Ogznet.com

İçerik Yönetim Sistemi CMS Nedir?

image from pexels.com

Tüm internetin yaklaşık %27’si bir içerik yönetim sistemi veya WordPress olarak bilinen CMS tarafından desteklenmektedir.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  İçerik yönetim sistemi CMS nedir? Ve neden bu kadar popülerler?
  Web sitenizi ve diğer dijital varlıklarınızı bir CMS ile yönetiyor musunuz? Sizin ve kuruluşunuz için neyin doğru olduğunu anlamak, bir CMS'nin neleri gerektirdiğini derinlemesine anlamak ister.

  İçerik yönetim sistemleri hakkında bilgi edinmek ve kuruluşunuzun web sitesinin arkasındaki gücü nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

  İçerik Yönetim Sistemi Nedir: Tanım
  Bir CMS'nin ne olduğunu anlamak için, bir içerik yönetim sistemini internette kullandığınız bir yazılım uygulaması olarak düşünün. Amacı dijital içeriğin oluşturulmasını, depolanmasını ve sunulmasını kolaylaştırmaktır.

  Bir CMS iki bölümden oluşur:

  İçerik yönetimi uygulaması veya CMA
  İçerik dağıtım uygulaması veya CDA

  CMA’nın görevi, kullanıcıların örneğin bir blog makalesi gibi dijital içerik eklemeleri ve yönetmeleri için bir yol sağlamaktır. Bir blog için, yönetim güncellemeleri içerebilir, yorumlara yanıt verebilir ve arama motoru optimizasyonu veya SEO için özelleştirebilir.

  CDA daha sonra bu içeriği alır ve bir web sitesinde ziyaretçilere sunar. Bir blog okuyorsanız, CMS'nin CDA tarafını kullanıyorsunuz.

  Bunu şu şekilde düşünün: CMA içerik oluşturma içindir ve CDA içerik görüntüleme içindir.

  Web siteleri oluşturmak ve sunmak, CMS'nin yerine getirebileceği bir dizi işlevdir. Aynı zamanda kurumsal içerik yönetimi (ECM) sistemi olarak da hareket edebilir.

  Bu kapasitede, CMS / ECM yalnızca tüm internet yerine bir kuruluşun üyelerine sunulacaktır. Firmanın güvenlik duvarının arkasındaki ECM'ye erişebilen kullanıcılar belgeleri ve videoları ve görüntüler gibi diğer dijital içerikleri bulabilirler.

  Neden CMS Kullanmalı?
  Alt satırda bir CMS, programlama uzmanlığı olmayanların, dijital içeriği web'de veya dahili bir ECM'de yayınlamasına izin verir. Ancak bir CMS daha fazlasını yapabilir.

  İçeriğe yapılan değişiklikleri zaman içinde erişebilir, gerekirse eski sürümleri yeniden yayınlayabilirler.

  İndeksleme özelliklerini kullanabilirler. Örneğin, sosyal medya gönderileri için bir editoryal takvimi yerine getirmeye çalışırken, içeriği kolaylıkla arayabilir ve alabilirler. İçerik oluşturma ve içerik görüntüleme (tasarım dahil), kodlama deneyimi olmayanların siteyi “kırması” nı engelleyen CMA ve CDA süreçleriyle ayrılır. Konuşarak, farklı kullanıcılara farklı roller atayabilirsiniz, böylece farklı seviyelerde erişime sahip olurlar. Bu, kullanıcıların, maliyetli olabilecek estetik engeller olmadan içeriğin keyfini çıkarmasına izin verir. Aslında, ziyaretçilerin %55'i bir web sayfasına 15 saniyeden az bir zaman ayırır, bu yüzden estetik ve işlev içerik kadar önemlidir.

  Her blog yazıcısının sitenizin bu öğelerini değiştirebilme yeteneğine sahip olmasını istemezsiniz ve bir CMS bu rollerin korunmasına yardımcı olabilir.

  Bir CMS, bahsettiğimiz gibi, SEO için harikadır. Bunları özelleştirebilirsiniz:

  Alt bilgileri
  Sayfa başlıklarını
  Meta verilerini
  Kenar çubuklarını

  Bu SEO öğelerinin güncellemeleri hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. CMS web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edilmesi de kolaydır.

  Mobil SEO söz konusu olduğunda, B2B pazarlamacılarının %62'si bloglarını optimize etmeye odaklandı.

  Birçok CMS platformu, açık kaynak olarak da bilinen ücretsiz planlar sunuyor. Bu planlar, özelleştirme ve ek güvenlik için ücretli eklentilerle desteklenebilir.

  CMS Eksileri
  Bir içerik yönetim sistemi kullanmanın yararlarını anlıyorsunuz, ancak bu, potansiyel dezavantajların bir kısmını aşmadıkça, nihai bir rehber olamaz. Bu bölümde, eksileri ve bunları iyileştirmek için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

  Seçtiğiniz CMS'ye ve temaya bağlı olarak bazı işlev sınırlamaları vardır. Ancak, bir programcı ya da web tasarımcınız varsa, istediğiniz işlevleri elde etmek için doğrudan web sitesi koduyla çalışabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz işlevleri ve yetenekleri belirleyin ve sunabileceğiniz bir CMS ve tema bulun.

  Güvenlik riskleri bir başka potansiyel problemdir. Bilgisayar korsanları bir CMS'ye girebilir, ancak iki faktörlü kimlik doğrulama veya çok faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemleri uygularsanız, güvenlik ihlallerini sınırda tutabilirsiniz.

  Son olarak, bir CMS kullanmak web sitenizi geciktirebilir. Bunun nedeni, CMS'nin farklı öğeleri ayrı ayrı depolayacağı ve bir ziyaretçinin bağlantınızı tıkladığı zaman, CMS'nin tüm bu öğeleri bir araya getirmesi gerekir.

  Önbelleği uygulayarak bu gecikmeyi düşük tutabilirsiniz. Bu, CMS'nizin öğeleri birlikte depolamasına ve daha hızlı yüklenmesine izin verir.

  CMS Türleri
  Açık kaynaklı CMS ve kapalı kaynaklı CMS vardır. Açık-kaynak, genellikle ücretli seçeneklerin bulunduğu ücretsiz bir sürümün mevcut olduğu anlamına gelir.

  Kapalı kaynak içerik yönetim sistemleri genellikle tescillidir. Lisans ücretleri ve geliştirme masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Daha yüksek hosting maliyetleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Her iki CMS türü de, bir ECM'de bulabileceğiniz gibi, herkese açık içerik ve kurum içi içerik için eşit derecede iyi çalışır.

  En iyi üç açık kaynaklı CSM seçeneğine daha yakından bakalım.

  Açık Kaynaklı CMS
  Birçok farklı açık kaynaklı CMS vardır ama biz internete hakim olan üçünü öne çıkaracağız. Drupal ile başlayacağız.

  Drupal, üçünün içindeki en karmaşıklarından biridir. Bu nedenle açık kaynak kodlu olmasına rağmen en sıkıntılı olanı olabilir, çünkü sitenizi Drupal'da çalıştırmak için bir web tasarımcısı bulundurmanız gerekir.

  Temaları var ama sınırlı ve tema sistemi acemi kullanıcılar için kolay iyi değil. Drupal, destek içeriği sağlayan muazzam bir çevrimiçi topluluğa sahip.

  Aktif bir çevrimiçi topluluğa ek olarak, Drupal geliştiriciler ve takas fikirleriyle buluşabileceğiniz yüz yüze etkinliklere ev sahipliği yapar.

  Joomla, bir CMS'den daha fazlasıdır, çünkü Drupal kadar karmaşık değildir, ancak diğer açık kaynaklı CMS'den daha acemi kullanıcı dostu değildir. Uzun bir gelişim geçmişine sahip olan Joomla, eklentiler ile özelleştirilebilir.

  Yüksek kaliteli temalar bulamazsınız. Ancak bazı eklentiler aracılığıyla ve bir geliştirici yardımıyla, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir çözüm bulabilirsiniz. Listemizdeki diğer açık kaynaklı CMS gibi, Joomla hem harici hem de dahili siteler için güçlü bir seçimdir.

  Son olarak, üçüncü açık kaynaklı CMS, WordPress'e geliyoruz. Bu, bulabileceğiniz en kullanıcı dostu CMS'dir. Bu, internetin çoğunu güçlendiren birçok nedenden biri.

  WordPress, birçoğu SEO ve mobil kullanım için optimize edilmiş çok sayıda ücretsiz ve premium tema seçeneği sunar. Bu temaları eklentilerle daha da özelleştirebilirsiniz, bazıları da CSS'yi düzenlemenize izin verebilir.
  CSS stil sayfası anlamına gelir ve geliştiricilerin bir web sitesinde öğelerin nasıl görüneceğini dikte etmelerini sağlar.

  WordPress, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak hem barındırılan hem de kendi kendini barındıran seçenekler sunar.

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz