Ogznet.com
Her Gün Balık Yerseniz Ne Olur? Paylaş:

Her Gün Balık Yerseniz Ne Olur?

Her Gün Balık Yerseniz Ne Olur?

Doktorlar, cıva zehirlenmesi riski olmadan, sağlığımız açısından faydalı olması için haftada yaklaşık 2-3 kez balık yemeyi önermektedir. Peki her gün balık yemek faydalı değil midir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Balık gerçekten faydalı bir besindir. Her gün yemek, tavsiye edilen günlük alınması gereken besin miktarı açısından çok sayıda hayati besin, protein ve sağlıklı yağlar sağlar. Öte yandan, cıva zehirlenmesi zayıflatıcı nörodejeneratif bozukluklara neden olur.

Civa zehirlenmesi nedir?

Çok fazla balık yemenin en büyük sıkıntısı cıva zehirlenmesidir. Civa doğal olarak oluşan bir maddedir ve küçük miktarlarda olması sorun değildir. Bununla birlikte, çok fazla olması, çocuklarda (doğmuş veya doğmamış olsun) çok önemli semptomlara yol açabilir. Akut cıva zehirlenmesi, çocuklarda gelişimsel gecikmeler de dahil olmak üzere kalıcı nörolojik defisitlere yol açabilir.

Tedavisi yoktur, ancak daha fazla ilerlemesi genellikle cıvanın kaynağını keserek durdurulabilir. Gerçekten çok fazla maruz kalma seviyeleri, cıvayı vücudunuzdan çıkarmak için şelasyon tedavisi gerektirebilir. Ne yazık ki, cıvalı çocuklarda nörolojik bozukluklar tipik olarak kalıcıdır. Yetişkinlerin semptomlarının geçici olması muhtemeldir.

Civa Açısından En yüksek ve En Düşük Riskli Balıklar

Genel olarak, daha büyük, yırtıcı balıklar daha yüksek cıva seviyelerine sahiptir, çünkü her biri daha düşük bir civa seviyesine sahip daha küçük balıklarla beslenirler. Ayrıca daha uzun yaşarlar, bu süre zarfında cıva birikmeye devam ederler. Bu, insanların çok fazla balık yedikleri takdirde çok fazla cıva ile biriktirmeleriyle aynı durumdur.

Düşük civa içeren balıklar: Somon, karides, yayın balığı, tilapia, istiridye, ringa balığı, hamsi, sardalya, istavrit ve alabalık

Yüksek cıva içeren balıklar: Kılıç balığı, kral uskumru, köpekbalığı, kiremit balığı, turuncu imparator balığı, merlin balığı, ahi ve ton balığı

Günlük Balık Tüketiminin Faydaları

Balık yemek, metabolizma, uyku kalitesi, cilt sağlığı ve konsantrasyonu güçlendirmenin yanı sıra daha düşük iltihaplanma da dahil olmak üzere vücudumuza sağlık açısından birçok olumlu faydalar sağlar. Ama hepsi bu değil. Daha fazla balık yemenin faydalarını bu altı maddede okumaya devam edin.

1. Vücudunuza Sağlıklı Yağ Almak İçin

Kırmızı et söz konusu olduğunda, mümkün olan en yağsız kesimleri seçmek her zaman en iyisidir. Ancak balık söz konusu olunca en sağlıklı olan en yağlı olanıdır. Çünkü balıktaki yağ, Omega-3 yağ asitleri veya "sağlıklı" yağlar türündedir.

Düzenli omega-3 yağ asitleri tüketimi kalp hastalığı veya felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve arterlerdeki plak büyümesini yavaşlatır. Ayrıca trigliseritleri düşürür (yani “kötü” yağ) ve kan basıncını düşürür.

2. Sağlıklı bir Kalp İçin

Her porsiyonda D ve B2 (riboflavin) artı kalsiyum, fosfor, demir, çinko, iyot, magnezyum ve potasyum gibi bol miktarda vitamin alırsınız.

3. Yeterli Miktarda D Vitamini Almak İçin

Balık, normalde sadece güneşten alınan doğal bir D vitamini kaynağıdır. Güneş gibi bedava D vitamini kaynağı olmasına rağmen birçok insanda D vitamini eksikliği vardır. Çünkü kapalı ortamlarda çok fazla zaman harcıyoruz. D vitamini, vücudun diğer besin maddelerini emmesine yardımcı olan önemli bir etken olduğu için, bu vitamin olmazsa yeterli beslensenizde faydasını göremeyebilirsiniz.

Günlük balık öğününüzü, gün boyunca yediğiniz diğer her şey için bir güçlendirici olarak düşünün.

4. Depresyonla Savaşmak İçin

Son olarak, balık doğal olarak iltihabı azaltabildiğinden, çok balık yemek kan akışını iyileştirir. Bu ayrıca beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye ve ruh hali değişimlerini düzeltmeye yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir

Her Gün 1 Bardak Süt İçmenin Faydaları

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bilmek zordur. Sütün, herkes tarafından büyük miktarlarda tüketilmesi gereken, çok..

5. Otoimmün Bozukluk Riskini Azaltmak İçin

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durumdur. En yaygın örneklerden biri, bir bağışıklık sisteminin pankreasta insülin üreten hücrelere saldırdığı tip 1 diyabettir.

Düzenli olarak omega-3 veya balık yağı tüketen kişilerde tip 1 diyabet insidansının daha düşük olduğunu gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır. Erken bilgi, romatoid artrit ve multipl skleroz gibi diğer otoimmün hastalıklar için daha düşük riske işaret ediyor gibi görünmektedir.

6. Zihinizin Devamlı Açık Olması İçin

Yaşlandıkça, zihinsel işlev sıklıkla azalır. Uyaranlara tepki süreleri uzar ve kısa süreli bellek tehlikeye girer. Buna yaşa bağlı bilişsel düşüş denir ve ciddi vakalarda Alzheimer'a ilerleyebilir. Bazı nedenlerden dolayı henüz tam olarak açıklanamasada, çok fazla balık yiyen insanlar daha düşük bilişsel düşüş oranlarına sahiptir. Beynimizde bulunan gri madde miktarı ile ilgili olabilir.

Gri madde, bilgiyi işlemek ve anıları saklamak için nöronlar içeren başlıca fonksiyonel dokudur. Düzenli olarak balık yiyen insanlar, beynin hafıza ve duygularını düzenleyen bölgelerinde daha gri bir maddeye sahip gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Her Gün Çiğ Soğan Yersen Ne Olur?

Çiğ soğanın tadı keskindir ve kesildiklerinde ağrılı gözyaşlarına neden olabilirler, ancak soğan yemek oldukça sağlıklıdır. Nar, yeşil çay ve acai meyveleri gib..

Balık yemeği seviyorsanız, her gün yememeniz için - hamilelik veya çocukluk döneminde değilseniz - hiç bir neden yok gibi görünüyor. Ve bir diğer endişe çevre. Hamile olmayan her yetişkin her gün balık yerse, hızla dünyadaki yenilebilir balık popülasyonunun yok olmasına neden oluruz.

Eğer balık yemeyi sevmiyorsanız, balık yağı takviyesi alarak balıkların bazı faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu takviyelerdeki yağ tipik olarak cıvaları uzaklaştırmak için işlenir. Herhangi bir gıdanın doğal hali, yapay türlerinden veya takviyelerden daha iyi emilir, ancak yine de hiç yoktan iyidir. Balık yemek açıkça sağlığımıza birçok fayda sağlar.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!