Ogznet.com
Normal kalp atış hızı kaç olmalıdır? Paylaş:

Normal kalp atış hızı kaç olmalıdır?

Normal kalp atış hızı kaç olmalıdır?

İdeal nabız kaç olmalıdır?

Yetişkinler için normal dinlenme kalp atış hızı dakikada 60 ila 100 atış arasındadır.

Genel olarak, dinlenme halinde daha düşük bir kalp atış hızı, daha verimli kalp fonksiyonu ve daha iyi kardiyovasküler uygunluk anlamına gelir. Örneğin, iyi eğitimli bir sporcunun normal dinlenme kalp atış hızı dakikada 40 atışa yakın olabilir.

Kalp atış hızınızı ölçmek için nabzınızı kontrol etmeniz yeterlidir. İşaret parmağınızla birlikte üç parmağınızı boynunuza nefes borunuzun yan tarafına yerleştirin. Bileğinizdeki nabzınızı kontrol etmek için, bileğinizin baş parmak tarafında bulunan radyal arterinizin üzerine iki parmağınızı kemik ve tendon arasına yerleştirin.

Nabzınızı hissettiğinizde, 15 saniye içinde atım sayısını sayın. Dakikadaki vuruşlarınızı hesaplamak için bu sayıyı dörtle çarpın.

Aşağıdakiler dahil birçok faktörün kalp atış hızını etkileyebileceğini unutmayın:

  • Yaş
  • Fitness ve aktivite seviyeleri
  • Sigara içme/içmeme durumu
  • Kardiyovasküler hastalık, yüksek kolesterol veya şeker hastalığına sahip olmak
  • Hava sıcaklığı
  • Vücut pozisyonu (örneğin ayakta veya yatarak)
  • Duygular
  • Vücut ölçüsü
  • İlaçlar

Çok çeşitli normaller olmasına rağmen, alışılmadık derecede yüksek veya düşük kalp atış hızı, altta yatan bir sorunu gösterebilir. Dinlenme kalp atış hızınız sürekli olarak dakikada 100 atımın üzerindeyse (taşikardi) veya eğitimli bir atlet değilseniz ve dinlenme kalp atış hızınız dakikada 60 atımın altındaysa (bradikardi) ve özellikle başka belirti veya semptomlarınız varsa bayılma, baş dönmesi veya nefes darlığı görülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nabız, kalbin bir dakika içinde kaç kez kasıldığının farklı tekniklerle duyumsanmasıdır. Normal nabız değerleri kişiden kişiye farklılık gösterir ancak belirli bir aralık içinde olması gerekir. Yetişkin ve sağlıklı insanlarda kalp atış hızı dakikada 60-100 aralığında olması normaldir.

1

Taşikardi ya da kalp çarpıntısı kişi istirahat halindeyken kalbin, normalden daha hızlı attığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğu türüdür.

1

Bradikardi, yavaş bir kalp atışı anlamına gelir. Yani dakikada 60 atımdan daha az dinlenme kalp atış hızıdır.

1

Nabız ölçme işleminden önce sakin ve dinlenmiş olunmalıdır. Gün içinde aralıklarla ölçüm yapmanız ortalama bir değer elde etmeniz açısından önemlidir.

Kalbin bir dakikada kaç kez attığını ölçebilmeniz için boyun bölgende gırtlağın her iki tarafında bulunan arter yani atardamarın birine elinizin üç parmağıyla bastırın. Atımları hissettiğiniz zaman önünüzde bulunan saat ya da telefonunuzdan ayarlayacağınız kronometreyi hazırlayın ve 60 saniye boyunca kalbinizin kaç kez attığını sayın. Bu o anda nabzınızın kaç olduğu bilgisine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir diğer ölçüm yöntemi de el bileğinizde, baş parmağınızın arka tarafında bulunan bölgeye diğer elinizin üç parmağıyla bastırarak yapılandır. Ölçüm işlemini kullanımı kolay tansiyon aletleri ile de yapabilirsiniz. Her üç yöntemde de kalp atışları belli bir ritimde ve dolgun bir şekilde hissedilmelidir.

1
Kaynak : https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/expert-answers/heart-rate/faq-20057979
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!