Ogznet.com
Ogznet.com
Image by rawpixel.com

Apple iPad veya iPhone’unuzu iCloud ile Yedekleme

iPhone veya iPad’inizdeki verileri yedeklemek istiyorsanız, Apple yedek oluşturmak için çeşitli seçenekler sunar. Kablosuz olarak iCloud veya evdeki PC veya Mac’inizde yedekleme yapabilirsiniz. Burada, Apple mobil cihazınız için nasıl yedekleme alacağınızı göstereceğiz.

Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde düzenli yedekleme yapmak için birçok iyi neden vardır. Belgeler, fotoğraflar ve ayrıca cihaz ayarları ve rehber yedeklenebilir. iPhone veya iPad'iniz bir güncellemeden sonra artık düzgün çalışmıyorsa, genellikle yardımcı olan tek şey fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu, önceden bir yedek oluşturulmuşsa kolaydır. iPhone'unuzun ekranı artık kullanılamayacak derecede zarar görmüş olsa bile, yedeklemeniz sayesinde veriler hala kullanılabilir. iPhone, iPad veya iPod touch'ınızı yedeklemenin birkaç yolu vardır.

Bir Kablo Kullanarak Yedekleme: Ücretsiz Seçenek

Bu yöntem, PC veya Mac'de bir kablo kullanarak yedek oluşturmaktır. Windows kullanıcıları bunu Windows için iTunes üzerinden yapmak zorunda kalırken, Mac kullanıcıları macOS Catalina güncellemesi ile gelen Finder üzerinden yedekleme seçeneğine sahipler. Bu yedekleme seçeneği ücretsizdir, ancak düzenli olarak yapmanız gerekir.

Mac'inizde iPhone ve iPad için yedek oluşturma

 1. Apple cihazınızı USB üzerinden Mac'inize bağlayın.
 2. İlgili açılır pencerede bilgisayarın güvenilirliğini onaylayın.
 3. Finder'ı açın.
 4. Soldaki çubukta, Apple cihazını Locations altında bulabilirsiniz.
 5. Cihazı seçer ve Yedeklemeler alanına kaydırır.
 6. Bu Mac'teki tüm verilerin yedeğini oluştur'u seçin.
 7. Yedekleme dosyası şifrelenebilir.
 8. Şimdi yedek oluştur'u tıklayın.
 9. Aygıt çubuğunda, dönen oklarla yedekleme ilerlemesini görebilirsiniz.

Windows PC'de iPhone veya iPad için yedek oluşturma

Windows kullanıcıları, Apple cihazlarının yedeklerini oluşturmak için iTunes'u kullanmaya devam edebilir. Resmi Apple sitesinde, Windows için iTunes'u indirebilirsiniz. Windows sürümü için sistem en az Windows 7 olmalıdır ve yaklaşık 400 MB boş disk alanına ihtiyacınız vardır. Windows için iTunes yüklendikten sonra açın ve USB cihazınızı sağdaki listede bulun. Aygıta tıkladıktan sonra, Yedekleme bölümündeki talimatları izleyin. Burada da, örneğin hassas sağlık verilerini korumak için yedekleme verileri şifrelenebilir.

iCloud ile yedek oluşturma

Yedekleme için iCloud kullanımı çok daha uygun bir seçimdir, ancak yedeklemenin boyutuna bağlı olarak, iCloud'da yedekleme ücrete tabi olabilir. Çünkü, sadece 5 GB iCloud depolama alanı ücretsizdir. Bunu yapmak için iPhone veya iPad'de iCloud'un etkinleştirilmesi gerekir. İlgili menüyü Ayarlar -> Kullanıcı adı -> iCloud altında bulabilirsiniz. Burada hangi verilerin kaydedileceğini ve yedekleneceğini ayarlayabilirsiniz. iCloud Drive kullanıyorsanız, Apple'dan 50 GB veya 200 GB depolama planına abone olmanız gerekir. iCloud depolama planlarına Depolamayı Yönet altındaki iPhone Ayarları'ndan erişebilir ve gerekirse yükseltebilirsiniz.

iCloud yedeklemesi nasıl oluşturulur?

 1. iPhone, iPad veya iPod touch'ınızda Ayarlar'ı açar.
 2. Adınıza ve ardından iCloud'a dokunun.
 3. Aşağıdaki ilk blokta iCloud yedeklemesini seçin.
 4. Şimdi yedek oluştur üzerine dokunun.

Burada kullanışlı bir özellik, örneğin geceleri cihaz şarj edilirken otomatik yedeklemeler yapabilmenizdir. Otomatik yedeklemeleri etkinleştirmek için, iCloud Yedekleme geçiş anahtarını yukarıda açıklandığı gibi aynı menüde kullanmanız gerekir, böylece yeşil renkte gösterilir. Şimdi, aşağıdaki koşullar yerine getirilirse, istediğiniz dosyaların otomatik olarak yedeklenmesi gerçekleştirilir:

 • iPhone, iPad veya iPod touch bir güç kaynağına bağlı
 • Bir Wi-Fi ağına bağlı
 • Ekran kilitli

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz