Ogznet.com
Hızlı Şarj Zararlı mı? Paylaş:

Hızlı Şarj Zararlı mı?

Hızlı Şarj Zararlı mı?

Hızlı şarj teknolojisi yani İngilizcesi ile quick charge ya da fast charging, mobil cihazların batarya dolma hızını artırmak için geliştirilen bir teknoloji olarak bilinmektedir. Li-Ion batarya teknolojisi için geliştirilen hızlı şarj, özellikle de akıllı telefon pil performansları konusunda en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Hızlı şarjın zararları söz konusu olduğunda ise, aslında firmaların vaat ettiklerine ek olarak, beklenmedik sonuçları da gözardı ettiklerini söylemek mümkün. Bu olumsuz sonuçları abzorbe etmek için yeni teknolojiler geliştiriliyor olsa da Li-Ion bataryar teknolojisinin yapısı gereği, bu konuda çok da başarılı olunduğunu söylemek, ne yazık ki çok da doğru olmayacaktır.

Hızlı şarj zararlı mı? Sorusuna ne yazık ki zararlı yanıtını vermek gayet mümkündür. Üstelik pek çok farklı açıdan zararları bulunan hızlı şarj teknolojisi, ne yazık ki kullanıcı deneyimi için de kısa süreli en iyi çözümmüş gibi görünüyor.

Hızlı şarj nedir?

Hızlı şarjın zararlarına değinmeden önce, ilk olarak hızlı şarj teknolojisinin ne olduğu konusunda da kısa bir bilgi vermek gerekiyor. Zira bu bilgi verildiğinde, aslında bu hızlı şarj etme teknolojisini nasıl sorunlar oluşturabileceği konusu da açıklık kazanmaya başlıyor olacaktır.

Hızlı şarj, bataryalara yüksek akım girişi sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Volt ve Amper değerleri üzerinde yapılan değişimler ile elde edilen nispeten yüksek akım, batarya hücrelerinin daha kısa sürede elektron tutmasına vesile olur.

Normal şartlarda bu bataryalar, akım koruması ile desteklenmektedir. Dolayısıyla desteklenen akımdan daha fazlası şarj cihazı üzerinden aktarıldığında, bu akıma karşı direnç gösterilmekte ve batarya korunmaktadır. İşte hızlı şarj olma imkanı sunan teknolojiler, akım direnci konusunda da donanımsal ve yazılımsal değişiklikelr getirmekte ve böylece daha fazla akı ile batarya dolumu yapılabilmektedir.

Hızlı şarjın bu getirisi, aslında Li-ion batarya teknolojisinin temelinde bulunan bazı detaylara ters düşmektedir. Bundan dolayı da farklı sorunlar ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Hızlı şarjın zararları nelerdir?

Hızlı şarjın zararları arasındaki en önemli madde, batarya ömrüdür. Her ne kadar hızlı şarj edilen akıllı telefon bataryaları kısa vadede daha iyi bir kullanım süresi sunuyor gibi görünse de, uzun vadede bataryanın enerji tutma oranı, normal şarj olduğu durumlara kıyasla çok ciddi bir şekilde düşecektir.

Hızlı şarjın zararları arasındaki en önemli madde, batarya ömrünün kısalması olarak ifade edilebilir. Bataryanın kapasitesi, olması gerektiğinden çok daha kısa bir sürede kayıp yaşayacağı için her ne kadar hızlı bir şekilde şarj olsa da bir o kadar da hızlı bir şekilde bitmeye başlayacaktır.

Ne yazık ki bu konuda somut bir adım atmak çok da mümkün değil. Zira daha önce de belirtildiği üzere Li-ion bataryanın teknolojisi, böyle bir sonuç ortaya çıkmasına vesile oluyor.

Bir diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken husus ise, hızlı şarj sırasında bataryanın beklenenden çok daha fazla ısınmasıdır. Yoğun akımın batarya hücrelerindeki tepkimesinin sonucu olarak ortaya çıkan bu ısı artışı, tehlikeli bir hale de geleiblir. Zira Li-ion piller, sıcaklık konusunda dikakt edilmesi gereken bir kimyaya sahiptir. Alev alma, patlama ve buna benzer istenmeyen sonuçlar, hızlı şarj sırasında oluşabilecek herhangi bir aksaklık ile kendini gösterebilir.

Kablosuz hızlı şarj teknolojisi söz konusu olduğunda, meydana gelen bu ısının çok daha fazla olduğu dikkat çekecektir. Lakin belirli sınırlarda bu sıcaklık bir sorun oluşturmasa da tekinli olmakta fayda vardır.

Hızlı şarj teknolojisi, şu an özellikle de akıllı telefonlarda kullanılan bataryaların çok daha hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilmesi için olmazsa olmaz gibi görünüyor. Artan ekran boyutları ile birlikte artan batarya kapasiteleri, her ne kadar daha fazla mAh kapasitesi sunuyor olsa da donanımların harcağıdı enerji de bir o kadar artış gösteriyor. Yükselen batarya kapasiteleri ise standart şarj cihazları ile çok daha uzun sürede yeinden doldurulabiliyor.

Bu durumun önüne geçmek için de şu an Samsung, Qualcomm ve Apple gibi firmalar, hızlı şarj teknolojisi konusunda ciddi bir Ar-Ge çalışması gerçekleştiriyor ve hızlı şarjın zararlarını en aza indirmenin yollarını arıyor. Verimlilik odaklı bir çalışma olmasa da yinelemek gerekiyor: Ne yazık ki güncel pil teknolojisi ile gelişen donanımlar, ancak bu şekilde beslenebiliyor ve tüm alanlarda gerçekleşen gelişimler, ne yazık ki aynı ivme ile batarya teknolojisi tarafında kendini göstermiyor.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!