Ogznet.com
Her gün patates kızartması yerseniz ne olur? Paylaş:

Her gün patates kızartması yerseniz ne olur?

Her gün patates kızartması yerseniz ne olur?

Patates kızartması, yani kızgın yağda tuzla doldurulmuş yiyecek. Aslında, bu yiyecekten çok uzak durmalısınız - ya da en azından her gün yemeyin. Çünkü eğer hergün patates kızarması yersen, aşağıdaki istenmeyen şeyler sana da olacak.

1. Gereksiz kilo alırsınız

Patates kızartması özellikle karbonhidrat bakımından yüksektir ki bu da doğası gereği kötü bir şey değildir. Ancak, patates kızartması işlenmiş karbonhidratlar ki bu onları mutlaka iyi enerjiye dönüşmeyen “kötü” kategorisine sokar.

Patates kızartmasının işlenmiş karbonhidrat olması nedeniyle, vücudunuz onları yavaşça sindirir. Bu, size enerji sağlamaz ve aşırı kilo alımıyla birlite halsiz hissetmenize neden olur.

2. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet ihtimali artırırsınız

Patates kızartması, sağlıksız trans yağlarda pişirilir. Tüketildiğinde kötü kolesterolünüzü yükseltecek ve kalp hastalığı riskinizi artıracaksınız. Araştırmacılar, sık sık kızarmış yiyecek tüketiminin tip 2 diyabet riski ve orta derecede koroner arter hastalığı riski ile önemli derecede ilişkili olduğu sonucuna varmışlardır.

3. Kanser riskinizi artırabilir

Spekülasyon veya bilim, patates kızartması gibi kızarmış yiyeceklerin kanser riskinizi artırabileceği bir durum var. İnsanlarla ilgili olarak somut olmasa da, fareler üzerinde yapılan son bir araştırmada, patates kızartması içindeki akrilamid denen bir maddenin kansere neden olabileceği bulundu. Akrilamid, DNA yapısında mutasyonlara ve hasarlara neden olan ve kansere yol açabilen, glisdamid adı verilen bir bileşiğe dönüştürüldüğünde meydana gelir.

4. Böbrek hastalığı ve inme riskinizi artar

Patates kızartması, bazı sağlık problemleri yaratabilen, tuzla doldurulur. Tuzu çok fazla tüketenlerin yüksek tansiyon riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Ve dolaşım sisteminizdeki tüm bu baskı kalp, böbrek hastalığı ve felce yol açabilir.

5. Bazı beyin ve sinir fonksiyonlarını kaybedersiniz

Peki, akrilamid denilen az önce konuştuğumuz patates kızartması içindeki korkunç kirleticiyi hatırlıyor musunuz? Evet, göründüğü gibi, nörolojik hasara da neden olabilir.

Amerikan Kimya Derneği'nden bilim adamları, “akrilamidin insanlarda kas zayıflığı ve bozulmuş kas koordinasyonu dahil olmak üzere sinir hasarına neden olabileceğini” buldular. Diğer laboratuvar çalışmaları, “kimyasallara kronik diyetle maruz kalmanın beyindeki sinir hücrelerine zarar verebileceğini ve Nörodejeneratif hastalığın gelişiminde potansiyel olarak rol oynayabilir. ”

6. Erken ölüm riskinizi artırabilir

Obezite, kalp hastalığı, kanser, inme, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, sinir kaybı ve beyin fonksiyonu. Bunların hepsi günlük yaşamınızı büyük ölçüde etkileyebilecek ama aynı zamanda ölüm nedenleridir.

Bu nedenle, düzenli olarak patates kızartması tüketmenin ölüm riskinizi artıracağı sonucuna kolayca varabilirsiniz.

Bilim bu korelasyonu Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma ile belgelemiştir. Çalışmada araştırmacılar, 45 ila 79 yaşları arasındaki 4.400 kişiden gelen verilere bakmış ve sekiz yıl boyunca diyet düzenlerini ve sağlıklarını takip etmişlerdir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların 236'sı ölmüştü.

Ekip sık sık patates kızartması tüketiminin ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Yazarlar, “Daha fazla patates kızartması tüketimi, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi diğer kronik hastalık riskini artırabilir” dedi.

Ama canınız illa patates kızartması yemek istiyorsa da yemeyin. İsterseniz patatesleri suda pişirin, zeytinyağına atıp deniz tuzu ile hafifçe tuzlayın. Böylece sağlıklı patatesler tüketin. Ama sağlığınız için sakın patates kızartmayın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!