Hosts Dosyası ile Web Sitelerini Engelleme

Hosts Dosyası ile Web Sitelerini Engelleme

Gün boyu rahatsız edici web sitelerini engellemek için kullanabileceğiniz tarayıcı uzantıları vardır. Ancak çok fazla öz denetiminiz yoksa, uzantılarını devre dışı bırakabilir veya kaldırabilir veya iyi niyetlerinizi engellemek için başka bir tarayıcıya geçebilirsiniz. Daha da etkili şey - işletim sisteminizde kullandığınız tüm tarayıcılar için evrensel olması nedeniyle - sisteminizin ana bilgisayar dosyasını kullanarak web sitelerini engellemektir.

Anasistem dosyanızı düzenlerken, sisteminize, tarayıcınızın adres çubuğuna bir URL yazdığınızda, DNS sunucunuzun çözdüğü herhangi bir şey yerine belirli bir IP adresini kullanmasını söylüyorsunuz. Böylece, facebook.com sizi 31.13.71.36'ya (ya da bu makaleyi okuduğunuzda Facebook'un IP'si ne olursa olsun) yollamak yerine, tarayıcınızın sizi bilgisayarınıza yönlendirmesini sağlayabilirsiniz (127.0.0.1).

Hosts dosyanızı Windows'da düzenleme
İlk önce hosts dosyanızı içeren dizine gitmeniz gerekir. Bu dosya Windows alt klasörü içindedir:

C:\Windows\System32\drivers\etc

Bu iyi bir şey, çünkü bu muhtemelen nerede olduğunu unutacağınız anlamına gelir ve değişikliklerinizi geri almanızın daha zor olmasını sağlar.

Bu klasöre girdikten sonra, istediğiniz herhangi bir metin düzenleyiciyi kullanarak hosts dosyasını açın. İşletim sisteminiz size yönetici erişimine ihtiyaç duyduğunuzda veya kullanımdayken ana makine dosyasını düzenleyemediğini söyleyen başka bir mesaj verirse, birkaç seçeneğiniz vardır. Favori metin düzenleyicinizi yönetici olarak çalıştırabilir (Windows Başlat menüsündeyken sağ tıklayıp bu seçeneği seçin), bu dosyayı düzenlemenize izin verebilir. Ayrıca bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir ve yeniden başlatıldığında, hemen ana bilgisayar dosyasına gidip onu yukarı çekmeniz gerekebilir. Başka bir şey yapma.

Hosts dosyasını açtığınızda, muhtemelen şöyle bir şey göreceksiniz:

hosts dosyası

Son "#" karakterinin altına aşağıdaki gibi bir giriş ekleyebilirsiniz:

127.0.0.1 facebook.com

Engellemek istediğiniz her etki alanı, doğrudan önündeki etki alanının altında görünmelidir. Web sitesi için, sitenin hem www hem de www olmayan sürümlerini ayrı satırlara ekleyin. Böylece tek bir sayfayı değil tüm alan adını engellemiş olursunuz.

Engelleme listenizi bitirdiğinizde, hosts dosyasını kaydedin. Bazı durumlarda, engellemenizin hemen çalıştığını göreceksiniz. Bazense, değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekebilir. Hala sitenin çalıştığını görüyorsanız, olmamasına rağmen, sitenin gerçek IP adresini ve tipik bir DNS arama aracıyla bulacağınız başka bir girişi eklemek gerekebilir. Örneğin Facebook için, ana bilgisayar dosyanızdaki satırınız şuna benzer:

127.0.0.1 31.13.90.36

Hala sorun yaşıyorsanız, tarayıcıları değiştirmeniz gerekebilir. Chrome, örneğin Firefox veya Edge’de engellenmiş olsalar bile, Google web sitelerine erişmenize izin verebilir.

MacOS'ta hosts dosyasını düzenleme
Mac’te iseniz, hosts dosyanızı Git > Klasöre Git'i tıklayarak ve /private/etc/hosts girerek açabilirsiniz. Bir metin düzenleyicide açın ve hemen kaydetmeyi deneyin. Masaüstünüze geçici olarak atabileceğiniz yinelenen bir dosya oluşturmanız istenecektir - yine de .txt uzantısıyla kaydetmeyin.

Yinelenen dosyayı açın ve öncekiyle aynı eklemeleri yapın: her satırda 127.0.0.1, ardından engellemek istediğiniz alanları ekleyin. Eklemelerinizi yaptıktan sonra, dosyayı kaydedin /private/etc/hosts ve orijinal barındırma dosyasının üzerine yazarak, kaydettiğiniz yerden kopyalayın. Eklediğiniz web siteleri hemen engellenmiyorsa, DNS önbelleğinizi temizlemeyi veya Mac'inizi yeniden başlatmayı deneyin .

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile