Havuç Yemenin Sağlığınıza İnanılmaz Faydaları

Havuç Yemenin Sağlığınıza İnanılmaz Faydaları

Aslında, sahip olabileceğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir havuç. Tatlı bir tadı ve gevrekliği ile havuç, kendinize iyi bir şeyler yapmaya çalıştığınızda abur cubur isteğinizi yatıştırır. Ayrıca, kanser, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilecek vitamin, antioksidan ve lif bakımından da yüksektir.

Havuçlarını günlük bir alışkanlık haline getirmeniz için 10 önemli neden bulmak için okumaya devam edin.

1. Beta karoten
Havuç, sağlımıza birçok yararı bulunan ve güçlü bir antioksidan olan zengin bir beta karoten kaynağıdır. Vücut, beta karoteni, sağlıklı cildi korumak için A vitaminine dönüştürür. Çalışmalar, beta karoteninin ayrıca akciğerleri, akciğer kanserine yol açan toksinlere karşı koruduğunu göstermektedir.

Ayrıca, günlük olarak beta karoten tüketen ve sigara içmeyi bırakmış kişilerde hem akciğer hem de mide kanseri riskini azalttığı bulunmuştur. Beta karoten bakımından yüksek diğer yiyecekler arasında ıspanak, lahana ve tatlı patates bulunur.

2. Sindirim
Vücudun, sindirim sürecine güç vermek için bazı temel minerallere, vitaminlere, liflere ve enzimlere ihtiyacı vardır ve havuçlarda bu bolca bulunur. Havuç, yiyeceğin sindirim sistemi boyunca ilerlemesine yardımcı olan hem çözünür hem de çözünmeyen lif miktarlarına sahiptir. Beta karoten, lenfositlerinizin sağlığını artıran A vitaminine dönüşür. Lenfositler gıda kaynaklı patojenlerle savaşan hücrelerdir.

Ve son olarak, havuçlar, yiyecekleri sindirim sisteminizde taşımak için gerekli olanlar da dahil olmak üzere, her türlü kasın normal olarak büzülmesi için hayati önem taşıyan iki mineral olan iyi miktarda kalsiyum ve potasyum içerir. Bu nedenlerden dolayı yapılan çalışmalar düzenli olarak havuç yemenin gastrik ülserleri önleyebileceğini göstermektedir.

3. Alkali elementler
Çok fazla asit oluşturan yiyecekleri tüketmenin sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, ancak havuç yemek vücudun faydalı bir pH seviyesine geri dönmesine yardımcı olabilir. Vücut hem asit hem de alkalin gıdalara ihtiyaç duyarken, ikincisine daha fazla ihtiyaç duyar. Günlük yiyecek alımınızın yaklaşık %80'ini havuç ve diğer kök sebzeler gibi alkalize edici gıdalarla almayı deneyin.

Şimdi, pH değerleri vücudunuzda doğal olarak değişir - örneğin mide, olması gerektiği için çok asidiktir. Ve vücut oldukça iyi çalışarak ve idrarınızdaki fazla asidi salgılayarak kanınızın pH değerini ayarlar. Daha fazla alkalize edici gıdalar yemenin önemli olmasının nedeni, bu uygun dengeyi sağlamada vücudunuza daha az baskı yapmasıdır.

4. Potasyum
Potasyum, sıvı seviyelerini dengelemek için sodyum ile ortaklaşa çalışarak, böbreklerinizin sağlığına katkıda bulunur ve yüksek tansiyonu azaltır. Ne yazık ki, ihtiyaç duyduğumuzdan çok daha fazla sodyum alma eğilimindeyiz, çünkü her çeşit işlenmiş gıdayı tüketiyoruz bu günlerde. Havuç, böbreklerinizdeki ve tüm dolaşım sisteminizdeki gerilimi azaltmak için bu dengeyi yeniden hizaya sokmanıza yardımcı olabilir.

5. Diş Sağlığı
Havuçlar diş ve diş etlerinin sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olabilir. İlk olarak, gevrek havuçları yemek, plak birikimini önler. Havuç yemek aynı zamanda ağzınızdaki bakterileri kontrol altında tutmanıza yardımcı olan tükürük üretimini de uyarır. Alkalizasyon kapasiteleri de ağzınızdaki pH değerini dengeleyebilir.

6. Yaralar
Havuçlarda, yaraların iyileşmesini hızlandırabilen iki bileşik vardır - C vitamini ve beta karoten. C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve cildin kritik bir bileşeni olan kollajen üretimi ile ilişkilidir. Beta karoteninin iltihabı azalttığı ve cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir yaranız olduğunda öğününüze daha fazla havuç ekleyebilir ya da bir miktar rendelenmiş havucu haşlaşıp bir argı bezi ile sıkıştırarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

7. Bitkisel gıda
Bitkisel gıdalar doğal olarak oluşan bitki kimyasallarıdır ve bir çok faydaları vardır. Havuçlardaki en güçlü bitkisel gıdalardan biri, kolon kanseri riskini azalttığı ve genel kolon sağlığını desteklediği düşünülen falcarinol'dır. Aslında, havuçtaki bitkisel gıda maddeleri (antioksidanlar dahil) her türlü kanser riskinizi azaltabilir. Havuçlar pişirildiğinde faydalar daha büyük gibi görünmekle birlikte, havuçların istediğiniz şekilde tadını çıkarmaktan çekinmeyin.

8. Karotenoidler
Havuç ayrıca, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılan, karotenoid adı verilen özel bir antioksidan grubuna sahiptir. Bu nedenle, karotenoidler yönünden zengin bir diyet, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilir. Çalışma sonuçları değişkenlik gösterse de, risk azaltma oranı %15-22 aralığındadır.

9. Lifler
Fiberin sindirime nasıl yardımcı olabileceğinden bahsettik, ama diğer şeyler için de harika. Havuç içindeki çözünür lif LDL kolesterolüne bağlanır (bu kötü türdür) ve vücudumuzun onu yok etmesine izin verir. Sonuç olarak kan pıhtılaşma riskini azaltır ve kalp hastalığı için kişiyi daha düşük bir risk grubuna doğru iter. Çözünmeyen lif kabızlığın ve bağırsak tıkanıklıklarının önlenmesine yardımcı olarak hemoroid ve hatta kolorektal kanser gibi sorunların riskini azaltır.

10. Gözler, saçlar, tırnaklar ve cilt
Havuçların dengeli beslenme profili saç, tırnak, cilt ve gözler dahil olmak üzere tüm vücut için iyidir. Fiton besin maddeleri, vücudun yeni hücreler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bileşenlerin bir kısmını sağlar. Bu hiç bitmeyen bir döngüdür, ancak bir beslenme eksikliğiniz olduğunda, yeni hücreler sağlıklı olamayabilir ve ömrünü kısaltır. Sağlıklı genç hücreler berrak gözler, parlayan cilt ve güçlü tırnaklar demektir..

Havuç saklamakla ilgili hatırlanması gereken tek şey soyulmadan sonra en iyi şekilde nemli kalmalarıdır, bu yüzden havuçları sakladığınız kabın üzerine biraz su ekleyin. Bununla birlikte, teknik olarak yemeden önce havuçları soymanız gerekmez. Çoğu insan, kabuğun hafif acı bir tadı olduğu için bunu yapar.

Daha fazla havuç yemeye ikna oldunuz mu? Ayrıca, havuç çok yönlü bir bileşendir. Yani salatalar, patates kızartması ve yahnisinin içine karıştırarak için harika yemekler yapabilirsiniz. Uzun ve sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarmak için yeterli miktarda havuç tükettiğinizden emin olun.

Günde 3 Yumurta Yemeye Başlarsanız Ne Olur?

Yumurtalar yıllar boyunca hiç bir neden yokken kötülendiler. Yağ içeriği hakkında çok konuşuldu. Ayrıca yumurta sarısında bulunan kolesterol ile ilgili felaket tellallığı yapıldı. Sonra yumurtaların içinde bulunan hormonlar var, çünkü dişi bir tavuğu..

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.