Herhangi Bir iPhone için Portre Modu Özellği Getiren 5 Uygulama

Herhangi Bir iPhone için Portre Modu Özellği Getiren 5 Uygulama

Portrait Mode'undan, maalesef eski bir iPhone'nunuz varsa yararlanamazsınız. Yani iPhone 6'da portre modunu kullanmak istiyorsanız şansınız yok. Ancak, çift objektifli fotoğraf makinesinden yoksun bir cihazınız daartık birkaç üçüncü parti kamera uygulamasıyla benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Portrait Mode, iPhone 7 Plus'dan bu yana üst seviye iPhone serisinin temel dayanağı olmuştur. Mevcut iPhone 8 Plus ve iPhone X, her ikisi de bu özelliği öne çıkarır, ancak ikincisinde ön yüze dönük TrueDepth kamerada bile var.

1. PortraitCam ($2,99)

PortraitCam, kullanıcılara bol miktarda araç sağlayan basit ama güçlü bir uygulamadır.

Doğrudan PortraitCam ile yeni bir fotoğraf çekebilir ya da Fotoğraf Kitaplığınızdan içe aktarabilirsiniz. Bir iPhone X'e sahip olmanız durumunda, PortraitCam, derinlik verilerini canlı olarak izlemek ve yakalamak için TrueDepth kamerasını kullanabilir.

Resminizi PortraitCam'de aldığınızda, uygulama, fotoğraftaki tüm yüzleri otomatik olarak dener ve algılar. Çoğunlukla, sonuçlar iyi, ama mükemmel olmak için biraz ince ayar gerektirir. Odaklanmak istediğiniz alanlardaki derinlik maskesini boyayın veya maskeyi kenarların üstündeyken silin. Maskeleme adımı tamamlandığında, PortraitCam geri planı bulanıklaştırırken esas konuyu keskin tutar.

PortraitCam

PortraitCam'in fotoğraf araç setinize eklenmesini önemli kılan birçok özellik var. Bulanıklığın gücünü ayarlayabilirsiniz, böylece isterseniz daha ince veya aşırı derecede sert bir estetik için ayar yapabilirsiniz. Uygulama, bulanıklığın diyaframını değiştirmenize izin verir, bokeh etkisinin şeklini ve yönünü ince ayarlar ile yapabilirsiniz. Döndürme, vurgulama, saçaklama, temel düzenleme araçları ve daha fazlası gibi diğer araçlar da kullanılabilir.

Alan derinliğindeki fotoğraflarınızın üstüne çıkmak için, PortraitCam, portrelerinizin popüler olmasını sağlayabilecek birkaç ışıklandırma fişeği ve filtre sağlar. Bunlar tamamen isteğe bağlı, ancak doğru yapıldığında etkileyici olacağından emin olacak benzersiz resimler oluşturmaya yardımcı olur.

PortraitCam, pahalı seçeneklerden bir tanesidir, ancak birçok kullanışlı araç içerir.

2. FabFocus ($3,99)

Portrelerinize eklemek için daha fazla bokeh arıyorsanız, FabFocus az çaba harcayarak bunu başarmanıza yardımcı olur.

PortraitCam gibi, FabFocus, kullanıcıların yeni fotoğrafları doğrudan uygulama ile yakalamasına veya Fotoğraf Kitaplığı'ndan içe aktarmasına olanak tanır. Arayüz yeterince basit, ancak diğer uygulamalara kıyasla biraz rahatsızlık duyuluyor. Yüzleri otomatik olarak algılamak da daha yavaştır, ancak daha doğru sonuçlar üretir, bu da adil bir tradeoff gibi görünür.

Fotoğraftaki yüzleri belirlemek için bir yüz analizi yapar ve ardından vücut veya büst gibi konunun kalanını bulur. Ardından konuları ön planda keskin ve net tutarak arka planı bulanıklaştırır.

FabFocus

Yine de, FabFocus diğer uygulamalardan daha iyi görünse de, mükemmel değil. Kenarlarda ince ayar yapmak veya arkaplanın bir kısmındaki maskeyi silmeniz gerekebilir. FabFocus, odaklama maskesinde boya yapabileceğiniz veya parmağınızla silebileceğiniz düzenleme moduna geçmenizi sağlar. Ayrıca, maskenin bulanıklığı, fırçanın büyüklüğünü ve aynı zamanda arka plandaki nokta ışıkları için şekilli bokeh uygulayabilirsiniz.
Odak maskesini boyadığınızda veya silerken, boyayan veya silinen gerçek kısım parmağınızın üzerindedir. Bu, resmin nerede olduğunu daha kolay görebilmenizi ve başparmağınızın veya parmağınızın görüşünüzü engellememesini sağlamak için tasarlanmıştır. Sonuç, sahte görünmeyen daha kesin alan derinliğidir. FabFocus ile ilgili tek sorun, uygulamanın diğerlerine göre biraz daha yavaş çalıştığı ve bazen de donabilir.

3. Fore Photo (Ücretsiz)

Sadece resimlerinize derinlik efektleri eklemek için süper basit bir uygulama ister misiniz? Fore Photo işi bitirir.

Fore Photo, hızlı yanıt veren minimal bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ne yazık ki, Fore Photo yalnızca Fotoğraf Kitaplığınızdan içe aktarmanıza izin verir, böylece uygulamayı kullanırken yeni bir fotoğraf çekemezsiniz. Ancak eski fotoğraflarınıza erişmek hızlı ve kolaydır.

Fotoğrafınızı Fore Photo'ya yüklediğiniz an,
Uygulama, ön planda bulunan konuları otomatik olarak algılamak için bir sinir ağı kullanır. Ardından, arka planı DSLR'lerdeki sığ alan derinliğine benzer bir şekilde bulanıklaştırır.

Fore Photo

Diğer uygulamalar gibi, Fore Photo da oldukça iyi olsa da mükemmel değildir. Odak maskesini odakta istediğiniz şeyi boyayarak düzenleyebilirsiniz ve kenarları temizlemek için silgi aracını kullanın. Değişiklikler hızlı ve zahmetsizce, rekabetten çok daha hızlı hale getiriliyor.

Fotoğrafın altındaki araç çubuğunda seçebileceğiniz bulanıklığın gücü için beş ayar vardır. Varsayılan seçenek her zaman orta, ancak daha fazla incelik için sola gidebilir veya daha fazla derinlik için gidebilirsiniz.

Fore Photo kullanımı ücretsizdir, ancak düzenlediğiniz her resmin sağ alt köşesinde küçük, müdahaleci olmayan bir "Fore" filigranı yerleştirir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, $1,99 uygulama içi satın alma filigranı kaldıracaktır.

Yine, Fore Photo, yayılma olmadan derinlik efektlerini anında uygulamanıza izin veren temel ve basit uygulamadır.

4. AfterFocus ($0,99)

Görüntülere çok fazla para vermeden derinlik efektleri elde etmek için akıllı bir uygulama isteyenler için, AfterFocus iyi bir uygulamadır.

AfterFocus'un, herkesin anlayabileceği kadar oldukça basit bir arayüzü var. Kullanıcılar doğrudan AfterFocus ile yeni fotoğraflar çekebilir veya Fotoğraf Kitaplığı'ndan içe aktarılabilir.

AfterFocus'da düzgün bir özellik, iki fotoğraf çekebileceğiniz Double Take seçeneğidir. Bu özelliği en iyi şekilde kullanmak için ilk görüntüyü istediğiniz gibi çekin, konunun objektife yakın olduğundan ve arka plandan uzak olduğundan emin olun.
Ardından kamerayı yaklaşık bir santimetre sağa doğru hareket ettirin ve ardından resmi tekrar çekin. Double Take, görüntüyü analiz eder ve en yakın nesneyi tanımalı ve bir odak alanı çizme ihtiyacını ortadan kaldırmalıdır.

AfterFocus

AfterFocus ile başka bir şık araç, akıllı odak alanı seçimidir. Bununla, yapmanız gereken tek şey odak alanı içinde bir çizgi çizmek (beyaz) ve arka planda başka bir şey (siyah). AfterFocus, odak alanını otomatik olarak tanır ve büyüsünü yapar. Elbette, her zaman mükemmel olmaz. Konu alanınızı parmakla boyayarak el ile yapabileceğiniz şeyleri elle yapabilirsiniz.

Diğer uygulamalar gibi bulanıklık miktarı bir sürgü ile ayarlanabilir. Aşamalı bir bulanıklık için, kullanıcılar “Edge Feather” seçeneğini seçebilir veya daha doğal bir geçiş için Fading Arkaplanını kullanabilirler. AfterFocus, hareketli arka planların vurgulanmasına yardımcı olmak için hareket bulanıklığına bile sahiptir. Bulanıklıkla birlikte ilerlemek için bir avuç farklı diyafram stili var ve siz de bokeh ekleyebilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşmak için fotoğraflarınıza filtre eklemeyi tercih ederseniz, AfterFocus Cross Process gibi profesyonel olanlar da dahil olmak üzere güzel bir seçim içerir. Vinyet ve çıkartmalar gibi bazı efektler de AfterFocus'da gelir.

Paylaşım, AfterFocus ile çok kolay, ancak bir uyarı söz konusu: Görüntü meta verileri bu uygulamada düzenledikten sonra kaldırıldı.
EXIF verilerini umursamıyorsanız endişelenmeyin. Aksi takdirde, başka bir uygulama daha iyi bir seçim olabilir.

5. Focos (Ücretsiz)

Zaten bir iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus veya bir iPhone X'iniz varsa, ancak daha iyi alan derinliği görüntüleri elde etmek istiyorsanız, o zaman Focos göz atmaya değer.

Focos ile, kullanıcılar doğrudan uygulamanın içinden fotoğraf çekebilir. Focos'taki kamera standart kameradan çok daha iyi.
Derinlik etkisi canlı hale getirildiğinden, çekim yaptığınız şeyin bir önizlemesini elde edersiniz. Bu nedenle, bir fotoğrafı çekmekten ve sonuçlardan sonra görmekten daha iyidir. Ayrıca bir görüntüyü Focos'a içe aktarabilirsiniz, ancak uygulama sadece cihazınızdaki efekt fotoğraflarını derinleştirmenizi sınırlar.

Kullanılacak bir resme karar verdiğinizde, Focos, sadece birkaç dokunuşla daha iyi hale getirebilir. Focos, fotoğrafı çektikten sonra yeniden odaklanmaya izin verir ve yapmanız gereken tek şey odak istediğiniz noktaya dokunun. Arka plana dokunursanız, kristal netleşir ve ön plan bunun yerine bulanık olur. Beğenmedin mi? Sadece tekrar dokunun.

Focos

Focos'un geniş bir diyafram şekli ve diyafram seçkisi vardır. Ayrıca, bokeh estetiğini etkileyen mercekler vardır ve hatta görüntüye bağlı olarak balıkgözü ve geniş açılı görünüşler gibi serin efektler uygulayabilirler. Focos'un, kameranın alan derinliğini nasıl yakaladığını hiç merak ettiyseniz bile 3D haritalama özelliği vardır.

Yine de Focos hakkında bir kaç olumsuzluk var. İlk uyarı, uygulamanın yalnızca Portre Moduna sahip cihazlarda çalıştığı gerçeğidir, ancak bunları büyük ölçüde geliştirir.

İkinci kusur, özelliklerin çoğunun, abonelik tabanlı bir model olan Focos'un Pro Versiyonunun arkasında kilitlendiğidir. En azından iki saatlik bir deneme var.

Yine de, bir iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus veya iPhone X'e sahipseniz, Focos, fotoğrafçılık araç kutunuzda bulunması iyi bir özellik.

Portreler için Favori Uygulamanız nedir?
İster profesyonel ister amatör bir fotoğrafçı olun, “En iyi kamera seninle olanı.” Ve çoğumuz akıllı telefonlarımızı yanımızda taşıdığımız için, hızlı resimler ya da akılda kalıcı portreler çektirmek söz konusu olduğunda bizim kamera seçimimiz.

iPhone’un kameraları yıllardır kesinlikle iyileşirken, DSLR’ler hala değil. Ancak, daha eski cihazlardaki derinlik efektlerini çoğaltan veya mevcut Portre Modu cihazlarını geliştiren uygulamalarla, iPhone'lardan alınan dikey çekimler DSLR'lere paralarının karşılığını veriyor. iPhone 6'da (hatta daha eski cihazlarda) Portre Modu olmayabilir, ancak kesinlikle yaklaşabiliriz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1210 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Herhangi Bir iPhone için Portre Modu Özellği Getiren 5 Uygulama konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Herhangi Bir iPhone için Portre Modu Özellği Getiren 5 Uygulama ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Herhangi Bir iPhone için Portre Modu Özellği Getiren 5 Uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "