Ogznet.com
Hayatı Dolu Dolu Yaşamanın 20 Yolu Paylaş:

Hayatı Dolu Dolu Yaşamanın 20 Yolu

Hayatı Dolu Dolu Yaşamanın 20 Yolu

Hayatı Dolu Dolu Yaşamak İsteyenler için 20 İpucu

Hiç yaşadığınız hayattan tam olarak memnun olmadığınızı hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Sanki günler senden habersiz bir şekilde geçiyor gibi mi? Günler akıp gitse de, tatmin edici bir hayat yaşamaya ne zaman başlayabileceğinize dair bir zaman sınırı yoktur.

Hayatı dolu dolu yaşamak için bu 20 ipucuna bir göz atın. Bir kilo verme diyeti gibi, her şey bağlı kalabileceğiniz belli planlarla uygulanabilir. Ve bu yapılacaklar listesi sadece basit değil, aynı zamanda ödüllendiricidir.

1. Durun ve gülleri koklayın; bunu gerçekten yapın..

Durun ve gülleri koklayın.
Image by ivabalk from Pixabay

Dışarıda o kadar çok güzel şey var ki çoğu zaman bunları es geçiyoruz. Her zaman acelemiz var, bilgisayarlara ve telefonlara bağımlıyız ya da sadece bunlardan habersiziz. Öyleyse lütfen bir saniye durun, kuşları izleyin, güneşi hissedin, sık sık doğal güzelliklerin tadını çıkarın.

2. Sosyal medya hesabınızı kendi kişisel sanat galeriniz gibi düzenleyin.

Sosyal medya hesabınızı kendi kişisel sanat galeriniz gibi düzenleyin.
Photo by Erik Lucatero on Unsplash

Galerinizde size neşe vermeyen paylaşımlar olmamalı, öyleyse onları neden Instagram haber kaynağınızda saklayasınız? Sosyal medya hesabınızda gezinmenin keyfini çıkarmak için, özet akışınızı kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kişi ve içeriklerle doldurun. Sosyal medya platformlarınızı bunun için kontrol etmek ve düzenlemek sizin için bir angarya gibi görünmemeli.

3. Her güne şükür ederek başlayın.

Her güne şükür ederek başlayın.
Image by sandropasini from Pixabay

Her sabah şükür ettiğiniz üç şeyi hatırlayarak başlayın. Hiçbir şey çok büyük veya çok küçük değildir. Bunu tam uyandığınızda yapın, böylece günlük işlerin karışıklığında kaybolmayın. Ve gün içinde herhangi bir aksilik olursa, bu listenizi her zaman hatırlayabilir ve tekrar elinizdekiler şükredebilirsiniz.

4. Ağlarken olabildiğince çirkinleşin ve gülerken yüksek sesle gülün.

gülerken yüksek sesle gülün.
Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Ağlamak isterseniz bunu, sümüklü kabarcıklar oluşana kadar hıçkıra hıçkıra yapın. Tam tersi olarak gülünecek bir durum varsa, kendi benliğiniz ile dışarıya aldırış etmeden olabildiğince sesli bir şekilde gülün. Duygularınızı engellemeyin; kendini ifade etmeni kimse durduramaz.

5. Süper kahraman olmadığınızı kabul edin; bunu anlamak dünyanın sonu değil.

Süper kahraman olmadığınızı kabul edin, bu dünyanın sonu değil.
Photo by Steve Halama on Unsplash

Her şeyi yapmak zorunda değilsiniz; hiç kimsenin her şeyi yapması beklenmez. Bir şeyleri üst üste yığıp sonra altında kalmayın. Kendinize dönüp baktığınızda bunun bir maraton olduğunu ve bir kısa mesafe koşusu olmadığını hatırlamış olursunuz.

6. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın!

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın!
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Kendimizi her zaman daha güzel arabaları olan veya daha güzel yada yakışıklı olarak gördüğümüz insanlarla karşılaştırıyoruz, ancak kendinizi kıyaslayabileceğiniz tek kişi önceki benliğinizdir. Bir adım geri giderek kendinize baktığınızda ve bir zamanlar olduğunuzdan daha iyi bir yerde olduğunuzu görürseniz, işte önemli olan budur.

7. Hayatınızın bir kayıt altına alın!

Hayatınızın bir kayıt altına alın!
Photo by Andrew Neel on Unsplash

"Güçlü bir hafızaya" sahip olduklarını söyleyen insanlar bile her zaman bir şeyleri not alırlar. Bir hafta önceki her düşünceyi hatırlamak imkansızdır. Bir şeyi unutmayacağını düşünürsün ama gene de unutursun. Bunları bir günlüğe, bir Vlog'a veya hatta telefonunuzdaki bir ses kaydına kaydedin. İlk başta doğal görünmeyebilir, ancak bir süre sonra bunu doğal olarak yaptığınızı fark edeceksiniz. İyi gün veya kötü gün, tüm deneyimlerinizi not edin. Birkaç ay sonra geri gelip ne yaptığınızı görmek sizin için faydalı olacaktır.

8. Tutamayacağınız bir söz vermeyin veya taahhütte bulunmayın.

Tutamayacağınız bir söz vermeyin veya taahhütte bulunmayın.
Photo by Jukan Tateisi on Unsplash

Bir şeye evet derseniz, onu yerine getirebileceğinizden %100 emin olun. Sadece arkadaşınız üzülmekle kalmaz, sizde görevinizi yerine getiremediğiniz için daha da kötü hissedersiniz. Kendinize olduğunuzdan fazlası için iş veya görev almayın; bu durumda kimse kazanmaz. Kendinize ve zamanınıza karşı dürüst olun.

9. Gizli becerilerinizi ortaya çıkarın!

Gizli becerilerinizi ortaya çıkarın!
Photo by Nicolas Ladino Silva on Unsplash

Muhtemelen unuttuğunuz veya iyi olduğunuzun farkında bile olmadığınız o kadar çok şey vardır ki. Okul sıralarında karar verdiğiniz mesleklerle veya işlerle sıkışıp kalmanıza gerek yok. Yeni şeyler deneyerek kendini şaşırtabilirsin. Belki de çok iyi bir fotoğrafçı olacaksınız, kim bilebilir ki.

10. Küçük şeyler için heyecanlanın.

Küçük şeyler için heyecanlanın.
Photo by Jen Theodore on Unsplash

Bunu açıklamanın en iyi yolu turist gibi davranmaktır! Hani yabancı bir yere turist olarak gittiğinizde gördüğünüz her şey ilginizi çeker ya! Bunu benzer şekilde, normal gibi görünen şeylerin sizi neşelendirmesine izin verin. Yemeğini bitirdiği için kedinize şirinlikler yapın ya da küçük çocuğunuzun yaptığı basit bir görevi tamamlamasını ayakta alkışlayın! Eğlencelidir ve küçük kazançları takdir etmenizi sağlar.

11. Rahat olun ve kendiniz olun!

Rahat olun.
Photo by Macro.jr on Unsplash

Kendinizi bu kadar ciddiye almayın! Hayat yolculuğudaki tek kişinin sen olmadığını bilmelisin; sen çok daha büyük bir resmin küçük bir parçasısın. Hepsi sana bağlı değil ve sen de yalnız değilsin. O zaman kendin ol ve kendini rahat bırak.

12. Arkadaşlarınız için bir sağ kol olun!

Arkadaşlarınız için bir sağ kol olun!
Photo by Helena Lopes on Unsplash

Arkadaşlarınızın başarılı olduğunu görmek en iyi duygulardan biri olabilir. Öyleyse başarılı olmalarına yardım edin! Onların başarısı için gayret eden kişi olun, onları motive edin, onları destekleyin ve zor zamanlarda onların yanlarında olun. Onların mutluluğunun bir parçası olmak, sizinkine de katkıda bulunabilir!

13. Bir yapılacaklar listesi yapın.

Bir yapılacaklar listesi yapın.
Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Bir yapılacaklar listesi yapmak herkes için kolay bir iş değildir! Tüm yapılacakları tek bir yerden görmek, ilk başta gözünüzü korkutabilir. Ama sonra yapılanların üzerini çizmek ve listeyi kısaltmak sizi daha çok motive eder. Yapılan bir işin üzerini çizmek saf serotonin kaynağıdır.

14. Anı yaşayın ve kendiniz olun.

Anı yaşayın ve kendiniz olun.
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Patronunuzun iş yerinde ne dediğini veya bu akşam akşam yemeğinde ne yapacağınızı düşünmeyin. Anı yaşayın ve orada olun; çünkü bu anı asla geri alamayacaksın. Yaşadığın anda olmazsan düşünceler içinde kaybolman daha kolay olur.

15. Rahata alışmayın ve biraz risk alın!

Rahata alışmayın ve biraz risk alın!
Photo by Sammie Vasquez on Unsplash

Rahat yaşamınızın dışında çok güzel şeyler olabilir. Hayattaki her şey ya bir ders ya da bir kazanımdır; hata yaptım demek yok; önemli olan denemek! Yaşamak için tek bir hayatınız var, öyleyse onu harika bir hikaye haline getirin. Keşke diyerek yapamadığınız şeylerin çetelesini tutmak yerine hayatınıza biraz değişiklik katın.

16. Zihinsel ve fiziksel karmaşadan kurtulun.

Zihinsel ve fiziksel karmaşadan kurtulun.
Photo by Jared Rice on Unsplash

Hepimizin her gün ayak uydurması gereken bir çok şey var. Ama gerçekten önemli olmayan tüm zihinsel dağınıklığımızdan kurtulursak, emin olun zihnimizdeki alanın %50'sini boşaltabiliriz. Her güne kafanızda temiz bir düşünce yapısı ve masanızın üzerinde temiz bir yazı tahtasıyla başlayın. Tam olarak neye bakılması ve neyin üzerinde düşünülmesi gerektiğine ve neyin gerçekten önemli olduğuna karar verin.

17. Dört gözle bekleyeceğiniz şeyler olsun!

Dört gözle bekleyeceğiniz şeyler olsun!
Image by Alexas_Fotos from Pixabay

İster yarın çocuğunuzun doğum günü ister 6 ay içinde tatil olsun, hazırlanacak ve heyecanlanacak bir şeyleriniz olsun! Gündeminizde dört gözle bekleyeceğiniz bir şey olması, her günü biraz daha çekici hale getirir.

18. Değerinizi bilin ve kendinizi küçümsemeyin.

Değerinizi bilin ve kendinizi küçümsemeyin.
Image by Alfonso Cerezo from Pixabay

Öz sevgiyi uygulayın, değerinizi bilin ve asla daha azına razı olmayın. Saygı artık sunulmuyorsa masadan ne zaman ayrılacağınızı bilin. Senden bir tane daha yok. Dönüp kendine bakman gerekiyor, yani türünün tek örneği olan bir kendine.

19. Açık fikirli olma zamanı geldi!

Açık fikirli olma zamanı geldi
Image by Devanath from Pixabay

Geçen yıldan bu yana dünya altüst oldu. At gözlüklerimizi çıkarmak ve ufkumuzu genişletmek için daha iyi bir zaman yok. Öğrenmeyi veya büyümeyi asla bırakmayın; görülecek çok şey var. "Açık fikirli olun, boş bir sayfa aç."

20. Hayatı daha ağır çekimde yaşayın!

Hayatı daha ağır çekimde yaşayın!
Photo by Katie Moum on Unsplash

Gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın. Arabaya atlayın ve en sevdiğiniz şarkının sesini açıp yola çıkın. Sabah işe gitmeden önce etrafta dolaşmak için kendinize biraz zaman ayırın. Yavaşlayın ve günlerinizin tadını çıkarın.  Eğer hayatta acele edersen, manzarayı ve nereye gittiğiniz hissini kaçırırsın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!