Facebook Messenger, arkadaşlarınızla iletişim kurmanın harika bir yoludur. Bu, masaüstü bilgisayarlarda olduğu kadar iOS ve Android'te de çalışır ve insanların ne tür bir bilgisayar (veya telefon) kullandıklarından veya nerede bulunduklarından bağımsız olarak iletişim kurmalarının evrensel bir yolu haline gelir.

Çoğu kişi muhtemelen servisle ileti gönderme ve alma ile ilgili temel bilgiyi biliyor olsa da, Facebook Messenger'ın bir çok özelliği, birçok kullanıcının bunları kullanabileceğini bile bilmediği özellikler vardır. Muhtemelen arkadaşlarınızın onlara 'gizli mesajlar' olarak hitap ettiğini duymuşsunuzdur, ancak gerçekte, birçoğu basit bir mesajdan fazlasını içerir. Bu özellikler gizli sohbetlerden gizli oyunlara kadar uzanır.

Bu özellikleri, nasıl çalıştığını ve onlardan en iyi nasıl yararlanabileceğinizi görelim.

Messenger'ı Kendi Penceresinde kullanın

facebook messenger

Dikkatinizi dağıtmadan sohbet etmek isterseniz, Facebook Messenger'ı kendi penceresinde çalıştırın.

Messenger sayfasına gitmek için tarayıcınızdaki messenger.com adresine gidin. Buradan, Facebook kimlik bilgilerinizi girmeniz istenir ve ardından Messaging istemcisinin tam ekran sürümüne erişebilirsiniz. Mobil veya masaüstü sürümü ile aynı işleve sahip değil ancak önemli şeylerin çoğu var ve (çok fazla) dikkat dağıtıcı olmadan sohbet edebileceksiniz.

Bir Bot kullanın

messenger

Daha önce bir sohbet ile etkileşimde bulunmadıysanız, bir arkadaşınızla sohbet etmekten gerçekten farklı değilsiniz. Messenger içinden bir chatbot kullanıyorsunuz, ancak bir kişi yerine mesajlarınızı size oluşturmak için yapay zeka çalıştıran bir bilgisayar programı.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Botlist.co sitesinde mevcut çeşitli botların sayısı listelenmiştir. Popüler olanları, yeni bir mesaj başlattığınızda Kime alanına aradığınızı yazarak da bulabilirsiniz. Facebook, aradığınızı tespit edebiliyorsa, uygun botla Sizin için Kime bölümünü otomatik doldurur. Kullanmayı sevdiğim bazı botlar şunlardır:

TODAY Food: En son çıkan yemek haberlerini takip edin ve hızlı yemek tarifleri bulun.

Skyscanner: Skyscanner ile Messenger bot size bir sonraki büyük tatiliniz için bir uçuş bulmanıza yardımcı.

Boost: Biraz beni almaya mı ihtiyacınız var? Boost botu, gitmenizi sağlayacak talebe motivasyonla ilgili sözler sunacak.

Gizli Sohbetler

facebook

Bazen bir arkadaşınızla konuşmakta olduğunuz sohbetin gerçekten gizli olduğundan emin olmak istersiniz. Sosyal paylaşım ağı, Facebook'un herhangi bir hassas bilgiyi göndermek için tartışmasız en iyi yer olmadığı halde, platformda şifrelenmiş konuşmalar yapmanın bir yolunu bulabilirsiniz. Gizli sohbetler uçtan uca şifrelenir ve yalnızca siz ve alıcı tarafından okunabilir. Facebook bile içerdiklerine erişemeyecek.

Özelliği etkinleştirmek için iOS veya Android uygulamasını kullanarak yeni bir mesaj oluşturun. Sayfanın sağ üst köşesinde iOS'ta bir "Gizli" seçeneği veya Android'de bir kilit simgesi görürsünüz. İstediğinizde mesajı görüntüleme konusunda bir zaman sınırı belirlemenize izin veren bir zamanlayıcı kutusu görünecektir. Örneğin, sadece 10 saniye sonra bir fotoğrafın kendiliğinden yok olmasını sağlayabilirsiniz. Fotoğrafın kendiliğinden yok olmasına rağmen hiçbir şey, fotoğraf görüntülenirken kimsenin ekranın resmini çekmesini engelleyemediğini unutmayın.

Ücretsiz Para Gönderin

messenger para gönder

Bazen hepimizin bir arkadaşına nakit para göndermesi gerekebiliyor. Öğlen yemeğinizin yarısı, konser biletleri veya bir başka bir bölüştüğünüz ödemenin iadesi yapıyor olsun. Şimdi Facebook'u ücretsiz olarak kullanarak arkadaşlarınıza nakit gönderebilirsiniz.

Bunu yapmak için Messenger penceresinin altındaki dolar işaretini o kişiyle tıklamanız yeterlidir. Buradan, göndermek istediğiniz tutarı belirtebilirsiniz (ayrıca bir debit kartı Facebook'a tanımlamanız gerekir). Nakit gönderdiğinizde, o para da debit kartınızı Facebook'a bağladığınız takdirde, hesabınızdan çekilir ve arkadaşınızın hesabına yatırılır.

Dosya Gönder (e-posta olmadan)

facebook messenger dosya gönder

Tıpkı e-posta yoluyla bir e-posta gönderebileceğiniz gibi, bir Facebook Messenger mesajına dosya ekleyebilir ve arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Facebook'un web sitesinde veya özel Messenger sitesinde Facebook Messenger'a web üzerinden eriştiyseniz, ekranın altındaki ataş simgesini tıklayarak bir dosya yükleyebilirsiniz.

Aktardığınız dosyaların boyutu 25 MB'ın altında olmalı. Dosyaları Gmail'deki e-posta iletilerine eklerken verildiğinizle aynı şekilde; Ancak, Gmail söz konusu olduğunda, oldukça büyük Google Drive dosyalarını ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz Uluslararası Aramalar Yap

facebook messenger arama

Aileniz ya da arkadaşlarınızın nerede yaşadığına bakılmaksızın, Facebook arkadaşlarınızın listesindeki herhangi birisine video ya da sesli arama yapmanızı sağlar. Bu, Galler'deki amcanızla veya Japonya'da yurtdışında ücretsiz olarak okuyan en iyi arkadaşınızla görüntülü sohbet edebileceğiniz anlamına geliyor. Unutmayın, bu sohbet dakika yerine verileri kullanır; bu nedenle, aramadan önce Wi-Fi'ye bağlanmak mantıklı olacaktır.

Facebook Sohbet Renginizi Değiştirin

facebook messenger color

Facebook Messenger'ınızdaki her konuşmanın rengini değiştirebilirsiniz. Kocanız kırmızı, çocuklar sarı ve en iyi arkadaşınız mor olabilir. Basit görünüyor, ancak Messenger'ı rastgele birkaç kişiyle aynı anda konuşuyorsanız, işleri düzenli tutmanın ve kissy yüz emojisini erkek arkadaşınıza göndereceğinizden emin olmanın iyi bir yolu olabilir, lisedeki bir arkadaşınızdan değil.

Görüşmenizin rengini değiştirmek için, sohbet penceresinin üst kısmındaki dişli çark simgesini tıklayın. "Renk Değiştir" e gidin ve konuşmalarınızdaki metnin ileriye dönük olarak görünmesini istediğiniz rengi seçin. Renk değişikliği hem sizin hem de sohbetin diğer ucundaki kişi tarafından görülecektir.

Milyon Kalpler Yolla

facebook messenger kalp

Facebook Messenger'da bir kalp gönderdiğinizde, yalnızca bir kalp göndermiyorsunuz, yüzlerce gönderiyorsunuz. Bir şans ver. Kalp emojisini Messenger'ı kullanarak sevdiklerinize gönderin ve gözlerinizi sohbet penceresinde tutun. Birkaç saniye sonra düzinelerce kalp ekranın altından yukarıya çıkacak. Cihazınızdaki sesi açtıysanız, uçarken yukarı doğru bir kabarcık sesi duyarsınız ve yeterince hızlı hareket ederseniz balonlarla aynı şeyleri yakalayabilirsiniz.

Facebook'un Gizli Futbol ve Basketbol Oyunları oyna

facebook messenger oyun

Tıpkı kalp emoji'nin akıcı kalp atışlarını tetiklediği gibi, basketbol ve futbol topu emojilerinin de gizli yetenekleri vardır. Bir arkadaşına basketbol emojisini gönderirsen, burada ya da basit, oynanabilir bir basketbol oyunu başlatmak için üzerine dokunabilir. Benzer şekilde, futbol topu emoji göndermek, sohbet penceresinde küçük, oynanabilir bir futbol oyunu tetikleyebilir.

Varsayılan Facebook Sohbet Emoji'ni Değiştir

facebook messenger emoji

Facebook Messenger, her ileti dizisi için emoji karakteri kullanmayı varsayılan yapar, ancak bunu değiştirebilirsiniz. Kendinize bir arkadaşınızı aynı emojiyi tekrar Facebook'ta gönderirken bulursanız, o emojiyi o kişi ile görüşmeniz için varsayılan resim olarak değiştirebilirsiniz. Bu, sohbet penceresinin sağ alt köşesindedir.

Tüm emoji klavyesi bu özellik için kullanılabilir ve sohbetlerinizi güzelleştirebilmeniz ve kişiselleştirmeniz eğlenceli bir yol olabilir. Değişikliği yapmak için mobil uygulamayı veya Messenger web sitesini kullanmanız gerekir. Seçenekler 'e gidin ve mevcut listeden İstenilen E-postaları Değiştir'i seçin. Unutmayın, bu, sohbet ettiğiniz kişinin varsayılan emojisini de değiştirecektir.

Facebook Messenger Emoji'sini Daha Büyük Yapın

facebook emoji

Nerede bakılacağını biliyorsanız, Facebook Messenger'daki emoji ayarlanabilir. Aslında, tüm Facebook emojilerinin mevcut birkaç farklı boyutu var. E-postanızı büyütmek için, yalnızca basılı tutun. Emoji yavaş yavaş ekranda büyüyecek. Bırakın o boyutta kalın ve arkadaşınıza gönderilsin. Telefonunuz ya da bilgisayarınızdaki ses seviyesini artırdıysanız, Facebook, hava ile doldurulmuş bir balonunkine benzeyen büyüyen ses ile birlikte bir ses efekti oynayacaktır. Tıpkı bir balon gibi, onu çok büyük yapmaya çalışırsanız, emoji patlayacak ve tekrar denemeniz gerekecek.

Video Klip Gönder

facebook messenger video

Bazen kelimeler veya hareketsiz görüntülü mesajınız yeterli olmayacaktır. Bir videonun kullanışlı olacağı yer burasıdır. Messenger uygulaması içinde, bir video kaydetmek için sayfanın alt kısmındaki deklanşöre basılı tutun. Videolar 15 saniyeye kadar uzunlukta olabilir. Kayıt işlemini tamamladığınızda, sayfanızın sağ üst köşesindeki simgelere tıklayarak videonuza emoji ve metin ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, video oluşturmanızı hangi arkadaşlara göndermek istediğinizi seçmek için sağ alt taraftaki oka tıklayın.

Ayrıca, ekranın sol alt köşesindeki ok simgesini kullanarak videonuzu indirebilirsiniz. Telefonunuza başladıktan sonra, onu Facebook duvarınıza yüklemek, Twitter'da yayınlamak veya videoyu metinden Facebook Messenger kullanmayan arkadaşlarınıza göndermek gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Daha Fazlasını İndir Facebook Messenger Etiketler

facebook messenger

Varsayılan olarak Facebook Messenger'da yer alan pek çok çıkartma var mı diye düşünmüştüm, bu hiç yeterli değil, değil mi? Sadece Facebook Messenger'da verilen çıkartmalarla sınırlı değilsiniz. Seçeneklere erişmek için, çıkartma emoji'sini (sohbet pencerenizin altındaki gülümseyen yüz) tıklayın ve ardından pencerenin sağ üst köşesindeki artı düğmesine basın. Buradan, mevcut tüm etiket paketlerini görebilir ve kullanmak istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.

Facebook Mesajınız Okunduğunda Bkz.

facebook messenger

Mesajın gönderilmesi sohbetin yarısıdır. Alıcının okuduğunu bilmek başka bir şey. IOS veya Android uygulaması içindeki sohbet balonuna hafifçe dokunduğunuzda, hemen altında okunduğu zamanı görürsünüz. Masaüstünde, o kişinin Facebook resmi, söz konusu mesajın yanında göründüğünde bir mesajın ne zaman okunduğunu görebilirsiniz.

Oyun oyna

facebook messenger oyun

Son zamanlarda Facebook, Messenger'da en popüler oyunlarından bazılarını doğrudan oynamanın bir yolunu ekledi. Bunun anlamı, hiç Messenger penceresinden ayrılmanıza gerek kalmadan, o arkadaşınızla yapılan bir sohbetin tam ortasında bir arkadaşınızla bir oyun oynamaya başlayabilmenizdir. Hangi oyunların mevcut olduğunu görmek için sohbet pencerenizin altındaki oyun denetleyicisi simgesini tıklayın.

Pac-Man gibi istediğiniz birini bulun ve hiçbir şeyi indirmenize veya Messenger'dan ayrılmanıza gerek kalmadan oyunun tadını çıkarın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 1 kez değerlendirilmiş ve ortalama 5 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1020 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Hiç bilmediğiniz 15 Facebook Messenger özelliği konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Hiç bilmediğiniz 15 Facebook Messenger özelliği ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hiç bilmediğiniz 15 Facebook Messenger özelliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "