Ogznet.com
CMS Karşılaştırması: En Popüler İçerik Yönetim Sistemleri Paylaş:

CMS Karşılaştırması: En Popüler İçerik Yönetim Sistemleri

CMS Karşılaştırması: En Popüler İçerik Yönetim Sistemleri

Web sitenizi oluşturmak için hangi CMS platformunu kullanacağınızı mı araştırıyorsunuz? Bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) platformu, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan (en azından çoğu için) kolayca bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Kullanabileceğiniz birçok CMS seçeneği vardır, bu da ihtiyaçlarınız için en iyi CMS’yi seçmekte zorlanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bu makalede, web siteniz için doğru CMS platformunu seçmenin neden bu kadar önemli olduğunu açıklayacağız. Bir karşılaştırma ile birlikte en iyi CMS platformları için en popüler içerik yönetim sistemlerini de paylaşacağız.

Günümüzde mevcut olan en popüler İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) platformları genellikle Wordpress gibi blog platformları olarak başladı. Bunun nedeni, içeriğin çevrimiçi varlığınızı ve markanızı oluşturma yolculuğunda önemli bir rol oynaması ve blogların bunu kullanmanın en kolay yolu olmasıdır.

Sitenize potansiyel olarak ziyaretçi çekebilmek için güvenilir bir içerik yönetim sistemine (CMS) ihtiyacınız vardır. Arama yaparsanız pek çok seçenek bulacaksınız ve hepsi kendi içeriğinizi, web sitenizi ve bloglarınızı oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Ancak bazıları diğerlerinden daha etkilidir.

Özellikle Wordpress, popüler bir CMS haline geldi ve ücretsiz veya ücretli birçok Wordpress teması mevcut olup, bunlarla çok kolay bir şekilde profesyonel görünümlü bir web tasarımına sahip olabilirsiniz.

En iyi CMS (içerik yönetim sistemi) hangisidir? Hangi CMS en kolay kullanıcı arayüzünü sağlar? Veya, en popüler CMS'yi kullanmak, daha fazla ziyaretçi sağğlar mı?

Bunlar, düşünülmesi gereken sorular ve burada içerik yönetim sistemlerini gerçek özelliklerine göre listeleyeceğiz.

İster bir e-ticaret sitesi ister basit bir blog için olsun, bir web sitesi oluşturmak için iyi bir içerik yönetim sistemi gereklidir. CMS'nin şık bir kullanıcı arayüzü, makul bir fiyatı ve arkasında aktif bir geliştirici topluluğu olması gerekir.

En iyi CMS'yi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

En iyi CMS'yi seçerken birçok faktör devreye girer, işte bunlardan bazıları:

1. Tek tıklamayla kurulum desteği

Daha önce, içerik yönetim sistemleri web sitesi dosyalarını bir sunucuya manuel olarak yüklemeniz gerekiyordu. Bu yine de mümkün ve bazı içerik yönetim sistemlerinde bazen gerekli olsa da, en iyi CMS'ler basit, tek veya iki tıklamayla kurulumlara izin verir. Genellikle bu, bir barındırma şirketi ile bir entegrasyon şeklinde veya CMS'yi barındırılan bir çözüm olarak anında etkinleştirerek gelir.

2. Ücretsiz veya makul fiyatlandırma

Açık kaynaklı CMS'ler neredeyse her zaman ücretsizdir. Barındırılan seçeneklerin aylık fiyatları vardır. Bununla birlikte, açık kaynaklı, kendi kendine barındırılan içerik yönetim sistemlerinin, barındırma ve temalar gibi şeyler için başka yerlerde hala ödeme gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle, en ucuz aylık ücretlere ve ekstra bileşenlere sahip CMS'leri arıyoruz.

3. Tema desteği

Bir tema, tasarım ve geliştirme süresini kısaltmaya yardımcı olur. Sitenizi sıfırdan kodlamadan web sitenizi güzel ve çok daha işlevsel hale getirir. Çoğu tema yalnızca belirli içerik yönetim sistemleri için yapılır, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda temaya sahip bir CMS kullanmanız gerekir.

4. Eklenti desteği

Bir CMS, işlevselliği genişletmek için tipik olarak eklentilere ihtiyaç duyar. Blogunuzu çevrimiçi bir mağazaya dönüştürmek için bir sosyal medya eklentisine veya belki bir uzantıya ihtiyacınız olabilir. İhtiyacınız ne olursa olsun, CMS'nin test etmek ve kullanmak için yeterli sayıda eklentisi olmalıdır.

5. Sürükle ve bırak oluşturucular ve kodlama desteği

En iyi CMS, yeni başlayanlar ve ileri düzey geliştiriciler için özellikler sağlar. Bu nedenle, daha az deneyimli kullanıcılar için basit sürükle ve bırak tasarımlara ve ileri düzey kullanıcılar için kodlama modüllerine sahip bir CMS kullanmak mantıklı olacaktır.

6. Aktif geliştirici topluluğu

Genellikle, bir CMS'nin ya büyük bir aktif geliştirici topluluğu ya da mükemmel müşteri desteği vardır. İkisini birden görmek o kadar yaygın değil. Genel olarak, açık kaynaklı çözümlerin oldukça aktif forumları ve çevrimiçi arama yapabileceğiniz milyonlarca blog yazısı vardır. Kapalı, barındırılan CMS seçenekleri, o hizmet için ödeme yaptığınız için genellikle doğrudan müşteri hizmetleri desteği sağlar.

7. Güvenlik

Düzenli platform güncellemelerinden veritabanı korumasına kadar, güvenliği ön plana almayan bir CMS'nin kullanılma şansı yoktur.

8. Arama motoru optimizasyonu araçları

Arama motoru optimizasyonunun birçok yönü vardır, ancak amaç, temiz URL yapıları ve meta veri değiştirme araçları gibi mutlak temel özelliklere sahip bir CMS'yi bulmaktır.

En popüler CMS / İçerik Yönetim Sistemleri 

WordPress, TYPO3, Joomla! ve Drupal şu anda profesyonel web sitesi kurma için en popüler standart çözümlerdir. Ancak her sistem elbette her bir amaca eşit derecede uygun değildir. Burada, farklı içerik yönetim sistemlerinin ana işlevlerini, uygulama türlerini ve sistem gereksinimlerini bir araya getiriyoruz.

WordPress - WordPress, güzel bir web sitesi, blog veya uygulama oluşturmak için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir yazılımdır.

WordPress, piyasadaki en popüler içerik yönetim sistemi seçeneğidir (şu anda tüm web sitelerinin %39'u tarafından kullanılıyor). WordPress, yüksek güvenlikli ve SEO dostu bir ortam ve geliştiriciler için yeterince güçlü ve yeni başlayanlar için yeterince basit, kullanıcı dostu bir arka uç sunar.

WordPress, dünyanın en popüler CMS yazılımıdır. Ancak WordPress.org'u, WordPress.com ile karıştırmamak önemlidir. WordPress.org, başlangıçta blog yazmak için tasarlanmış ücretsiz bir açık kaynak CMS'dir, ancak şimdi her türden web sitesi / çevrimiçi mağaza tarafından kullanılmaktadır. WordPress.com bir blog barındırma platformudur.

WordPress, PHP ve MySQL'e dayalı olarak, yazılı içerik, videolar, resimler ve daha fazlasını kullanarak özelliklerle dolu bir web sitesi veya blog oluşturmanız için araçlar sağlar. Ayrıca, web sitenizi kişiselleştirmek için önceden hazırlanmış ve üçüncü taraf temalar da kurabilirsiniz.

Yazılımın geniş kullanıcı topluluğu, çok sayıda tema ve eklentisi bulunur. Yüksek kullanım sayısı nedeniyle bilgisayar korsanları için popüler bir hedeftir. Bu nedenle, kullanıcıların WordPress yazılımlarını güvenlik güncellemeleriyle oldukça düzenli olarak güncellemeleri gerekir. Bu güncellemeler, güvenlik olaylarından sonra hızlı bir şekilde ortaya çıkar, ancak yazılımın etkili kullanımı için gerekli olan tüm uzantılarla her zaman uyumlu değildir. Sonuç olarak, yazılım güncellemeleri, özellikle büyük projeler söz konusu olduğunda, önemli bir idari çaba ile ilişkilendirilebilir.

Az çaba gerektiren, temel kurulumu nedeniyle WordPress, küçük ve basit yapılandırılmış web siteleri için iyidir. Özellikle ziyaretçilerine sık sık değişen içeriği çekici düzenlerde sunmak isteyen blogcular için WordPress, sezgisel bir web arayüzüne sahip etkili bir CMS'dir. Çevrimiçi projenin karmaşıklığı arttıkça, yazılımın kullanım kolaylığı önemli ölçüde azalır.

Stabil bir web sitesi çalışması için çabalıyorsanız, WordPress, ziyaretçi trafiğiniz arttıkça sunucuya nispeten yüksek yük getirir. Çok dilli bir odaklanma ile karmaşık çok alanlı projeler geliştirmeye çalışan kullanıcılar, amaçları için WordPress yerine TYPO3 gibi bir CMS seçmelidir.

2. Joomla

 

Joomla, birçok farklı şablon ve uzantı ile birlikte gelen bir başka popüler ücretsiz açık kaynaklı CMS platformudur. Kullanımı ücretsizdir. Joomla, sınırsız tasarım potansiyeli ve hem web siteleri hem de çevrimiçi uygulamalar yapma seçenekleriyle güçlü bir içerik yönetim sistemi sunar. Drupal ve WordPress ile birlikte Joomla, milyonlarca aktif web sitesi ve yüz yüze etkinlikler ve çevrimiçi forumlar düzenlemesiyle tanınan güçlü bir topluluk ile aralarından seçim yapabileceğiniz en popüler CMS'lerden biridir.

İlk olarak 2005 yılında piyasaya sürüldü, yani WordPress gibi, yıllardır devam ediyor. Joomla özelliklerle doludur ve birçok web sunucusu 1 tıklama ile kurulum sunar. Ancak, geliştiriciler ve deneyimli web sitesi oluşturucuları için gerçekten ideal bir CMS platformudur, bu nedenle yeni başlayanlar için o kadar da iyi bir seçenek değildir.

Joomla! açık kaynak kodlu CMS Mambo'nun geliştirilmesidir. Sistem, özellikle ABD'de popülerdir ve bağımsız bir MVC çerçevesine dayalı tamamen nesne odaklı bir yazılım tasarımı ile karakterize edilir. Joomla! uzantıları eklentilere, bileşenlere ve modüllere ayırır. Uzantılar her zaman ücretsiz olarak sunulmaz.

3. Drupal

Drupal - Drupal, açık kaynaklı bir CMS platformudur.

Drupal, başka bir açık kaynaklı CMS platformudur. The Economist'in sitesi ve bir dizi üniversite sitesi dahil olmak üzere bazı büyük web sitelerinin arkasındaki CMS'dir.

Drupal, geliştiriciler için veya bir geliştirici ile çalışabilcek kişiler için iyi bir seçenektir. Çok fazla veriyi işlemesi gereken son derece özelleştirilmiş bir site oluşturmayı hedefliyorsanız özellikle iyidir.

Modüler CMS Drupal başlangıçta bir öğrenci topluluğu çözümü olarak geliştirildi, ancak şimdi tam teşekküllü bir açık kaynak CMS olarak mevcuttur. Yazılım, modüller ile genişletilebilen son derece yalın bir temel kurulumla birlikte gelir. Bugün, projenin gücü topluluğunda yatmaktadır. Zaten, temel modül çok sayıda web 2.0'a ve web günlükleri, forumlar ve etiket bulutları gibi topluluk işlevlerine sahiptir.

Drupal, hem geliştiriciler hem de işletme sahipleri için yapılmış, akıllı bir içerik oluşturma modülü ve benzersiz performans sağlayan bir içerik yönetim sistemi sunar. Drupal, eklentileri için fazla bir ücret ödemeniz gerekmeyen, kendi kendine barındırılan bir CMS'dir. Aynı zamanda çok dilli yetenekler ve güvenlik özellikleri ile birlikte iyi bir topluluğa sahiptir.

4. TYPO3

 

Typo3 Enterprise CMS, WordPress, Joomla veya Drupal gibi marka tanınırlığına sahip değildir, ancak profesyonel ve esnek açık kaynaklı yazılımını araştırmaya değer. Typo3 topluluğu hem arkadaş canlısı hem de yardımcı olurken, tüm sektörler için çalışan geliştiriciler için ideal bir CMS olduğunu gösteriyor.

WordPress'in yanında TYPO3, en popüler ikinci açık kaynaklı CMS'dir. Yazılım projesi bir kurumsal yönetim sistemidir ve deneyimli geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından sürekli olarak güncellenir ve teknik olarak güncel tutulur. TYPO3, büyük kurumsal portallar ve e-ticaret platformları için harika bir çözümdür.

Yüksek performanslı CMS'nin profesyonelce kullanımı uzman bilgisi gerektirir. Bununla, çok dilli içeriğe sahip karmaşık site yapıları bile sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Önemli işlev yelpazesi, kurumsal düzeyde profesyonel site yönetimi sağlar ve CRM ve ERP sistemleri gibi klasik iş uygulamaları için arayüzler sağlar.

Typo3, arayüzü ve güvenilirliği açısından avantajlara sahiptir ve web siteniz üzerinde tam kontrol sağlayan ve ölçek büyütmeyi kaldırabilen kurumsal bir CMS çözümü olarak hizmet eder.

Temel olarak, TYPO3 tarafından sunulan dev işlev yelpazesi, her türlü çevrimiçi projenin uygulanmasını mümkün kılar. Ancak bu, kurulum, yapılandırma ve bakım için önemli bir maliyete neden olur. Yazılımın önemi ve iyi itibarı, nispeten küçük web siteleri tarafından kullanılmasına katkıda bulunur. Bu durumda, kullanıcılar genellikle ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla çaba harcarlar. Deneyimli BT uzmanları tarafından yürütülen karmaşık projeler için TYPO3, başarılı bir çevrimiçi varlık için en uygun temeldir.

Magento - Magento, büyük yazılım şirketi Adobe'nin güçlü bir açık kaynaklı e-ticaret platformudur.

Magento, büyük yazılım şirketi Adobe'nin güçlü bir açık kaynaklı e-ticaret platformudur. Magento Open Source adlı kendi web hosting hesabınız için indirip yükleyebileceğiniz ücretsiz bir sürümü vardır.

Tercih ederseniz, Magento Commerce için ödeme yapabilirsiniz. Bu, tam destekle gelir ve sizin için barındırılır, ancak çok pahalıdır.

Magento, uzun zamandır e-ticaret işlevselliği için kurumsal bir CMS sağlar. Ayrıca, geniş bir uzantı pazarı ve siteler oluşturmak ve bu tasarımları geliştirmek için küresel bir iş ortağı kitaplığı içerir.

Genel olarak, bir çevrimiçi mağaza oluşturuyorsanız CMS'niz için yalnızca Magento'yu düşünebilirsiniz. Bu amaçla piyasadaki herhangi bir CMS'den daha iyi çalışır. WooCommerce'in komplikasyonlarını unutmakla kalmaz, aynı zamanda Shopify gibi kendin yap (DIY) platformlarından çok daha güçlü ve ölçeklenebilir bir seçenektir.

6. Wix

Wix - Tam İstediğiniz Gibi Bir Site Oluşturun

Wix, HTML5 ve mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerini kolayca oluşturmanıza olanak tanıyan bulut tabanlı bir web geliştirme platformudur. Ve bu listedeki tek DIY CMS'e Wix platformudur. Wix’e bir televizyon veya YouTube reklamında rastlamış olabilirsiniz. Kesinlikle bu listedeki en popüler Kendin Yap geliştiricilerinden biridir, ancak yıllar içinde gelişmiş geliştirici araçlarını ve tam teşekküllü çevrimiçi mağazalar oluşturma seçeneklerini içerecek şekilde gelişmiştir.

Wix, bazı sınırlamaları olmasına rağmen popüler bir CMS platformudur. Çoğu zaman Wix'ten WordPress'e nasıl geçileceği sorulur, çünkü her akıllı işletme sahibi WordPress'in kesinlikle Wix'ten daha iyi olduğunu bilir.

Bununla birlikte, Wix yeni başlayanlar için uygundur ve dikkate değer olabilir. Ayrıca ücretsiz bir plan sunar.

Platform bir sürükle ve bırak sistemi sunar ve eklentileri yükleyerek daha fazla işlevsellik ekleyebilirsiniz. Reklamları kaldırma, kendi alan adınızı kullanma ve premium bir plana giderek daha fazla bant genişliği elde etme seçeneğiniz vardır. Şubat ayında, web sitelerinin performansını ve hızını önemli ölçüde artıran Wix Turbo piyasaya sürüldü.

Genel olarak Wix, web tasarımı hakkında fazla bilgisi olmayan, ancak yine de bir web sitesi yapmak isteyen yeni başlayanlar için bir platform olarak başladı. Sürekli gelişen şablon kitaplığı ve uygulama mağazası ile, gerçekten kullanımı en kolay CMS'lerden biridir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!