Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri

Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri

Çok uykulu hissetmek sizi mutsuz edebilir. Gün içinde devamlı olarak uyanık kalmakta zorluk çekiyorsanız, "Neden her zaman uykulu hissediyorum?" sorusunu kendinize sorarsınız. Aşırı uykululuk ve potansiyel sağlık sorunlarının ortak belirtilerini keşfedin ve daha sonra uyku bozukluklarının her zaman uykulu hissetmenize yol açabilecek yedi nedenine bu makalede bir göz atın.

İlginizi Çekebilir Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

Uyku, uyanıklık, hormonlar ve metabolizma ile zaman İlişkisi. Sirkadyan ritimler uyku ilacı dünyasında anlaşılması en zor kavram olabilir. Çok kafa karıştırıcı bir dil var ve kolayca anlaşılamayan bir bilime dayanıyor. Neyse ki, sirkadiyen ritimler, bilimde temel bir anlayışı elde edilebilir ve uykusuzluk, gündüz uyku hali ve diğer uyku bozuklukları bazı vakaları açıklamaya yardımcı olabilir.

İlk olarak, çok uykulu olabileceğinizi gösteren bazı önemli işaretler vardır. İşte bazı örnekler:

 • Fonksiyonu engelleyen aşırı uykuyu veya uyuşukluğu hissetmek.
 • Okumak, televizyon seyretmek veya oturmak gibi hareketsiz aktivitelerde kolayca dalma.
 • Düzenli şekerleme uykularına dalmak (özellikle sık, uzun süreli veya unrefreshing ise).
 • Kötü dikkat, konsantrasyon veya kısa süreli hafıza sorunları.

Bazı uyku bozuklukları bunu yapar, böylece iyi uyuyamazsınız. Bu uykusuzluğa veya kötü uyku kalitesine yol açabilir. Diğer semptomlar mevcut ise, bir uyku doktoru tarafından daha fazla değerlendirme önemli olabilir. Bu olası noktaları düşünün:

 • Başlangıçta uykuya dalmak veya uyandıktan sonra uykuya geri dönmek için 20 ila 30 dakikadan fazla sürebilir.
 • Canlandırıcı hissettirmeyen sık uyanışlarla hafif parçalanmış uyku.
 • Horlama, nefes alma, boğulma ve diğer duraklamalar da dahil olmak üzere uyku sırasında rahatsız nefes alma.
 • Sık idrara çıkma (noktüri), bruksizm (diş öğütme), sabah baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve gece mide ekşimesi gibi diğer uyku apnesi semptomları.
 • Uyurken veya uyanırken canlı halüsinasyonlar.
 • Uyku felcinin tekrarlayan atakları, genellikle ilişkili halüsinasyonlarla uyanma veya uykuya dalma ile hareket edememe ile karakterizedir.
 • Uyuşma ve diz burkulması gibi bir duyguya tepki olarak ani geçici kas zayıflığı.
 • Gece yatarken bacaklarda rahatsızlık veren duygular, hareketsiz yatarken.
 • Uyurgezerlik, uyku konuşması veya vurma, tekme veya vücut hareketlerini sarsma gibi rüya gibi uyku ile ilgili davranışlar.

Aşırı uykunun sağlığa önemli etkileri olabilir. Sürüş sırasında uykuya dalma riskini artırır. Uyku yoksunluğu , fiziksel ağrıları, kronik ağrıları, hormonları ve kilo alımını etkiler. Uykusuzluk anksiyete ve depresyona katkıda bulunabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları hipertansiyon, diyabet, kalp krizi, kalp yetmezliği, inme ve ani ölüme neden olabilir. Yaşam kalitesi, kötü uyku nedeniyle önemli ölçüde tehlikeye girer.

Neyse ki, altta yatan nedensellik nedeni tespit edilebilirse etkili tedaviler olabilir. Anormal uykuluğa yol açan çeşitli uyku bozuklukları da dahil olmak üzere, gün içinde uykusuzluk veya çok uykulu olmak için yedi yaygın nedeni keşfedin.

1. Zayıf Uyku Alışkanlıkları

Gündüz vakti her zaman çok uykulu ya da uykulu hissetmenin en yaygın nedeni en bariz olanı olabilir: gece yeterli uyku almıyorsunuz. Ancak, aşağıdaki zayıf uyku alışkanlıklarını düşünün ve sizin için geçerliyse, bazı değişikliklerin için zamanı olabilir:

 • Ne kadar uykuya ihtiyacın olduğunu tam olarak bilemezsin.
 • Bazen uyku kısıtlaması olarak adlandırılan iş veya sosyal yükümlülükler nedeniyle yeterince uyumamayı tercih edebilirsiniz.
 • Geceleri televizyondan çıkan ses gibi, uykuya elverişli olmayan zayıf bir uyku ortamında uyumaya çalışıyor olabilirsiniz.
 • Sizi uykuya dalmak için iyi hazırlayamayan kötü bir yatma rutininiz olabilir.
 • Uykunuzu iyileştirmek için kafein ve alkolden uzak durmak gibi diğer basit kılavuzlardan herhangi birini takip edemezsiniz.

Bu şeylerin herhangi biri ve hepsi, ertesi gün sizi çok uykusuz bırakabilir, sebep olarak herhangi bir spesifik uyku bozukluğu olmadan.

2. Uyku Apnesi

Uyku apnesi, uykuda iken tekrar tekrar, kısmen veya tamamen nefes almayı bıraktığınız bir durumdur. Bu uyku durumu bir saatte düzinelerce hatta yüzlerce kez meydana gelebilir ve görülebilen duraklamalarla sonuçlanabilir ve bunu gürültülü bir kısa uyanış izler.

Her uyanış ile, kısaca daha hafif uyku aşamalarına geçersiniz. Tamamen uyanıp hatırlamadan uykuya dalabilirsin.

Ancak, bu bozulma, uyku fragmantasyonu ve kalitesiz uykuya yol açarak, önemli ölçüde aşırı gündüz uyku haliyle sonuçlanır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler de sürüş sırasında uykuya dalma riskini artırmaktadır.

Üst solunum yolu rezistansı sendromu (UARS), solunum bozukluğunun uyku sırasında daha az belirgin olduğu benzer bir durumdur.

Ayrıca uyku apnesi için ciddi sağlık sonuçları vardır, bu nedenle sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) tedavisi veya oral cihaz kullanımı gibi tedavi uygulanmalıdır.

3. Narkolepsi

Uyku felci ile uyanma, uykusuzluğa neden olan narkolepsinin bir belirtisidir.

Narkolepsi tanımlayan dört belirti vardır, en az spesifik aşırı uyku halidir. Bu uyku bozukluğu, uyku ve uyanıklık düzenlenmesi ile ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle, uyanıklık (felç gibi) ve uyanıklık unsurları uykuya girdiğinde, uyku özellikleri aniden ortaya çıkabilir.

Narkolepsinin en karakteristik semptomu, sürpriz veya kahkaha gibi duygusal bir uyaran ile kas tonusunun ani kaybı olan katapleksidir. Narkolepsi ile ilişkili uyku hali, çeştlii uyarıcılarla tedavi gerektirebilir.

4. Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromundan dolayı uykuluk hali. Kronik yorgunluk sendromu yorgun, bitkin veya uykulu hissetmenizi sağlayan bir durumdur. Efordan sonra oluşan kötüleşen yorgunluk ile karakterizedir. Ayrıca daha az ferahlatıcı uyku ve sık eklem ve kas ağrısı ile ilişkilidir.

Kronik yorgunluk sendromunun nedeni tamamen anlaşılamamıştır ve ince uyku apnesi nedeniyle olabilir, ancak etkilenen kişinin hayat kalitesinin bozulmasına neden olabilir.

5. Kleine-Levin Sendromu

Çocuklar nadiren Kleine-Levin sendromundan uykululuk nedeni olarak muzdarip olabilirler.

Oldukça nadir olmasına rağmen, Kleine-Levin sendromu genç yetişkinleri etkileyebilecek ve tekrarlayan aşırı uyku olaylarına neden olabilen bir durumdur. Bu bölümler, bir seferde günler, haftalar veya aylar boyunca sürebilir. Ve uykusuzluk rahatsız edici olabilir.

Dahası, sendrom genellikle okula devam ve temel günlük işlevlere müdahale eder. Halüsinasyonlar veya hiperseksüel veya kompulsif davranışlar gibi ilişkili semptomlar da olabilir.

Kleine-Levin sendromunda yararlı olduğu bilinen tek tedavi, bazı çalışmalarda karışık yararları olmasına rağmen, duygudurum dengeleyici lityumdur.

6. Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu uykuyu zorlaştırabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Uyku sırasında aşırı hareketlere neden olan bozukluklar, ertesi gün uykusuz hissetmenize neden olabilir. Bu durumların en sık görüleni  huzursuz bacak sendromudur (RLS). Bu bozukluk, harekete geçme dürtüsüyle ilişkili bacaklarda rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Dinlenmek için uzanmak ve hareketle rahatlatmakla sık sık akşam gelişir.

Yaygın olarak ortaya çıkan durum,  periyodik ekstremite hareketi sendromu (PLMS), uyku sırasında meydana gelen ani sarsıntı hareketleri olduğunda teşhis edilir. Bunlar tekrarlanabilir ve etkilenen kişinin uykusunu rahatsız edebilir ve yatak partnerinin uykularını potansiyel olarak bozabilir. Neyse ki, altta yatan nedene bağlı olarak, bu koşullar için etkili tedaviler vardır.

7. Sirkadiyen Ritim Bozuklukları

Sirkadiyen ritim bozuklukları farklı zamanlarda hem uykululuk hem de uykusuzluğa yol açabilir.

Çeşitli sirkadiyen ritim bozuklukları sizi çok uykulu hissetmenizi sağlayabilir. Sirkadiyen ritim, vücudunuzun çevrenizdeki ışık ve karanlık zamanlamasıyla faaliyetlerinizi koordine etmenize yardımcı olan doğal saatidir. Bu zamanlama yanlış hizalanmışsa, kendinizi uygunsuz zamanlarda uykulu bulabilirsiniz.

Örneğin, eğer gelişmiş uyku fazı sendromunuz varsa, akşamları uykulu hissedersiniz. Tersine, gecikmiş uyku fazı sendromu ile, uykuya (veya uykusuzluk) düşme ve sabah uykulu hissederek zorluk çekeceksiniz. İlk koşulu olanlara sabah lark denir ve ikinci koşulu olanlara gece baykuşları denir.

Neyse ki, jet lag ve mevsimsel afektif bozukluk (SAD) dahil olmak üzere bu ve diğer sirkadiyen ritim koşulları için, ışık tedavisi ve melatonin kullanımı gibi etkili tedaviler vardır.

Sonuç

İlginizi Çekebilir Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Birkaç basit kuralla, bu gece daha iyi uyuyabilirsiniz. Hayatımızın bir noktasında, herhangi bir sebepten dolayı, neredeyse hepimiz uyumakta zorluk çeker ve akut uykusuzluktan muzdarip oluruz. Bu önemli bir sıkıntıya yol açabilir, ancak korkuya gerek yoktur. Bu gece daha iyi uyumanıza yardımcı olacak basit adımlar var.

Kalıcı uyku hali ile mücadele ediyorsanız, temel nedenini keşfedebilecek ve dinlenmiş hissetmenize yardımcı olmak için gerekli tedavileri başlatabilecek bir uyku doktoru tarafından sorununu bir değerlendirmeyi düşünün.
Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 59 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Zaman Uykulu Olmanın Sebepleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al