Hayatımızın En Mutlu İki Yılı

Hayatımızın En Mutlu İki Yılı

/ Okuma süresi: 2 dk, 9 sn / Yorum (0)
A A A

Derinlemesine dündüğünüzde  özellikle mutlu hissettiğiniz belirli yıllar var mı? Üniversite yıllarınız mı? Sonunda hayalinizdeki işe başladığınız zaman mı? Araştırmacılar, mutluluğun yaşamın iki noktasında zirve yaptığını keşfetti ve muhtemelen biri geçmiş olsa bile, diğeri henüz gelmedi.

Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu'ndaki Ekonomik Performans Merkezi, (Centre of Economic Performance) 17-85 yaş arası 23.000 Alman yetişkinle görüşerek yaşam doyumu hakkında bilgi verdi ve önlerindeki  beş yıl içinde ne kadar mutlu olacaklarını öngörmelerini istedi. Belli bir süre sonra, aynı kişilerle gerçeğin beklentilerine uyup uymadığını görmek için tekrar röportaj yapıldı.

Ekip, 20 ile 70 yaşları arasında mutluluğun U eğrisi şeklinde olduğunu keşfetti. Mutluluk seviyesi  23 ve 69 yaşlarında zirveye ulaşmaktaydı.Enerji ve geleceğe dair umutla dolu olunan 23 yaş, bu iki yılın içinde en tahmin edilebilir olanı. Ancak 69, muhtemelen bilinmeyenin stresini geride bıraktığımız ve hem profesyonel hem de kişisel anlamda emeğimizin meyvelerinin tadını çıkarabileceğimiz bir yaş.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar gençlerin gelecekteki mutluluk öngörülerini abartma eğiliminde olduklarını, yaşlı insanların ise bunu hafife alma eğiliminde olduklarını belirtti. Dolayısıyla takip eden görüşmelerde yirmili yaşlarını süren kişiler son beş yılda hayal kırıklığına uğradığını bildirdi (kariyer stresi, flört faciaları), altmışlı yaşlarını süren kişiler ise hayatlarının gidişatlarından sürpriz bir şekilde memnundular.

Bizi mutlu edeceğini hayal ettiğimiz şeyler bizi kaçınılmaz olarak hayal kırıklığına uğratır (dedikleri gibi beklenti mutluluk hırsızıdır) ve araştırmalar hayatın basit zevklerine öncelik verdiğimizde daha iyi hissettiğimizi gösteriyor. Güneşli bir günde dışarıda yürümek, düzenli endorfin artırıcı egzersizler yapmak, en sevdiğimiz müziği dinlemek, yakın arkadaşlıklar kurmak ve şükran duymak - başka bir deyişle mutlu olmayı seçmek – hayatı daha yapıcı olarak yaşamanın güvenli yollarıdır.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 145 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Hayatımızın En Mutlu İki Yılı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Hayatımızın En Mutlu İki Yılı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hayatımızın En Mutlu İki Yılı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.