Her Gün Süt İçerseniz Ne Olur?

Her Gün Süt İçerseniz Ne Olur?

/ / Okuma süresi: 7 dk, 24 sn / Yorum (0)
A A A

Sağlıklı bir diyet sürdürmek söz konusu olduğunda, neyin doğru olduğunu bilmek zordur. Sütün herkesin büyük miktarlarda alması gereken inanılmaz bir sağlık içeceği olduğunu vurgulanır. Ancak insanlar bebeklik döneminden sonra süt içen tek türdür - peki neden böyle?

İlginizi Çekebilir
Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

Sosyalleşin, su için, daha fazla uyuyun, müzik çalın, egzersiz yapın. Yaşamak için daha iyi bir yol bulun. Hepimiz daha akıllı ve daha sağlıklı olmak istiyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, güçlü bir zihin ve sağlıklı bir vücut temelde bağlantılıdı..

Günlük süt tüketiminin akıllıca bir hareket olup olmadığının cevabı her insan için farklıdır. Kendiniz ve aileniz hakkında bilinçli bir karar verebilmeniz için günlük süt tüketiminin iyiliğini ve zararlarına beraber bakalım.

Süt İçmek İyidir Çünkü..

Pazarlama stratejileri bir yana, her gün süt içmek için gerçekten iyi nedenler var.

Kilo kaybına yardımcı olabilir
Bazı kilo vermek isteyenler için diyetlerine ekstra protein ekleyerek yardımcı olabilirler ve süt bunu elde etmenin ekonomik ve besleyici bir yoludur. Kandaki yüksek D vitamini düzeyi de, diyet kalsiyum alımını arttırdığı için yağ yakma ile ilişkilendirilmiştir. Kesin faydası bilinmemektedir, ancak 2010 yılı diyet rejiminde yer alan bir halk araştırması, en çok süt içenlerin daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.

Harika bir protein kaynağıdır
İnek sütü ons başına (yaklaşık 28 gr) bir gram olan iyi bir miktar protein sunar, böylece standart sekiz onsluk bir cam sekiz gram protein sunar. Aynı zamanda yüksek kaliteli proteindir, yani bütün temel amino asitleri içerdiği anlamına gelir. Üretilen protein tozları bu bakımdan sütle uyuşmaz. Yemeklerle birlikte süt içmek de tokluğu arttırır, çünkü protein sindirimi yavaşlatır ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Daha az kalori için daha fazla beslenme
İyi proteinin yanı sıra, süt ayrıca genel olarak nispeten az kalori ile daha fazla besin sunar. Her bardak sütte kalsiyum, protein, iyot, potasyum, fosfor ve B2 ve B12 vitaminleri bulunur. Sekiz onsluk bir yağsız sütün sadece 90 kalorisi vardır. A vitamini sütten yağ ile birlikte alındığından, sütü içmek faydalı olabilir.

Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur
Kuvvet antrenmanı yapan insanlar, antrenman sonrası diyetleri için proteinlerin karbonhidratlara doğru oranını tutturmak istediklerinde daha iyi sonuçlar alınır. Süt, ayrıca kas büyümesinde ve korunmasında önemli rol oynayan amino asitler bakımından zengindir. Süt içerisindeki hayvansal protein de diğer kaynaklardan daha kolay emilir.

Harika bir kalsiyum kaynağı
Sütün en faydalı özelliği muhtemelen kalsiyum içeriği ile ilgilidir. Nitekim, birçok insan kalsiyum eksikliği yaşıyor ve süt bunu tamalamak için kolay bir yoldur. (Aynı zamanda potasyum ve D vitamini içerir, insanların çoğunun zaman zaman yeterince alamadığı diğer iki önemli besin maddesidir.) Kalsiyum, diğer kaynaklardan - yeşil yapraklı sebzeler, fındık, deniz yosunu ve susam tohumları - elde edilebilse de 8 ons sütte kalsiyuma uydurmak için 10 bardak ıspanak yemelisiniz. Temel Reis dışında kimse bu kadasr ıspanak tüketemez.

Yaşlanma sürecini yavaşlatır
Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu yaşlanma sürecinde kemik yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynamaktadır ve bu da daha genç hissetmenize yardımcı olabilir. Her gün süt içmek osteoporoz geliştirme olasılığını azaltabilir. Bununla birlikte, süt tüketiminize odaklanmak için kritik zamanın 30 yaşına kadar olduğuna dikkat edin. Genç yaşamımız boyunca kemiklerin kütle kazanıp yapılarını geliştirmek gerekir. Ancak D vitamini sadece kemikler için değildir; Ayrıca yaşlandıkça kas kütlesini korumaya yardımcı olur.

Hastalıklara karşı koruyabilir
Yağlara dikkat etmek için çok fazla konsantre olduk, ancak sadece süt değil, besin maddelerinin çoğunun içeriğinde yağ bulunur. Bu A, K2 vitaminleri ve omega-4 yağ asitlerini içerir. İlginç bir şekilde, bu yağ / vitamin kombinasyonunun uzmanların sütün kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olabileceğini düşündüğü nokta tam olarak budur. British Medical Journal'da yapılan bir çalışmada, peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerinin özellikle önleyici olduğuna dikkat çekiliyor. Araştırmacılar, katılımcılar tarafından tüketilen bu yiyeceklerin her porsiyonunda ölüm oranının %15 oranında azaldığını söylüyorlar.

Süt İçmek Faydalı Değildir Çünkü..

Sivilcelere neden olabilir
Sütün enflamatuar olduğu bilinmektedir ve bu bazı insanlarda sivilce olarak ortaya çıkabilir. Eğer durum böyleyse ve her gün süt içmey devam ederseniz, sivilceleriniz asla bitmez. Sütü seviyor ve tüketmek istiyorsanız ancak bu durumdan muzdaripseniz normal yoğurt veya kefir tüketmeyi deneyin. Böylece yüzünüzde ortaya çıkan iltihaplanma olasılığını düşürürsünüz.

Şişkinliğe neden olabilir
Herkesin bu sorunu yoktur, ancak içimizdeki laktoz hoşgörüsüzlüğü, sütle ilgili şişkinliğin neye benzediğini tam olarak bilir. Sütü etkin bir şekilde işleyememek acı verici bir sorundur ve kahvede yarım çay kaşığı bile zor bir güne yol açabilir. İnsanlar yetişkinlikte başka bir hayvanın sütünü içen tek türdür. Belki de laktoz intoleransı daha “normal” olanlardır.

Mide rahatsızlığına ve sindirim sorunlarına neden olabilir
Bugünlerde market raflarında bulduğunuz süt oldukça iyi işlenir ve hem iyi hem de kötü çeşitli bakteri içerir. Zamanla, her gün süt içmek bağırsak mikrobunuzda bir dengesizliğe yol açabilir. Dengesizlik, zayıf sindirim, hafıza kaybı ve migren gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için süt ürünlerini kesmeyi deneyin.

Magnezyum olmadan da çalışmayabilir
Yeterli kalsiyum almanın faydaları çok anlatılmıştır, ancak tükettiğimiz kalsiyumun magnezyum ile birlikte alınmadığı sürece işini iyi yapmadığı ortaya çıkmaktadır. Kemiklerimiz hem kalsiyum hem de magnezyumdan yapılmıştır ve ikisi arasındaki dengesizlik aslında kemik gücünü azaltacaktır. Aslında, British Medical Journal'daki bir araştırma, yeterli magnezyum almadan da süt içmenin aslında onu takviye etmek yerine kemiklerdeki kalsiyumu azalttığını gösteriyordu.

Kanser riskinde artışa neden olabilir
Bu, kanıtların çelişkili olmasına rağmen kendiniz için mümkün olan en iyi kararı vermeye çalışmanız gereken yerdir. Bazı araştırmalar her gün süt içmenin kanser riskinizi azaltabileceğini öne sürse de, diğer çalışmalar bunun tam tersini söylüyor. Örneğin, British Medical Journal, günde üç ya da daha fazla bardak süt içenlerin %44 daha yüksek bir kanser riskine sahip olduğunu ve günde iki ya da daha fazla bardak tüketen kadınların yumurtalık kanseri teşhisinin iki kat daha fazla olduğunu söylüyor. Organik olmayan sütteki büyüme hormonları da kanser riskini artırabilir.

İlginizi Çekebilir
Günde 3 Yumurta Yemeye Başlarsanız Ne Olur?

Günde 3 Yumurta Yemeye Başlarsanız Ne Olur?

Yumurtalar yıllar boyunca hiç bir neden yokken kötülendiler. Yağ içeriği hakkında çok konuşuldu. Ayrıca yumurta sarısında bulunan kolesterol ile ilgili felaket tellallığı yapıldı. Sonra yumurtaların içinde bulunan hormonlar var, çünkü dişi bir tavuğu..

Süt, insanların bütün hayatları boyunca içmeye devam edebileceği eksiksiz bir besin kaynağı olabilir. Öte yandan, sizi doktora veya tuvalete koşarak gönderebilir. Süt, göreceli olarak az kalori için çok fazla besin sağlama kabiliyeti bakımından mükemmeldir, ancak özellikle yetişkinlerde sindirimi zor olabilir. Sonunda, süt ve diğer süt ürünlerinin yardım edip etmeyeceğine karar vermek her bireye bağlıdır. Kesin bir cevabı yok, ancak sütün muazzam popülaritesi göz önüne alındığında, araştırmaların devam edeceği kesin.
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 109 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Her Gün Süt İçerseniz Ne Olur? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Her Gün Süt İçerseniz Ne Olur? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Gün Süt İçerseniz Ne Olur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.