Ogznet.com
Hosts Dosyası ile Web Sitelerini Engelleme Paylaş:

Hosts Dosyası ile Web Sitelerini Engelleme

Hosts Dosyası ile Web Sitelerini Engelleme

Windows Host dosyası ile site engelleme

Uygunsuz web sitelerini engellemek için kullanabileceğiniz birçok tarayıcı uzantısı var. Ancak hiçbir yazılım yüklemeden Windows bilgisayarınızdan site engellemek istiyorsanız Hosts dosyasını kullanarak da bunu yapabilirsiniz.

Hosts dosyasını düzenleyerek site engellerken, sisteminize tarayıcınızın adres çubuğuna bir URL yazıldığında, DNS sunucusuna belirli bir IP adresini kullanmasını söylüyorsunuz. Böylece, facebook.com sizi 31.13.71.36'ya (ya da bu makaleyi okuduğunuzda Facebook'un IP'si neyse) götürmek yerine, tarayıcınızın sizi bilgisayarınıza yönlendirmesini sağlayabilirsiniz (127.0.0.1).

Hosts dosyası site Engelleme

Hosts dosyası ile site engelleme için ilk önce hosts dosyasını içeren dizine gitmeniz gerekir. Bu dosya Windows alt klasörü içindedir. Dosyaya kolayca erişebilmek için aşağıdaki yolu kullanabilirsiniz.

C:\Windows\System32\drivers\etc

Hosts dosyası site Engelleme

Bu klasöre girdikten sonra, istediğiniz herhangi bir metin düzenleyiciyi (Not Defteri) kullanarak hosts dosyasını açın. İşletim sisteminiz size yönetici erişimine ihtiyaç duyduğunuzda veya kullanımdayken Hosts dosyasını düzenleyemediğini söyleyen başka bir mesaj verirse, birkaç seçeneğiniz vardır. Metin düzenleyicisini yönetici olarak çalıştırabilir (Windows Başlat menüsündeyken sağ tıklayıp bu seçeneği seçin) ve bu dosyayı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Hosts dosyasını açtığınızda, son "#" karakterinin altına aşağıdaki gibi bir giriş ekleyebilirsiniz:

127.0.0.1 facebook.com

Web sitesi için, sitenin hem www hem de www olmayan sürümlerini ayrı satırlara ekleyin. Böylece tek bir sayfayı değil tüm alan adını engellemiş olursunuz.

Engelleme listenizi bitirdiğinizde, hosts dosyasını kaydedin. Bazı durumlarda, engellemenizin hemen çalıştığını göreceksiniz. Bazense, değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekebilir. Hala sitenin açıldığını görüyorsanız, olmamasına rağmen, sitenin gerçek IP adresini ve tipik bir DNS arama aracıyla bulacağınız başka bir girişi eklemek gerekebilir. Örneğin Facebook için, hosts dosyası satırı şuna benzer:

127.0.0.1 31.13.90.36

Hala sorun yaşıyorsanız, tarayıcıları değiştirmeniz gerekebilir.

MacOS'ta hosts dosyasını düzenleme

Mac’te iseniz, hosts dosyanızı Git > Klasöre Git'i tıklayarak ve /private/etc/hosts girerek açabilirsiniz. Bir metin düzenleyicide açın ve hemen kaydetmeyi deneyin. Masaüstünüze geçici olarak atabileceğiniz yinelenen bir dosya oluşturmanız istenecektir ve yine de .txt uzantısıyla kaydetmeyin.

Yinelenen dosyayı açın ve öncekiyle aynı eklemeleri yapın: her satırda 127.0.0.1, ardından engellemek istediğiniz alanları ekleyin. Eklemelerinizi yaptıktan sonra, dosyayı kaydedin /private/etc/hosts ve orijinal dosyanın üzerine yazarak, kaydettiğiniz yerden kopyalayın. Eklediğiniz web siteleri hemen engellenmiyorsa, DNS önbelleğinizi temizlemeyi veya Mac'inizi yeniden başlatmayı deneyin.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!