza İnanılmaz Faydaları
Image from pixabay.com

Aslında, sahip olabileceğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir havuç. Tatlı bir tadı ve gevrekliği ile havuç, kendinize iyi bir şeyler yapmaya çalıştığınızda abur cubur isteğinizi yatıştırır. Ayrıca, kanser, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilecek vitamin, antioksidan ve lif bakımından da yüksektir.

Havuçlarını günlük bir alışkanlık haline getirmeniz için 10 önemli neden bulmak için okumaya devam edin.

1. Beta karoten
Havuç, sağlımıza birçok yararı bulunan ve güçlü bir antioksidan olan zengin bir beta karoten kaynağıdır. Vücut, beta karoteni, sağlıklı cildi korumak için A vitaminine dönüştürür. Çalışmalar, beta karoteninin ayrıca akciğerleri, akciğer kanserine yol açan toksinlere karşı koruduğunu göstermektedir.

Ayrıca, günlük olarak beta karoten tüketen ve sigara içmeyi bırakmış kişilerde hem akciğer hem de mide kanseri riskini azalttığı bulunmuştur. Beta karoten bakımından yüksek diğer yiyecekler arasında ıspanak, lahana ve tatlı patates bulunur.

2. Sindirim
Vücudun, sindirim sürecine güç vermek için bazı temel minerallere, vitaminlere, liflere ve enzimlere ihtiyacı vardır ve havuçlarda bu bolca bulunur. Havuç, yiyeceğin sindirim sistemi boyunca ilerlemesine yardımcı olan hem çözünür hem de çözünmeyen lif miktarlarına sahiptir. Beta karoten, lenfositlerinizin sağlığını artıran A vitaminine dönüşür. Lenfositler gıda kaynaklı patojenlerle savaşan hücrelerdir.

Ve son olarak, havuçlar, yiyecekleri sindirim sisteminizde taşımak için gerekli olanlar da dahil olmak üzere, her türlü kasın normal olarak büzülmesi için hayati önem taşıyan iki mineral olan iyi miktarda kalsiyum ve potasyum içerir. Bu nedenlerden dolayı yapılan çalışmalar düzenli olarak havuç yemenin gastrik ülserleri önleyebileceğini göstermektedir.

3. Alkali elementler
Çok fazla asit oluşturan yiyecekleri tüketmenin sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, ancak havuç yemek vücudun faydalı bir pH seviyesine geri dönmesine yardımcı olabilir. Vücut hem asit hem de alkalin gıdalara ihtiyaç duyarken, ikincisine daha fazla ihtiyaç duyar. Günlük yiyecek alımınızın yaklaşık %80'ini havuç ve diğer kök sebzeler gibi alkalize edici gıdalarla almayı deneyin.

Şimdi, pH değerleri vücudunuzda doğal olarak değişir - örneğin mide, olması gerektiği için çok asidiktir. Ve vücut oldukça iyi çalışarak ve idrarınızdaki fazla asidi salgılayarak kanınızın pH değerini ayarlar. Daha fazla alkalize edici gıdalar yemenin önemli olmasının nedeni, bu uygun dengeyi sağlamada vücudunuza daha az baskı yapmasıdır.

4. Potasyum
Potasyum, sıvı seviyelerini dengelemek için sodyum ile ortaklaşa çalışarak, böbreklerinizin sağlığına katkıda bulunur ve yüksek tansiyonu azaltır. Ne yazık ki, ihtiyaç duyduğumuzdan çok daha fazla sodyum alma eğilimindeyiz, çünkü her çeşit işlenmiş gıdayı tüketiyoruz bu günlerde. Havuç, böbreklerinizdeki ve tüm dolaşım sisteminizdeki gerilimi azaltmak için bu dengeyi yeniden hizaya sokmanıza yardımcı olabilir.

5. Diş Sağlığı
Havuçlar diş ve diş etlerinin sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olabilir. İlk olarak, gevrek havuçları yemek, plak birikimini önler. Havuç yemek aynı zamanda ağzınızdaki bakterileri kontrol altında tutmanıza yardımcı olan tükürük üretimini de uyarır. Alkalizasyon kapasiteleri de ağzınızdaki pH değerini dengeleyebilir.

6. Yaralar
Havuçlarda, yaraların iyileşmesini hızlandırabilen iki bileşik vardır - C vitamini ve beta karoten. C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve cildin kritik bir bileşeni olan kollajen üretimi ile ilişkilidir. Beta karoteninin iltihabı azalttığı ve cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir yaranız olduğunda öğününüze daha fazla havuç ekleyebilir ya da bir miktar rendelenmiş havucu haşlaşıp bir argı bezi ile sıkıştırarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

7. Bitkisel gıda
Bitkisel gıdalar doğal olarak oluşan bitki kimyasallarıdır ve bir çok faydaları vardır. Havuçlardaki en güçlü bitkisel gıdalardan biri, kolon kanseri riskini azalttığı ve genel kolon sağlığını desteklediği düşünülen falcarinol'dır. Aslında, havuçtaki bitkisel gıda maddeleri (antioksidanlar dahil) her türlü kanser riskinizi azaltabilir. Havuçlar pişirildiğinde faydalar daha büyük gibi görünmekle birlikte, havuçların istediğiniz şekilde tadını çıkarmaktan çekinmeyin.

8. Karotenoidler
Havuç ayrıca, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılan, karotenoid adı verilen özel bir antioksidan grubuna sahiptir. Bu nedenle, karotenoidler yönünden zengin bir diyet, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilir. Çalışma sonuçları değişkenlik gösterse de, risk azaltma oranı %15-22 aralığındadır.

9. Lifler
Fiberin sindirime nasıl yardımcı olabileceğinden bahsettik, ama diğer şeyler için de harika. Havuç içindeki çözünür lif LDL kolesterolüne bağlanır (bu kötü türdür) ve vücudumuzun onu yok etmesine izin verir. Sonuç olarak kan pıhtılaşma riskini azaltır ve kalp hastalığı için kişiyi daha düşük bir risk grubuna doğru iter. Çözünmeyen lif kabızlığın ve bağırsak tıkanıklıklarının önlenmesine yardımcı olarak hemoroid ve hatta kolorektal kanser gibi sorunların riskini azaltır.

10. Gözler, saçlar, tırnaklar ve cilt
Havuçların dengeli beslenme profili saç, tırnak, cilt ve gözler dahil olmak üzere tüm vücut için iyidir. Fiton besin maddeleri, vücudun yeni hücreler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bileşenlerin bir kısmını sağlar. Bu hiç bitmeyen bir döngüdür, ancak bir beslenme eksikliğiniz olduğunda, yeni hücreler sağlıklı olamayabilir ve ömrünü kısaltır. Sağlıklı genç hücreler berrak gözler, parlayan cilt ve güçlü tırnaklar demektir..

Havuç saklamakla ilgili hatırlanması gereken tek şey soyulmadan sonra en iyi şekilde nemli kalmalarıdır, bu yüzden havuçları sakladığınız kabın üzerine biraz su ekleyin. Bununla birlikte, teknik olarak yemeden önce havuçları soymanız gerekmez. Çoğu insan, kabuğun hafif acı bir tadı olduğu için bunu yapar.

Daha fazla havuç yemeye ikna oldunuz mu? Ayrıca, havuç çok yönlü bir bileşendir. Yani salatalar, patates kızartması ve yahnisinin içine karıştırarak için harika yemekler yapabilirsiniz. Uzun ve sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarmak için yeterli miktarda havuç tükettiğinizden emin olun.

Günde 3 Yumurta Yemeye Başlarsanız Ne Olur?
İlginizi Çekebilir

Günde 3 Yumurta Yemeye Başlarsanız Ne Olur?

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.