Ogznet.com
Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri Paylaş:

Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri

Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri

İnsan Neden Her Zaman Uykulu Olur, İşte Nedenleri

Çok uykulu hissetmek sizi mutsuz edebilir. Gün içinde devamlı olarak uyanık kalmakta zorluk çekiyorsanız, ”Neden her zaman uykulu hissediyorum?” sorusunu kendinize sorarsınız.

Aşırı uykululuk hali ve potansiyel sağlık sorunlarının ortak belirtilerini bulmak ve her zaman uykulu hissetmenize yol açabilecek uyku bozukluklarının nedenini öğrenmek için bu yedi maddeye göz atın.

İlk olarak, çok uykulu olabileceğinizi gösteren bazı önemli işaretler vardır. İşte bazı örnekler:

 • Günlük yaşamı etkileyen aşırı uykuyu veya uyuşukluğu hissetmek.
 • Okumak, televizyon seyretmek veya oturmak gibi hareketsiz aktivitelerde kolayca dalma.
 • Günün her saati şekerleme uykularına dalmak (özellikle sık ve uzun süreli).
 • Dikkat ve konsantrasyon eksikliği veya kısa süreli hafıza sorunları.

Bazı uyku bozuklukları iyi uyumanızı engeller. Bu, uykusuzluğa veya kötü uyku kalitesine yol açabilir. Diğer semptomlar mevcut ise, bir uyku doktoru tarafından daha fazla değerlendirme önemli olabilir. Uyku bozukluğu belirtileri şöyle olabilir:

 • Başlangıçta uykuya dalmak veya uyandıktan sonra uykuya geri dönmek 20 ila 30 dakikadan fazla sürebilir.
 • Tamamen uyanıklık hissi vermeyen sık uyanışlarla hafif parçalanmış uyku.
 • Horlama, sık nefes alma, boğulma hissi ve diğer duraklamalar da dahil olmak üzere uyku sırasında rahatsız nefes alma.
 • Sık idrara çıkma (noktüri), bruksizm (diş gıcırdatma), sabah baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve gece mide ekşimesi gibi diğer uyku apnesi semptomları.
 • Uyurken veya uyanırken canlı halüsinasyonlar.
 • Uyku felcinin tekrarlayan atakları, genellikle ilişkili halüsinasyonlarla uyanma veya uykuya dalma ile hareket edememe ile karakterizedir.
 • Uyuşma ve diz burkulması gibi bir duyguya tepki olarak ani geçici kas zayıflığı.
 • Gece hareketsiz yatarken bacaklarda rahatsızlık veren duygular.
 • Uyurgezerlik, uykuda konuşma veya vurma, tekme veya sarsma gibi vücut hareketleri ile ilgili davranışlar.

Aşırı uykulu halin sağlığa önemli olumsuz etkileri olabilir. Sürüş sırasında uykuya dalma riskini artırır. Uyku yoksunluğu, fiziksel ağrıları, kronik ağrıları, hormonları ve kilo alımını etkiler. Uykusuzluk, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları, hipertansiyon, diyabet, kalp krizi, kalp yetmezliği, inme ve ani ölüme neden olabilir. Yaşam kalitesi, kötü uyku nedeniyle önemli ölçüde tehlikeye girer.

Neyse ki, altta yatan nedenler tespit edilebilirse etkili tedaviler olabilir. Anormal uykulu hale yol açan çeşitli uyku bozuklukları da dahil olmak üzere, gün içinde uykusuzluk veya çok uykulu olmak için aşağıdaki yedi yaygın nedeni okuyun.

1. Zayıf Uyku Alışkanlıkları

Gündüz vakti her zaman çok uykulu ya da uykulu hissetmenin en yaygın nedeni, ilk akla gelen olabilir: gece yeterli uyku almıyorsunuz. Ancak, aşağıdaki zayıf uyku alışkanlıklarını okuyun ve eğer bunlar sizin için de geçerliyse, bazı değişiklikler yapma zamanı gelmiş olabilir:

 • Ne kadar uykuya ihtiyacın olduğunu tam olarak bilemezsin.
 • Bazen uyku kısıtlaması olarak adlandırılan iş veya sosyal yükümlülükler nedeniyle yeterince uyumamayı tercih edebilirsiniz.
 • Geceleri televizyondan çıkan ses gibi, uykuya elverişli olmayan zayıf bir uyku ortamında uyumaya çalışıyor olabilirsiniz.
 • Sizi uykuya dalmak için iyi hazırlayamayan kötü bir yatma rutininiz olabilir.
 • Uykunuzu iyileştirmek için kafein ve alkolden uzak durmak gibi diğer basit yollardan herhangi birini takip edemezsiniz.

Bu şeylerin herhangi biri ve hepsi, ertesi gün sizi çok uykusuz bırakabilir, sebep olarak herhangi ve bu spesifik bir uyku bozukluğu olmadan olur.

2. Uyku Apnesi

Uyku apnesi, uykuda iken tekrar tekrar, kısmen veya tamamen nefes almayı bıraktığınız bir durumdur. Bu uyku durumu bir saatte düzinelerce hatta yüzlerce kez meydana gelebilir ve görülebilen duraklamalarla sonuçlanabilir ve bunu gürültülü bir kısa uyanış izler.

Her uyanış ile kısa ve daha hafif uyku aşamalarına geçersiniz. Tamamen uyanıp bunu hatırlamadan uykuya dalabilirsin.

Ancak bu durum, uyku fragmantasyonu ve kalitesiz uykuya yol açarak, önemli ölçüde aşırı gündüz uyku haliyle sonuçlanır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler de sürüş sırasında uykuya dalma riski artmaktadır.

Üst solunum yolu rezistansı sendromu* (UARS), solunum bozukluğunun uyku sırasında daha az belirgin olduğu benzer bir durumdur.

Ayrıca uyku apnesi için ciddi sağlık sonuçları vardır, bu nedenle sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) tedavisi veya oral cihaz kullanımı gibi tedavi uygulanmalıdır.

3. Narkolepsi

Uyku felci ile uyanma, uykusuzluğa neden olan narkolepsinin bir belirtisidir.

Narkolepsiyi* tanımlayan dört belirti vardır, en az spesifik olanı aşırı uyku halidir. Bu uyku bozukluğu, uyku ve uyanıklık düzenlenmesi ile ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle, uyanıklık (felç gibi) ve uyanıklık unsurları uykuya girdiğinde, uyku özellikleri aniden ortaya çıkabilir.

Narkolepsinin en karakteristik semptomu, sürpriz veya kahkaha gibi duygusal bir uyaran ile kas tonusunun ani kaybı olan katapleksidir. Narkolepsi ile ilişkili uyku hali, çeştlii uyarıcılarla tedavi gerektirebilir.

4. Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromundan dolayı uykuluk hali. Kronik yorgunluk sendromu yorgun, bitkin veya uykulu hissetmenizi sağlayan bir durumdur. Efordan sonra oluşan kötüleşen yorgunluk ile karakterizedir. Ayrıca daha az ferahlatıcı uyku ve sık eklem ve kas ağrısı ile ilişkilidir.

Kronik yorgunluk sendromunun nedeni tamamen anlaşılamamıştır ve ince uyku apnesi nedeniyle olabilir, ancak etkilenen kişinin hayat kalitesinin bozulmasına neden olabilir.

İlginizi çekebilir

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Birkaç basit kuralla, bu gece daha iyi uyuyabilirsiniz. Hayatımızın bir noktasında, herhangi bir sebepten dolayı, neredeyse hepimiz uyumakta zorluk çeker ve aku..

5. Kleine-Levin Sendromu

Çocuklar nadiren Kleine-Levin sendromundan uykululuk nedeni olarak muzdarip olabilirler.

Oldukça nadir olmasına rağmen, Kleine-Levin sendromu genç yetişkinleri etkileyebilecek ve tekrarlayan aşırı uyku olaylarına neden olabilen bir durumdur. Bu bölümler, bir seferde günler, haftalar veya aylar boyunca sürebilir. Ve uykusuzluk rahatsız edici olabilir.

Dahası, sendrom genellikle okula devam ve temel günlük işlevlere müdahale eder. Halüsinasyonlar veya hiperseksüel veya kompulsif davranışlar gibi ilişkili semptomlar da olabilir.

Kleine-Levin sendromunda yararlı olduğu bilinen tek tedavi, bazı çalışmalarda karışık yararları olmasına rağmen, duygudurum dengeleyici lityumdur.

6. Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu uykuyu zorlaştırabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Uyku sırasında aşırı hareketlere neden olan bozukluklar, ertesi gün uykusuz hissetmenize neden olabilir. Bu durumların en sık görüleni, huzursuz bacak sendromudur (RLS). Bu bozukluk, harekete geçme dürtüsüyle ilişkili bacaklarda rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Dinlenmek için uzanmak ve hareketle rahatlatmakla sık sık akşam gelişir.

Yaygın olarak ortaya çıkan durum, periyodik ekstremite hareketi sendromu (PLMS)*, uyku sırasında meydana gelen ani sarsıntı hareketleri olduğunda teşhis edilir. Bunlar tekrarlanabilir ve etkilenen kişinin uykusunu rahatsız edebilir ve yatak partnerinin uykularını potansiyel olarak bozabilir. Neyse ki, altta yatan nedene bağlı olarak, bu koşullar için etkili tedaviler vardır.

7. Sirkadiyen Ritim Bozuklukları

Sirkadiyen ritim bozuklukları farklı zamanlarda hem uykululuk hem de uykusuzluğa yol açabilir.

Çeşitli sirkadiyen ritim bozuklukları, çok uykulu hissetmenize neden olabilir. Sirkadiyen ritim, vücudunuzun çevrenizdeki ışık ve karanlık zamanlamasıyla faaliyetlerinizi koordine etmenize yardımcı olan doğal saatidir. Bu zamanlama yanlış hizalanmışsa, kendinizi uygunsuz zamanlarda uykulu bulabilirsiniz.

Örneğin, eğer gelişmiş uyku fazı sendromunuz varsa, akşamları uykulu hissedersiniz. Tersine, gecikmiş uyku fazı sendromu ile uykuya (veya uykusuzluk) düşme ve sabah uykulu hissederek zorluk çekersiniz.

Neyse ki, jet lag ve mevsimsel affektif bozukluk* (SAD) dahil olmak üzere bu ve diğer sirkadiyen ritim koşulları için, ışık tedavisi ve melatonin kullanımı gibi etkili tedaviler vardır.

Sonuç

Kalıcı uyku hali ile mücadele ediyorsanız, temel nedenini keşfedebilecek ve dinlenmiş hissetmenize yardımcı olmak için gerekli tedavileri başlatabilecek bir uyku doktoru tarafından sorununuza çare bulmayı düşünmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

UARS klinik olarak: Apne ve/veya hipopneye yol açmadan, üst solunum yollarında rezistans artışı sonucu, toraks içi başınçta belirgin artışa yol açan ve sonunda kısa süreli, sık tekrarlayan arousallarla sonlanan, gündüz aşırı uyku hali (GAUH) ile karakterize klinik durumdur.

Kaynak: Türkiye Klinikleri

1

Uyku ile ilişkili solunum bozukluklarının tedavisinde kullanılan ve pozitif havayolu basıncı uygulayan cihazlara PAP cihazları denir. İlk defa Sullivan tarafından 1981'de geliştirilen cihaza sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) adı verilmiştir.

Kaynak: KM39.pdf (galenos.com.tr)

1

Narkolepsi, ya da halk arasında bilinen adıyla uyku hastalığı, normal dışı zamanlarda uyku hali ve ani uyku atakları ile tanımlanan kronik bir uyku bozukluğudur. Narkolepsi mağduru olan bireyler, içinde bulundukları çevresel şartlara uzun süreli uyanık kalmakta güçlük çekerler ve günlük hayatta büyük zorluklar ile karşılaşabilirler.

Kaynak: Narkolepsi Nedir ve Tipleri Nelerdir? (acibadem.com.tr)

1

Periyodik bacak (ekstremitehareket bozukluğu (PLMS), uyku sırasında ortaya çıkan spontan, istemsiz, tekrarlayıcı, stereotipik ekstremite hareketleri ile karakterize bir hareket bozukluğudur. Tipik olarak alt ekstremiteleri etkilese de, bazen üst ekstremitelerde de görülebilir.

Kaynak: Türkiye Klinikleri (turkiyeklinikleri.com)

 

1

Mevsimsel affektif bozukluk, "Kış depresyonu", "Mevsimsel affektif bozukluk" veya "Mevsimsel duygudurum bozukluğu" olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir.

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!