Ogznet.com
Günde 3 Adet Hurma Yemenin Vücuda Faydaları Paylaş:

Günde 3 Adet Hurma Yemenin Vücuda Faydaları

Günde 3 Adet Hurma Yemenin Vücuda Faydaları

Hurmanın faydaları nelerdir? Günde kaç tane yenmeli?

Genellikle Ramazan ayında çokça tükettiğimiz hurma, aslında her gün tüketilse, vücudumuza çok büyük faydaları vardır. Özellikle günde en az 3 adet tükettiğinizde bakın vücudumuza ne gibi faydaları var.

Bir hafta boyunca her gün, 3 adet hurma yerseniz, vücudumuza aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:

1. Hurma, daha düşük kolon kanseri riskine neden olur

Hurma, yiyeceklerin sindirim sisteminden sağlıklı bir hızla geçmesini sağlamasının yanı sıra, bağırsakların sağlıklı olmasını ve zararlı bakterilerden arınmış olmasını da sağlar. Ve sindirim sistemi ve bağırsaklar iyi çalıştığında, o zaman kolon da azalır ve kolon kanseri riskini azaltır.

Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir araştırma, hurma ​​tüketenlerin kolon sağlığını arttırdığını, çünkü hurmaların iyi bakteri büyümesini arttırdığını ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini buldu.

2. Hurma, uzun zamanlar boyunca enerjik bir yapıya sahip olmanızı sağlar

Hurma, ihtiyacınız olduğunda size hızlı bir enerji sağlayacak doğal şekerler, glikoz, fruktoz ve sakaroz içerir. Enerji barlarından veya içeceklerden farklı olarak, hurmalar, bu enerji seviyelerini yüksekte tutacak ve sizi hızlı bir şekilde zayıf düşürmeyecek olan lif, potasyum, magnezyum, vitaminler ve antioksidanlar gibi diğer sağlıklı bileşenleri de içerir.

3. Hurma, sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirir

Sindirim sisteminizin normal bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, hurma bunu sağlayacak bir besindir. Sadece bir fincan hurma ile 12 gram lif elde edersiniz. Bu, önerilen günlük alımınızın yüzde 48'ini karşılar!

Doğru miktarlar ve doğru lif türleri, kabızlığı önleyerek ve normal bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sistemi sağlığınıza yarar sağlayabilir. Hurmalar kesinlikle bu işi yapmak için doğru türde liflerdir. Aslında, İngiliz Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, 21 gün boyunca günde 7 hurma tüketen kişilerin, hurma yemeyenlere göre, dışkı sıklığında iyileşme ve bağırsak hareketlerinde artış olduğunu gözlenmiştir.

4. Hurma yiyerek daha zeki olabilirsiniz

Hurmalar, vücudun serotonin ve norepinefrin yapmasına yardımcı olan ve beyin aktivitelerini iyileştirdiği bilinen B6 Vitaminini içerir. Serotonin, ruh durumunuzu düzenler ve norepinefrin, vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olur. Buna karşılık, araştırmalar düşük B6 Vitamini düzeylerinin depresyonla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Bu yüzden, beynin stresten uzak olması durumunda daha iyi bir ruh hali içinde olursunuz ve bilgiyi öğrenme ve hafızaya alma daha kolay olur.

5. Hurmanın Hemoroid üzerinde faydalı etkisi vardır

Hemoroid, anüs ve rektumda iltihaplı ve şişmiş damarlardır. Bu, genellikle sindirim kanalının uzak ucundaki o bölgede zorlanmaya yol açan kabızlıktan kaynaklanır. Bu durum, neyse ki kabızlığı azaltmak için yemek yeme alışkanlığında değişiklik ile tedavi edilebilen ve hatta tersine çevrilebilen zor ve sıklıkla çok acı verici bir durumdur.

Birçok doktor, bu durum için lif bakımından yüksek bir yemek yeme alışkanlığı önerir ve bu yüzden hemoroidinizin iyileşmesi için hurmalar önemli bir rol oynar.

6. Hurma yemek kırık bir kalbi tedavi eder ve kardiyovasküler sisteminizi geliştirir

Bazen kırık bir kalbi tedavi etmek için tek gereken, uzun bir süre üst üste birkaç hurma yemek olabilir.

Bu doğru. Bu sihirli küçük meyvede bulunan potasyumun, LDL'yi (kötü kolesterol) düşürdüğü ve atardamarlarda felce yol açan tıkanmalara ve hatta kalp krizine neden olan etkilere karşı koruma sağladığı bulunmuştu. Yetişkin kadınlarla yapılan bir çalışmada, yüksek potasyum alımının, inme ve iskemik inme ve mortalite riskini azalttığı bulunmuştur.


Bu yüzden bolca hurma tüketin ve mutlu bir şekilde uzun yıllar sağlıklı yaşayın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!