Ogznet.com
Her Gün 1 Bardak Süt İçmenin Faydaları Paylaş:

Her Gün 1 Bardak Süt İçmenin Faydaları

Her Gün 1 Bardak Süt İçmenin Faydaları

Her Gün Süt İçerseniz Ne Olur? İşte Süt İçmenin Faydaları

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bilmek zordur. Sütün, herkes tarafından büyük miktarlarda tüketilmesi gereken, çok sağlıklı bir içecek olduğunu söylenir. Ancak insanlar bebeklik döneminden sonra süt içen tek canlı türüdür! Peki neden her yaştaki insan süt içmeye devam eder?

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Her gün süt içmenin akıllıca bir hareket olup olmadığının cevabı her insan için farklıdır. Kendiniz ve aileniz için bilinçli bir karar verebilmeniz için günlük süt tüketiminin faydalarını ve zararlarını bilmeniz gerekir.

Süt içmek faydalıdır, çünkü..

Süt tüketimini artırmak için pazarlama stratejilerini bir yana bırakırsak, her gün süt içmek için gerçekten iyi nedenler var.

1. Kilo vermeye yardımcı olabilir

Kilo vermek isteyenler, öğünlerine ekstra protein ekleyerek buna yardımcı olabilirler. Çünkü süt bunu elde etmenin ekonomik ve besleyici bir yoludur. Kandaki yüksek D vitamini düzeyi de, diyet kalsiyum alımını arttırdığı için yağ yakma ile ilişkilendirilmiştir. Kesin faydası bilinmemektedir, ancak 2010 yılı diyet rejiminde yer alan bir halk araştırması, daha çok süt içenlerin daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.

2. Süt iyi bir protein kaynağıdır

İnek sütü ons başına (1 ons yaklaşık 28 gr) bir gram ile iyi bir miktar protein sağlar. Böylece standart sekiz onsluk bir süt kabı sekiz gram protein sağlar. Aynı zamanda süt yüksek kaliteli bir proteindir, yani bütün temel amino asitleri içerdiği anlamına gelir. Üretilen protein tozları bu bakımdan sütle uyuşmaz. Yemeklerle birlikte süt içmek de tokluğu arttırır, çünkü protein sindirimi yavaşlatır ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

3. Daha fazla besin ile daha az kalori alın

Bol miktarda proteinin yanı sıra, süt nispeten az kalori ile daha fazla besin sunar. Her bardak sütte kalsiyum, protein, iyot, potasyum, fosfor ve B2 ve B12 vitaminleri bulunur. Sekiz onsluk bir yağsız sütün sadece 90 kalorisi vardır. A vitamini sütteki yağdan alındığından, sütü içmek faydalı olabilir.

4. Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur

Kuvvet antrenmanı yapan insanlar, antrenman sonrası öğünlerindeki proteinlerin karbonhidratlara oranını doğru bir şekilde tutturduklarında daha iyi sonuçlar alınır. Süt, ayrıca kas büyümesinde ve korunmasında önemli rol oynayan amino asitler bakımından zengindir. Süt içerisindeki hayvansal protein de diğer kaynaklardan daha kolay emilir.

5. Süt iyi bir kalsiyum kaynağıdır

Sütün en faydalı özelliği muhtemelen kalsiyum içeriğidir. Nitekim, birçok insan kalsiyum eksikliği yaşıyor ve süt bunu tamalamak için en kolay yoldur. (Aynı zamanda potasyum ve D vitamini içerir, insanların çoğunun zaman zaman yeterince alamadığı diğer iki önemli besin maddesidir.) Kalsiyum, diğer kaynaklardan (yeşil yapraklı sebzeler, fındık, deniz yosunu ve susam tohumları) elde edilebilse de, 8 ons sütteki kalsiyum miktarına ulaşmak için 10 bardak ıspanak yemelisiniz. Temel Reis dışında kimse bu kadar ıspanak tüketemez.

6. Süt içmek yaşlanma sürecini yavaşlatır

Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu yaşlanma sürecinde kemik yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynamaktadır ve bu da daha genç hissetmenize yardımcı olabilir. Her gün süt içmek osteoporoz geliştirme olasılığını azaltabilir. Bununla birlikte, süt tüketiminize odaklanmak için kritik zamanın 30 yaşına kadar olduğuna dikkat edin. Genç yaşamımız boyunca kemiklerin kütle kazanıp yapılarını geliştirmek gerekir. Ancak D vitamini sadece kemikler için değildir; ayrıca yaşlandıkça kas kütlesini korumaya yardımcı olur.

7. Süt içmek hastalıklara karşı koruma sağlayabilir

Birçok insan yağ tüketimine dikkat eder, ancak sadece süt değil, besin maddelerinin çoğunun içeriğinde yağ bulunur. Süt, A, K2 vitaminleri ve omega-4 yağ asitlerini içerir. Uzmanlar, sütteki yağ ve vitamin kombinasyonunun, kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olabileceğini düşünmektedir. British Medical Journal'da yapılan bir çalışmada, peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerinin özellikle hsatalıkları önleyici etkisi olduğuna dikkat çekiliyor. Araştırmacılar, katılımcılar tarafından tüketilen bu yiyeceklerin her porsiyonunda ölüm oranının %15 oranında azaldığını söylüyorlar.

Süt içmek faydalı değildir, çünkü..

1. Süt içmek sivilcelere neden olabilir

Sütün enflamatuar olduğu bilinmektedir ve bu, bazı insanlarda sivilce olarak ortaya çıkabilir. Eğer durum böyleyse ve her gün süt içmeye devam ederseniz, sivilceleriniz asla bitmez. Sütü seviyor ve tüketmek istiyorsanız ancak bu durumdan muzdaripseniz normal yoğurt veya kefir tüketmeyi deneyin. Böylece yüzünüzde ortaya çıkan iltihaplanma olasılığını düşürürsünüz.

2. Süt içmek şişkinliğe neden olabilir

Herkesin bu sorunu yoktur, ancak içimizdeki laktoz hoşgörüsüzlüğü, sütle ilgili şişkinliğin neye benzediğini tam olarak bilir. Sütü etkin bir şekilde işleyememek acı verici bir sorundur ve kahvede yarım çay kaşığı süt kullanmak bile sıkıntılı bir güne yol açabilir. İnsanlar, yetişkinlikte başka bir hayvanın sütünü içen tek canlı türüdür. Belki de laktoz intoleransı daha “normal” olanlardır.

3. Süt içmek mide rahatsızlığına ve sindirim sorunlarına neden olabilir

Bugünlerde market raflarında bulduğunuz süt oldukça iyi işlenir ve hem iyi hem de kötü çeşitli bakteri içerir. Her gün süt içmek, zamanla bağırsak mikrobunuzda bir dengesizliğe yol açabilir. Dengesizlik, zayıf sindirim, hafıza kaybı ve migren gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için süt ürünlerini tüketmeyi bırakmayı deneyin.

4. Magnezyum olmadan da çalışmayabilir

Yeterli kalsiyum almanın faydaları çoktur, ancak tükettiğimiz kalsiyumun magnezyum ile birlikte alınmadığı sürece işini iyi yapmadığı ortaya çıkmaktadır. Kemiklerimiz hem kalsiyum hem de magnezyumdan yapılmıştır ve ikisi arasındaki dengesizlik aslında kemik gücünü azaltacaktır. Aslında, British Medical Journal'daki bir araştırma, yeterli magnezyum almadan da süt içmenin aslında onu takviye etmek yerine kemiklerdeki kalsiyumu azalttığını göstermiştir.

5. Süt içmek kanser olma riskinde artışa neden olabilir

Bu, kanıtların çelişkili olmasına rağmen kendiniz için mümkün olan en iyi kararı vermeye çalışmanız gereken yerdir. Bazı araştırmalar her gün süt içmenin kanser riskinizi azaltabileceğini öne sürse de, diğer çalışmalar bunun tam tersini söylüyor. Örneğin, British Medical Journal, günde üç ya da daha fazla bardak süt içenlerin %44 daha yüksek bir kanser riskine sahip olduğunu ve günde iki ya da daha fazla bardak tüketen kadınların yumurtalık kanseri teşhisinin iki kat daha fazla olduğunu söylüyor. Organik olmayan sütteki büyüme hormonları da kanser riskini artırabilir.

İlginizi çekebilir

Günde 3 Yumurta Yemeye Başlayın ve Bu 8 Faydayı Elde Edin

Yumurtalar yıllar boyunca hiç bir neden yokken çok kötülendiler. Yumurtaların yağ içeriği hakkında çok konuşuldu. Ayrıca yumurta sarısında bulunan kolesterol il..

Sonuç

Süt, insanların bütün hayatları boyunca içmeye devam edebileceği eksiksiz bir besin kaynağı olabilir. Öte yandan, sizi doktora veya tuvalete koşarak gönderebilir. Süt, göreceli olarak az kalori için çok fazla besin sağlama kabiliyeti bakımından mükemmeldir, ancak özellikle yetişkinlerde sindirimi zor olabilir. Sonuç olarak, süt ve diğer süt ürünlerinin, sağlığa faydalı olup olmayacağı her insan için farklıdır. Kesin bir cevabı yok, ancak sütün muazzam popülaritesi göz önüne alındığında, araştırmaların devam edeceği kesin.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!