Beş Adımda Web Sitenizin Hemen Çıkma Oranınızı Azaltma

Beş Adımda Web Sitenizin Hemen Çıkma Oranınızı Azaltma
Image by Pexels from Pixabay

Web sitenizde yüksek bir hemen çıkma oranı yaşıyorsanız, sitenizdeki ziyaretçileri nasıl daha uzun süre sitede tutacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir ziyaretçi, sitenizdeki bir sayfayı görüntüledikten hemen sonra ayrılıyorsa, büyük olasılıkla sitenizde istediği şeyi bulamadı veya kötü bir deneyim yaşadı (reklam gösterimleri vs. nedeniyle). Bu, hemen çıkma oranının yüksek olmasına neden olur. Hemen çıkma oranı; tek bir sayfayı görüntüledikten sonra web sitenizden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesidir.

Hemen çıkma oranı nasıl belirlenir?

Hemen çıkma oranı verileri doğrudan Google Analytics'ten alınır. Hemen çıkma oranınızı, analiz bölümünüzdeki Kitle> Genel Bakış sayfasında görebilirsiniz.

Google Analytics bir ekran görüntüsü

Şimdi hemen çıkma oranını azaltmak için okumaya devam edin ve aşağıda verilen çözüm yollarını sitenizde uygulamayı deneyin.

1. Blog Sayfalarında İlgili Yayınlara Link Verme

Ziyaretçiler arama moturu veya diğer yollardan sitenize geldiklerinde ilk gördükleri sayfa genellikle blog yazısının olduğu sayfadır. Bu yüzden bu sayfalar içinde ilgili yayınlara bağlantılar vererek, ziyaretçilere aynı konu hakkında daha fazla blog okuma ve arşivinizdeki benzer yayınları keşfetme şansı verirsiniz. Ziyaretçilerinize daha fazla içerik göstererek onları potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz.

ilgili içerik örneği

İlgili yayınlardan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç ipucu:

  • İlgili yayınlara daha fazla yer açmak ve daha belirgin hale getirmek için ızgara biçimini seçin.
  • Küçük resimlerinizin ilgili içeriğinizi görsel olarak daha çekici hale getirmesini sağlayın.
  • Bölüm başlığını özelleştirerek ziyaretçileri diğer yayınlarınızı tıklamaya ve okumaya teşvik edin.

2. Resimler ve Galerilerle Blog Metnini Parçalara Ayırın

Uzun yazı paragrafları blog yayınlarınızı okumayı zorlaştırabilir. Artık her şeyin çok hızlı tüketildiği bir çağda yaşıyoruz ve birçok kişi içeriği okumak yerine gözden geçirmeyi tercih eder. Yayınları kolayca okunabilir hale getirmek için alt başlıklara ayrılmış kısa paragraflar olarak yazarak daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Bu, ziyaretçileri içeriğinizi bütünüyle okumaya teşvik edebilir.

Yayınlarınıza biraz çeşitlilik katmak için blog metnini resimlerle de bölümlere ayırabilirsiniz. Resimler, yazınıza daha fazla derinlik katmak için akıllıca bir yoldur. Bu yüzden, her gönderinin bir veya iki resim içerdiğinden emin olun.

İlginizi
çekebilir
9 Adımda Blog Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Arttırma

3. Sitenize Bir Arama Motoru Ekleyin

Ziyaretçilerin aradıkları bilgileri kolayca bulabilmelerini sağlamanın en iyi yolu, sitenize bir arama kutusu eklemektir. Bu, aradıkları konu ile alakalı sonuçlar bulmalarına yardımcı olur.

Kullanıcıların web sitenizde aradıkları içeriği daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için sitenize Google Özel Arama ile bir arama kutusu ekleyebilirsiniz. Böylece daha geniş hacimde içerik araması yaptırabilirsiniz. Ayrıca arama için AdSense'i kullanarak, gösterdiğimiz reklamlardan para da kazanabilirsiniz.

4. Sitenizi Tüm Ekran Tiplerine Karşı Duyarlı Hale Getirin

Duyarlı web site, çeşitli ekran türleri ve boyutlarında çalışacak şekilde yapılandırılmış olması demektir. Bu artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü dünya çapında site trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonları aracılığıyla oluyor.

Duyarlı web tasarımı, hemen çıkma oranlarını azaltmanıza, dönüşümleri ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmenize ve ziyaretçilerinize mümkün olan en iyi deneyimleri sunmanıza yardımcı olabilir.

5. İçeriğinizi Yazım Hatalarına Karşı Denetleyin

Sayfalarınızda veya blog yazılarınızda göze çarpan yazım hataları veya dilbilgisi hataları olmaması çok önemlidir. Profesyonel görünmemenizin yanı sıra, çok sayıda hata içeren bir yayın dikkat dağıtıcıdır ve bu da ziyaretçilerin sitenizi terk etmesine neden olabilir.

İlginizi
çekebilir
Binlerce Ziyaretçi Çeken Blog Yazıları Nasıl Oluşturulur?

Dönüşümlerinizi artırmak için hemen çıkma oranınızı düşürün
Hemen çıkma oranınızı azaltmak, ziyaretçileri sadık ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürme şansını artırır.

Kaynak : https://jetpack.com/2018/08/24/reduce-your-bounce-rate/
Ogznet.com