Hemoroidler: Türleri, Nedenleri ve Tedavileri

Hemoroidler: Türleri, Nedenleri ve Tedavileri

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Image by Darko Djurin from Pixabay

Hemoroid ağrınız varsa, yalnız değilsiniz. Her dört kişiden üçünün hayatlarının bir noktasında hemoroid geçireceği tahmin edilmektedir. Peki halk arasında basur da denilen Hemoroid nedir? Nasıl Tanı konulur ve tedavi edilir? İşte Hemoroid hakkında merak edilenler ve cevapları.

Uyarı: Burada verilen bilgiler tanı veya tedavi için verilmemiştir. Lütfen tanı ve tedavi için doktora başvurunuz.

Hemoroid Nedir?

Hemoroidler, anüsteki ve alt rektumdaki dilate (genişlemiş) kan damarlarının kümeleridir. Rektum, kalın bağırsağın anüse çıkmadan önceki son alanıdır. Anüs, dışkının vücudu terk ettiği sindirim sisteminin sonudur.

Bazen damarlar genişlediğinde ve duvarları dışkı geçerek gerildiğinde, inceldiğinde ve tahriş olduğunda hemoroid şişer. Hemoroidler iki genel kategoriye ayrılır:

İç, rektumdan kaynaklanan ve dış, anüsten kaynaklanana olmak üzere.

Hemoroidler insanlık tarihi boyunca ağrı ve tahrişe neden olmuştur. Bu kelime Yunanca, “kan akması” anlamına geliyor, yani kan akıtabilen damarlar. Hemoroid ağrınız varsa, yalnız değilsiniz. Her dört kişiden üçünün hayatlarının bir noktasında hemoroid geçireceği tahmin edilmektedir. Napolyon bile Waterloo'daki yenilgisi sırasında şiddetli ağrı ile dikkatini dağıtan hemoroidlerden muzdaripti.

Genişlemiş Hemoroid Belirtileri

Genişlemiş hemoroid aşağıdaki gibi semptomlarla ilişkilidir

 • kaşıntı,
 • mukus akıntısı,
 • anüste yanma,
 • şiddetli acı,
 • bağırsağın gerçekten boş olmadığı hissi ve
 • ağrısız kanama.

Bu makalede, tıp uzmanları hemoroid ağrısının nereden geldiğini, hemoroidlerin nasıl hissedildiğini ve nasıl teşhis edildiğini açıklamıştır. Daha sonra, hem evde hem de hastanede hemoroid için çeşitli tedavileri ve her bir hemoroid tedavisinin olumlu yanlarını ve dezavantajlarını göreceksiniz.

İç Hemoroid

İç hemoroidler rektumun iç astarında oturur ve önemli ölçüde genişlemedikçe belirgin değildir, bu durumda hissedilebilirler. İç hemoroidler genellikle ağrısızdır ve bağırsak hareketiyle rektal kanamaya neden oldukları için belirginleşir.

Bazen iç hemoroidler anüs dışında prolapser veya çıkıntı yapar. Eğer öyleyse, onları çevredeki bölgeden daha pembe olan nemli cilt pedleri olarak görebilir veya hissedebilirsiniz. Bu düşmüş hemoroidler acıtabilir, çünkü anüs ağrı algılayan sinirlerle doludur. Bu gibi kaymış hemoroidler genellikle kendi başlarına rektuma geri döner. Eğer olmazsa, yavaşça yerine itilebilirler.

Dış Hemoroid

Dış hemoroidler, anusu çevreleyen derinin altında bulunur ve iç hemoroidlerden daha düşüktür. Şiştiklerinde hissedilebilirler ve aşağıdaki belirtilere neden olabilirler

 • kaşıntı,
 • ağrı veya
 • bağırsak hareketi ile kanama.

Harici bir hemoroid dışarıya sarkarsa (genellikle dışkı çıkarma sırasında), bunu görebilir ve hissedebilirsiniz.

Bazen kan pıhtıları bu tip düşmüş hemoroid içinde oluşur ve bu da tromboz adı verilen son derece ağrılı bir duruma neden olabilir. Bir hemoroid tromboze olursa, oldukça korkutucu görünebilir, mor veya maviye dönebilir ve muhtemelen kanayabilir.

Görünüşlerine rağmen, tromboze hemoroidler genellikle ciddi değildir, ancak çok acı verici olabilirler. Birkaç hafta içinde kendi başlarına düzelirler. Ağrı dayanılmazsa, doktorunuz genellikle kan pıhtısını tromboze hemoroidden kaldırabilir, bu da ağrıyı durdurur.

Hemoroid Kimleri Etkiler?

Çoğu insanın, hemoroidlerin anormal olduğunu düşünmesine rağmen, hemen hemen herkes bunlara sahiptir. Hemoroidler bağırsak hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olur. Hemoroid, anormal ya da sadece damarların hemoroidal kümeleri büyüdüğünde bir hastalık olarak kabul edilebilir.

Hemoroid neredeyse herkesde görülür ve insanların yaklaşık % 75'i bir noktada genişlemiş hemoroid sorununu yaşayacaktır. Bununla birlikte, hemoroid sorunları nedeniyle insanların sadece % 4'ü doktora gider. Sorunlara neden olan hemoroidler erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak bulunur ve yaygın olarak 45 ila 65 yaşları arasında görülür.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid, anal veya rektal damarlardaki şişlikten kaynaklanır. Bu onları tahrişe yatkın hale getirir.

Bu şişmeye, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şey neden olabilir;

 • obezite,
 • gebelik,
 • uzun süre ayakta durmak veya oturmak,
 • tuvalet yaparken zorlama,
 • kronik kabızlık veya ishal,
 • düşük lifli gıdalar tüketmek,
 • öksürme,
 • hapşırma,
 • kusma ve
 • fiziksel bir iş yaparken nefesi tutup zorlanmak.

Yediğimiz Yiyecekler Hemoroidi Nasıl Etkiler?

Sürekli olarak yüksek lifli gıdalar tüketen kişilerin hemoroid olma olasılığı daha düşüktür

Yediğimiz şeylerin hemoroidlere neden olma ve onları önlemede büyük etkisi olduğuna inanılmaktadır. Sürekli olarak yüksek lifli gıdalar tüketen kişilerin hemoroid olma olasılığı daha düşüktür, işlenmiş gıdalar tüketen kişilerde ise daha yüksek hemoroid riski vardır.

Düşük lifli bir gıda tüketimi sizi kabız yapabilir, bu da hemoroidlere iki şekilde katkıda bulunabilir. Birincisi, tuvaleti yaparken zorlanmalar. Ayrıca şişmiş damarları daha da tahriş eden sert dışkılar üreterek hemoroidi ağırlaştırır.

Ağrısız Kanama

En yaygın hemoroid semptomu ağrısız kanamadır. Bir hemoroid hastası dışkılarının dışında, tuvalet kağıdında veya tuvalete damlayan parlak kırmızı kan fark edebilir.

Kanama genellikle tedavi olmadan kendi kendine düzelir. Bununla birlikte, bağırsak hareketi ile rektal kanama asla normal değildir ve bir doktora başvurulmalıdır. Hemoroidler, bağırsak hareketi ile kanamanın en yaygın nedeni olsa da, aşağıdakiler kanamanın başka nedenleri olabilir:

 • enflamatuar bağırsak hastalığı,
 • kan pıhtılaşma sorunları,
 • fistüller ve / veya çatlaklar
 • enfeksiyon ve
 • tümörler.

Şiddetli Hemoroid ve Hafif Hemoroid: Aşamalar

Birçok doktor, hemoroidleri dört aşamada sınıflandıran bir derecelendirme sistemi kullanır:

 1. Birinci derece hemoroidler: Kanama olan, ancak prolapsus olmayan hemoroidler. Bunlar hafifçe büyümüş hemoroidlerdir, ancak anüsün dışına çıkıntı yapmazlar.
 2. İkinci derece hemoroidler: Tek başına (kanamalı veya kanamasız) prolapsan ve geri çekilen hemoroidler. Bunlar dışkı çıkarma gibi belirli aktiviteler sırasında anüsten çıkabilir ve daha sonra vücudun içine geri dönebilir.
 3. Üçüncü derece hemoroidler: Prolapsusu olan ve bir parmakla geri itilmesi gereken hemoroidler.
 4. Dördüncü derece hemoroidler: Anal kanalda ilerleyen ve geri itilemeyen hemoroidler. Dördüncü derece hemoroidler ayrıca tromboze (kan pıhtıları içeren) veya rektum astarının çoğunu anüsten çeken hemoroidleri içerir.

Sarkmış İç Hemoroid Belirtileri

Hemoroidler, kan damarları şiştiğinde ve rektumdaki yerlerinden anüs boyunca uzandığında prolapsus olurlar. Anal kanalda hemoroid, geçen dışkı, özellikle kabızlık ile ilişkili sert dışkı travmasına maruz kalır. Travma, dışkı geçtiğinde kanamaya ve bazen ağrıya neden olabilir.

Prolapsan hemoroid genellikle kendi başına anal kanala veya rektuma döner veya bir parmakla içeri itilebilir, ancak bir sonraki bağırsak hareketi ile tekrar düşer.

Tromboze Dış Hemoroid Belirtileri

Dış hemoroidler anüste şişkinlik olarak hissedilebilir, ancak genellikle iç hemoroidlere özgü semptomların birkaçına neden olurlar.

Dış hemoroidler, içlerinde kan pıhtılaşması durumunda sorunlara neden olabilir. Buna tromboz denir. Böyle bir hemoroit trombozu, çok acı verici olur ve genellikle tıbbi yardım gerektirir.

Tromboze hemoroid yara izi bırakarak iyileşebilir ve anüste çıkıntı yapan bir cilt lekesi bırakabilir. Bazen, leke büyüktür, bu da anal hijyeni (temizlemeyi) zorlaştırabilir veya anusu tahriş edebilir. Böyle bir hemoroid ortadan kalktıktan sonra bile, artık bir cilt lekesi kalabilir ve bunun cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Hemoroidlerin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Birçok insan için hemoroid çok uzun sürer. Devam eden ağrı özellikle 50 yaşın üzerindeki insanlar için yaygındır. Birçok insan için hemoroidal ağrı tedaviden yıllar sonra geri döner ve gider, zamanla bu döngü daha yaygın hale gelir.

Hemoroidler Kendi Başlarına Düzelir mi?
Bazen düzelirler. Daha küçük hemoroidler sadece birkaç gün içinde kaybolmaya yatkındır. Bu süre zarfında alanı olabildiğince temiz tutarak rektal alanınızı daha fazla tahriş etmekten kaçınmak iyi bir fikirdir.

Hemoroidden Nasıl Kurtulunur?
Daha sert hemoroid vakaları kendi başlarına düzelmeyebilir. Reçetesiz seçenekleri denedikten sonra, diğer tedavi seçenekleri hakkında bir doktora başvurmanız gerekecektir.

Hemoroidlerden Nasıl Kurtulunur: Tanı ve Tedaviler

Hemoroidlerden Nasıl Kurtulunur: Tanı ve Tedaviler

Hemoroidi olan çoğu kişi bunları;

 • bağırsak hareketinden sonra kendilerini sildiklerinde dış hemoroid yumrularını hissetmek,
 • klozet veya tuvalet kağıdına kan damlacıklarını görmek, veya
 • bağırsak hareketlerinden sonra sarkan bir hemoroid (anüsten çıkıntı) hissetmek.

Semptomları dinleyen bir doktor, anüs ve anal bölgenin dikkatli bir şekilde incelenmesi temelinde tanıya başlayabilir. Hekim hemoroidleri tanımlamak için elinden geleni yapmasına rağmen, belki de farklı tedavi gerektiren hemoroid benzeri semptomların diğer nedenlerini de hesaba katmalıdır;

 • anal çatlaklar,
 • fistül,
 • ülseratif kolit gibi bağırsak bozuklukları,
 • kan pıhtılaşma bozuklukları,
 • perianal (anüs çevresinde) cilt hastalıkları,
 • enfeksiyonlar ve
 • tümörler.

Hemoroid Hakkında Bir Doktora Görünmek

Birçok insan hemoroid sorunları hakkında doktora gitmekten utanır, bu yüzden muhtemelen % 75'iniz zaman içinde bir anda genişlemiş hemoroid geçirse bile doktora sadece % 4'ü gitmektedir. Utanma duygusuna rağmen, hemoroidler her zaman profesyonelce incelenmelidir. Tıbbi muayene yaptırmak, doktorunuzun etkili bir tedavi önermesine yardımcı olur ve ayrıca belirtileriniz için daha ciddi nedenleri düşünmeye yardımcı olur. Doktora gittiğinizde, muhtemelen belirtilerinizi tanımlamanız istenir. Doktor, anüsünüzün iltihaplı olup olmadığını ve genişlemiş hemoroidlerin olup olmadığını görmek için bir muayene yapacaktır.

Doktor, dışkınızda kan görüp görmediğinizi bilmek ister, bu da bağırsak endoskopi muayenesine neden olabilir. Doktor muhtemelen bir dijital rektal muayene ile olağandışı bir şey olup olmadığını kontrol edecektir.

Bu biraz utanç verici ve rahatsız edici olsa da, hemoroid muayenelerinin genellikle ağrısız olduğunu unutmayın. Ayrıca, doktorunuz bu tür bir problemi önemsemeye alışıktır, ki bu çok yaygındır.

Hemoroidleriniz büyümüşse, doktor muhtemelen bir proktoskopi önerecektir. Proktoskopi sırasında, rektumunuzu kaplayan zarları incelemek için ışıklı ve lensli kısa bir tüp kullanılacaktır. Bu, doktorunuzun genişlemiş hemoroidleri görmesine ve boyutlarını belirlemesine izin verecektir. Yine, bu prosedür genellikle ağrısızdır.

Hemoroidler Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Hemoroid sizi öldürebilir mi? Her şeyden önce, hemoroidlerin kolorektal kanserle hiçbir ilişkisi yoktur; hemoroidlerin kendileri nadiren yaşamı tehdit eder. Ancak, bazı nadir anal kanserler de dahil olmak üzere daha ciddi hastalıkların bazı semptomlarını gösterirler. Bu yüzden bir doktorun teşhisi çok önemlidir.

İç Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir: Teşhis

Hemoroit anüsten dışarı taşarsa, iç hemoroid tanısı kolaydır. Eldivenli bir parmakla rektal muayene derin hemoroidleri ortaya çıkarabilse de, rektal muayene anal kanalda ve bitişik rektumda başlayan az görülen kanserlerin tanısında daha yararlıdır.

İç hemoroidler için daha kapsamlı bir inceleme, bir proktoskopa benzer, ancak daha küçük bir anoskop kullanılarak görsel olarak yapılır. Kanama varsa, rektal alanın üzerindeki kolonun hemoroid dışındaki kanamanın diğer önemli nedenlerini bulmak için incelenmesi gerekir.

Dış Hemoroidleri Nasıl Tedavi Edelir: Teşhis

Dış hemoroidler, şişlik ve / veya anüsü çevreleyen koyu alanlar olarak görünür. Topak şeklinde ise, hemoroid trombozu olduğunu gösterir. Bununla birlikte, herhangi bir yumru dikkatli bir şekilde takip edilmelidir ve hemoroid gibi davranabilen anal bölgede görülen kanserler olabileceğinden hemoroid olarak kabul edilmemelidir.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Büyümüş hemoroid tedavisi önemlidir, çünkü zamanla kötüleşir. Hemoroidler diyet, reçetesiz satılan ilaçlar gibi çeşitli önlemlerle tedavi edilir;

 • anti-enflamatuar ağrı kesiciler,
 • kremler,
 • losyonlar,
 • jeller,
 • pedler ve
 • silme bezleri,

ve aşağıdaki çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur;

 • skleroterapi,
 • lastik bant ligasyonu ve
 • cerrahi müdahale.

Hemoroid Hastalığına Hangi Bölümler Bakar?

Bu hastalık, gastroenterolog veya bir proktolog (kolorektal cerrah olarak da bilinir) alanına girer. Proktologlar cerrahi tedavilerde uzmanlaşırken, gastroenterologlar sindirim hastalıkları konusunda uzmandır.

Hemoroidim Varsa Ne Yemeliyim?

Hemoroidli bireyler lifli gıdalar tüketerek dışkılarını yumuşatmalıdır.

Lif, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur

 • taze ve kuru meyveler,
 • sebzeler,
 • kepekli tahıllar ve
 • hububat.

Genel olarak, günde 20 ila 30 gram lif tavsiye edilir. Lif alımını arttırmak için lif takviyeleri de kullanılabilir.

Dışkı yumuşatıcılar ve çok sıvı tüketilmesinin yanı sıra bağırsak hareketlerini uyaran maddeler olan laksatifler de önerilebilir. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalarda lif, sıvılar ve dışkı yumuşatıcılarının faydaları hemoroidal kontrol açısından iyi test edilmemiştir.

Hemoroid Nasıl İyileşir: Reçetesiz satılan ilaçlar

Hemoroid tedavisinde kullanılan ürünler

 • merhem
 • kremler,
 • jeller,
 • fitiller,
 • köpükler ve
 • pedlerdir.

Anüs çevresinde kullanıldığında, merhemler, kremler ve jeller ince bir kaplama olarak uygulanmalıdır.

Hemoroit Ev Çözümleri: Sıcak Oturma Banyosu

Bir oturma banyosu (sadece kalçaların ılık veya tuzlu suya batırıldığı bir banyo), 15 ila 20 dakika boyunca günde üç kez 5-6 cm'lik ılık bir suda oturmayı ifade eder. Bir oturma banyosu hemoroid iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Her oturma banyosundan sonra anal alanı tamamen kurutmak, rektal bölgenizi çevreleyen cildi tahriş eden nemi en aza indirmek önemlidir.

Hemoroid Tedavisi: Dışkı Yumuşatıcıları

Dışkı yumuşatıcıları yardımcı olabilir, ancak hemoroid bulunduğunda, sıvı dışkı bile anüsün iltihaplanmasına ve enfeksiyonuna neden olabilir. Doktorunuz ve eczacılar, dışkı yumuşatıcılarının hemoroid tedavisi olarak kullanımını sormak için iyi kaynaklardır.

Hemoroid Tedavisi: Skleroterapi

Skleroterapi, hemoroid için en eski tedavi biçimlerinden biridir. Bu tedavide, hemoroidin tabanına bir sıvı (fenol veya kinin üre) enjekte edilir.

Skleroterapi hemoroidin küçülmesine neden olur. Skleroterapiden sonra ağrı oluşabilir, ancak genellikle ertesi gün azalır. Hemoroid semptomları sıklıkla birkaç yıl sonra geri döner ve daha fazla tedavi gerektirebilir.

Hemoroid Tedavisi: Lastik Bant Ligasyonu

Lastik bant ligasyonunda, rektum içindeki hemoroidin tabanına bir lastik bant yerleştirilir. Bant kan dolaşımını keser ve hemoroid birkaç gün içinde kaybolur.

Lastik bant ligasyonu birinci, ikinci ve üçüncü derece hemoroidlerle kullanılabilir ve skleroterapiden daha etkili olabilir. Semptomlar sıklıkla birkaç yıl sonra tekrarlanır, ancak genellikle daha fazla ligasyon ile tedavi edilebilir.

Ligasyonun en sık görülen komplikasyonu ağrıdır. Bununla birlikte, hemoroidleri (selülit) çevreleyen dokularda ligasyondan bir veya iki hafta sonra kanama veya bakteriyel enfeksiyon oluşabilir.

Hemoroid: Cerrahi

Hastaların büyük çoğunluğu semptomlara neden olan hemoroidlerini cerrahi olmayan tekniklerle yönetebilir. Ameliyat dışı tedavi tercih edilir çünkü daha az ağrı olur.

Hemoroid erken tedavi edilirse hastaların % 10'undan daha azında ameliyat gerektiği tahmin edilmektedir.

Hemoroidektomi olarak bilinen hemoroidlerin cerrahi olarak çıkarılması üçüncü veya dördüncü derece hemoroidli hastalar için uygulanır.

Hemoroid: Önleme

Hemoroidi önlemenin en iyi yolu dışkılarınızı yumuşak tutmaktır, böylece geçmeleri kolaydır ve zorlama gerekmez. Yüksek lifli bir gıdalar yemek ve bol miktarda sıvı içmek (her gün altı ila sekiz bardak) sağlıklı kalmanıza ve dışkılarınızı yumuşak tutmanıza yardımcı olabilir ve kabızlığı ve tuvalette zorlanma ihtiyacını azaltarak yeni hemoroid gelişme riskini azaltabilir 

Kaynak : https://www.onhealth.com/content/1/hemorrhoid_treatment
Ogznet.com